| Little Kid a întrebat:

Luna trecută pe 20 am avut contact sexual neprotejat unde a ejaculat în mine de 2 ori. Am o aplicație Menstrual calendar unde zicea ca zilele fertile sunt 14, 15,16,17,18,19. Și unde scria în data dee 1 decembrie o sa.mi vină menstruația. Suntem în 2 și nu mi-a venitsad Oricum eu nu am ciclu regulat dar totuși mi.e frică. sad puteți să mă ajutați cu un sfat, sau o părere?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este neregulat nimeni nu va reusi sa-ti determine exact perioada fertila decat cu totul orientativ si cu un grad de precizie foarte mic. In orice caz respectiva aplicatie respecta regula incontestabila si anume ca ovulatia se produce INTOTDEAUNA cu fix 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie insa repet aceasta este valabila doar in cazul ciclurilor menstruale REGULATE. Sexul din data de 20 s-a petrecut intro perioada extrem de periculoasa avand in vedere faptul ca ciclul tau nu este perfect reglat si din acest motiv ovulatia se putea produce mai devreme sau mai tarziu cu cateva zile si sexul sa aiba loc in perioada de fertilitate maxima. In acest caz se poate considera ca efectiv te-ai jucat cu focul si exista posibilitatea ca intro foarte mare masura sa te "adra", foarte tare. Daca menstruatia va intarzia sa apara si/pana dupa data de 7-8 decembrie in acel moment vei putea sa-ti faci testul de sarcina deoarece doar din acel moment rezultatul poate fi considerat ca fiind unul corect. Multa sanatate.

9 răspunsuri:
| Little Kid explică:

Ce da?

| Little Kid explică:

Corbulalbrosu dar dacă îmi fac testul mâine. După 13 zile de la contact?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Little Kid):

In acest moment exista o singura posibilitate de a efectua testul de sarcina. Dupa minim 10 zile de la data intretinerii sexului se poate face doar prin analiza de sange ce se efectueaza intr-un laborator de analize medicale, pe baza careia sa se determine existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in sange. Testul pe baza de urina va avea un rezultat CORECT, VALID doar dupa trecerea a minim 21 de zile. Analiza de sange costa circa 40-45 de lei, este precis in proportie de peste 98%, se obtine in 24 de ore si ceea ce este cel mai important nu trebuie repetat.

| Little Kid explică:

Mulțumesc din suflet pentru răspuns. Mi-ai fost de ajutor

| Little Kid explică:

Mi-a venit menstruatiaaaaaa laughing))

| neutrino a răspuns:

O femeie sanatoasa este mereu fertila: este adevarat ca exista unele zile in care este mai putin fertila, dar si in aceste zile poate ramane gravida, motiv pentru care sexul se face mereu protejat cu prezervativ. Asadar, nici metoda calendarului nu este sigura! (Ar fi fost prea frumos!)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru neutrino):

Nu exista notiunea de a fi mai mult sau mai putin fertila. O femeie (sanatoasa) ESTE FERTILA doar O SINGURA DATA si doar INTRO SINGURA ZI a unui ciclu menstrual si anume pentru o perioada de DOAR MAXIM 24 DE ORE din momentul eliberarii ovulului din foliculul ovarian. In restul zilelor din ciclul menstrual respectiv ESTE NEFERTILA. Punct. Perioada de fertilitate nu se refera la FEMEIE ci la perioada de posibila supravietuire a spermatozoizilor care este influentata de anumiti factori si se considera ca poate varia intre 3 si 5 zile. http://www.sfatulmedicului.ro/......tiei_10708 sau http://www.sfatulmedicului.ro/......tatii_1069

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Schimba aplicatia, asta are buguri.

| CarmenErika1993 a răspuns:

Treaba cu calendarul da gresi tocmai pentru ca menstruatia nu e regulată. Posibil sa iti întârzie, asteapta 7 zile daca tot nu iti vine ia un test de sarcina!