| Arianazzzz7 a întrebat:

Buna, menstruația mea nu vine la date fixe, am ovare micropolichistice și normal câteva luni 2-3 mi-a venit menstruația pe 3 sau 4 și înainte cu 10 zile ma dureau sânii, văd ca acum nu ma mai dor sânii, dar ma dor ovarele in fiecare zi.Se pune problema de sarcina ca nu ma dor sânii? Sau e normal de-obicei ma dureau acum ca nu mi se pare ciudat.dar v am zis acum ma dor ovarele, poate sa-mi vina puțin mai târziu? Am avut contact neprotejat pe 18 mai cu ejaculare afara, și ejacularea chiar cu câteva secunde bune înainte, pentru ca i-am zis eu sa o scoată nu mai stiu de ce si mi-a zis ca mai avea

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Robert2526 a răspuns:

Cand ai SOP, este normal sa iti intarzie sau chiar sa sara peste o luna sau chiar mai multe. O sa tot ai parte de probleme de genul asta. Ai luat tratament pentru SOP?
In principiu, nu cred ca ne putem gandi la o sarcina, dar eu nu pot sa stiu exact ce si cum ati facut voi ca sa dau un verdict clar.
Ce trebuie sa stii insa, e ca daca ai SOP ar trebui sa iei tratament de acum nu cand o sa vrei sa ai un copil.
Ai grija la contraceptie, desi o sa vezi peste tot ca SOP este principala cauza de infertilitate la femei, te asigur ca poti ramane insarcinata la fel de usor ca o femeie sanatoasa

Legat de o eventuala sarcina, daca totul e asa cum spui tu si nu ai omis nimic, atunci poti sta linistita

Legat de SOP si de problemele de acest gen legat de contraceptie, te-ai gandit sa utilizezi anticonceptionale?

| Andra08032005 a răspuns:

Depinde acum. decat un contact secual neprotejat a fost? daca e ok. daca au fost mai multe e un risc. depinde si cat de bine se controleaza elwinking