| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica problema. astazi sunt 8 zile de cand menstruatia mea a intarziat. luna trecuta mi-a venit in 9(august). si nu a mai venit de atunci. ma dor sanii si sunt mai tari. sunt constipata si spatele ma doare. si cel mai naspa am arsuri la stomac. am facut sex neprotejat in data de 29 iulie si 7 august. mi-a venit dupa in 9 cu 6 zile mai repede decat trebuia si mi-a tinut doar 3 zile. ceea ce mie nu mi s-a intamplat niciodata. mai am femei in familie la care le-a venit ciclul peste sarcina cu o luna. chiar si doua. s-ar putea sa fiu insarcinata? Saptamana viitoare merg la ginecolog, dar am zis sa va intreb si pe voi. multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cele 2 contacte sexuale neprotejate au fost intretinute in perioada ultimelor 10 zile NEFERTILE ale penultimului ciclu menstrual si fiindca formarea unei sarcini era IMPOSIBILA in acea perioada cuprinsa intre 29Iulie- 8 August. Fiindca nu s-a format o sarcina a pornit si menstruatia in data de 9 August care in 99, 9% din cazuri reprezinta GARANTIA ca ciclul menstrual s-a terminat si a inceput un ciclu menstrual NOU. Nu ai precizat, si nici nu ai mentionat daca ai intretinut contacte sexuale in perioada dintre 9 August si pana in prezent. Fiindca actualul ciclu menstrual are deja 40 de zile, in acest moment poti sa efectuezi un test de sarcina pentru a determina daca exista sau lipseste hormonul de sarcina hCG in urina. Probabilitatea de a exista o sarcina chiar si ipotetica, teoretic se poate exclude aproape in totalitate. Multa sanatate!