| Evolettee a întrebat:

Mi am făcut de curând Papanicolau iar astăzi mi au venit rezultatele, am fost să mi de-a rezultatul și mi s-a spus că am doar o inflamatie, vom vedea de la ce după alte analize pe care nu le am putut face pentru că trebuie să mi vina menstruația, deci înseamnă că ar mai trebui să aștept. Poate sa se agraveze acea inflamație? "Moderat fond inflamator polimorf predominant acut. Asociat se observă alterări celulare de natura infamatorie. Procese de reparație celulara cu metaplazie scuamoasă in curs de maturare. Flora microbiana polimorfă". Așa imi scrie pe analize.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inflamatia se va agrava daca astepti mult. Nu te astepta la agravari in 10-14-21 de zaile, dar daca astepti 6 luni, cu siguranta va fi mai rau. Dupa menstruatie trebuie sa mergi si sa iti faci analizele suplimentare. Nu vei pati nimic in cele cateva zile cat va dura menstra (chiar daca dureaza 10 zile)

| Evolettee explică (pentru Brigaela):

Și după câte zile ar fi normal sa mi fac analiza? Am înțeles că trebuie un interval de timp nici înainte de menstruație, dar nici imediat după.

| Brigaela a răspuns (pentru Evolettee):

La 4-7 zile de la terminarea menstruatiei este perfect