| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 6 zile, ultima pe care am avut-o a fost in data de 9 august. ma dor sanii si sunt mai tari. si am arsuri la stomac. ce sa fac?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina, cel mai probabil esti insarcinata, daca ai avut sex neprotejat in perioada fertila.
Se poate ramane insarcinata si dacanu a ejaculat in vaginul tau, mai ales daca au fost mai multe aprtide de sex consecutive, pentru ca, intotdeauna ramane pe "teava" sperma neejaculata, iar tu daca erai in perioada fertila, sperma s-a scurs oricum involuntar in vaginul tau, in primele secunde cand se incepe partida de sex si este de ajuns 1 singura picatura, ca sa ramai gravida.

Un test corect de sarcian se face DUPA 7 zile de intarziere a menstrei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece NU este prima data cand iti intarzie menstruatia mai multe zile, incepand de maine poti sa efectuezi un test de sarcina fiindca rezultatul obtinul va avea o precizie/acuratete de peste 98% si va arata stareasi situatia reala existenta in uterul tau in acest moment. Indiferent de rezultatul obtinut testul se repeta dupa 4-5 zile pentru ca cel de al 2-lea rezultat sa confirme sau sa infirme primul rezultat. Multa sanatate!

| FrumuselulPpPpPp a răspuns:

Sex neprotejat sa faci.

| Ale24092016 a răspuns:

Bună, dacă ești la primul tău contact sexual, nu cred că este o problemă.
Și eu am făcut sex neprotejat și m-au durut foarte tare sâni, mi s-a crăpat și unul dintre sfârcuri, arsuri la stomac, amețeli, etc.
Dacă ai făcut sex înainte de menstruație e okay, dacă ai făcut după poate fii o problemă, oricum organismul se schimbă dar cel mai bine este sa faci un test de sarcină
Dacă mai ai dubii, poți să-mi lași mesaj.

| MariaDenisa26 a răspuns (pentru Ale24092016):

Tie ti-a intarziat menstruatia? Am 8 zile deja