| Little Kid a întrebat:

Mi-a venit ciclul pe 3 luna asta si in seara asta am avut contact neprotejat si a ejaculat in mine de 2 ori. Am o aplicatie "Menstrual calendar" in care arata ca zilele fertile sunt 14, 15,16,17,18,19. Si eu am avut contact sexual in seara asta, adica 20. E vreun risc sa raman insarcinata? Ajutati-ma va rog sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in cazul in care ai un ciclu menstrual foarte regulat, de 28 de zile ai putea sa fii foarte sigura ca intr-adevar sexul s-a consumat cu 10-11 zile inainte de o data precisa de incepere a menstruatiei,(adica data de 1 decembrie) ai putea considera ca esti teoretic in afara pericolului unei sarcini. Se stie ca ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de ziua de incepere a menstruatiei si de asemenea se stie precis ca ovulul poate fi fecundat intro perioada de cel mult 24 de ore de la producere. In acest caz intre ovulatie si sexul de astazi ar fi un interval de 2-3 zile cand in mod teoretic nu se mai poate fecunda ovulul. Dar pentru ca acest scenariu sa fie valabil ciclul tau menstrual ar trebui sa functioneze perfect, precum un "ceas elevetian". Intro astfel de situatie ar fi indicat sa discuti cu un medic ginecolog, deoarece exista posibilitatea formarii unei sarcini in cazul unei dereglari foarte mici. Multa sanatate

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa ramai gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu exista un risc. de ce te-ai riscat, e greu de pus un prezervativ sau e placut sa stai cu inima-n dinti?