| CharlieWings a întrebat:

happy
Mi-a venit astăzi menstruația in ciuda faptului ca iau pastilele anticoncepționale. Cand am inceput sa iau pastilele nu le-am luat in prima zi de menstruație.
Oare din cauza asta? Este ceva grav?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iei pastilele dupa ureche si fara sa ti le prescrie medicul, ajungi sa suferi consecintele.
Nu m-ar mira sa te ingrasi masiv, sau sa-ti apara pe fata acnee ori par pe fata, toate anticonceptionalele luate fara analize medicale hormonale si fara prescriptie medicala, au efecte secundare care iti afecteaza corpul, daca nu sunt calculate precis pentru corpul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cazul sa te prezinti la cabinetul ginecologic pentru ca medicul ginecolog care ti-a prescris pastilele AC folosite, sa-ti ofere lamuririle necesare cat si explicatiile necesare, conform carora in anumite cazuri se pot produce sangerari inainte de termen. Multa sanatate!

| Kira5854 a răspuns:

Inainte sa citesti raspunsul de mai sus: Sper ca stii ca si daca iei anticonceptionale, menstruatia tot vine, nu?