| Deliaa94 a întrebat:

Am o problema in legătura cu întârzierea ciclului, pana acum îmi venea regulat. Luna trecută mi-a venit pe 20, acum trebuia sa-mi vina pe 18 după calendarul menstrual. Deja sunt 3 zile întârziere. Ceea ce ma gândesc este de ce mi s-au întărit sânii acum si ii simt mai diferiți fata de cum ii simteam înainte la ciclu menstrual. De-obicei inainte sa-mi vina mi se intareau cu o săptămâna inainte acum nu înțeleg de câteva zile au început sa întărească dar la termenul când trebuia sa-mi vina și nu înainte. Deocamdată nu am făcut un test de sarcina. Țin sa mentionez ca am și dureri câteodată ca și cum mi-ar veni niște crampe abdominale dar se opresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Faci testul de sarcina dupa minimum 7 zile de intarziere. Acum nu e relevant. Daca iese negativ, il repeti dupa 2-3 zile.
Parerea mea este ca ai o dereglare hormonala si nu e vorba de o sarcina. Nu ai simptome atat de repede.

| Iuli122122 a răspuns:

1. Poti face un test de sarcina:
a)daca iese pozitiv, motivele de ingrijorare se pot elimina, poti merge imediat la un ginecolog.
b) daca iese negativ mergi la un doctor si descrii toate problemele.
2. Orice minut intarziat este din ce inc e mai rau pentru tine.
Pornesti prima data cu testul.
3. NU AMANDA NIMIC NICIODATA: Daca amani te poate prind eu boala fatala si nu te mai poate salva nimeni, deci daca iti iubesti viata grabeste-te! happy
Dumnezeu sa te ajute!