| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire.
Am facut un test de sarcina (barza) si la "prima vedere" a fost doar o linie. L-am bagat in buzunar si peste 30 min-o ora am vazut ca era si o a doua linie fff putin vizibila, aproape ca nu se vedea. Linia de control era foarte colorata deci era ok, insa a doua linie era mai mult ca o umbra.
Am mai facut un test, dar a iesit negativ.
Mentruatia mi-a venit la timp, fara intarziere fara nimic totul normal.
Ca simptome nu am nimic.

Ce sa cred?

*Am 20 ani si nu sunt pregatita pentru un copil acum.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice test de sarcina se citeste/interpreteaza in termenul de minim 5 minute si maxim 10 minute de la efectuare. Rezultatul oricarei interpretari/citiri efectuata inainte de trecerea a minim 5 minute sau dupa trecerea a mai mult de 10 minute este incorecta/gresita/eronata deci intr-un cuvant FALSA. Daca al 2 lea test a avut rezultatul NEGATIV si de asemenea in cazul in care menstruatia care a urmat a inceput la timp, s-a desfasurat in mod normal si similar cu menstruatiile anterioare, se poate afirma fara teama ca totul se desfasoara in mod normal si nu poate fi vorba de o sarcina nici macar ipotetica. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Ramooooona a răspuns:

Probabil, ca s-a dereglat ea singura, probabil ca nu era bun, sunt multe motive, daca ti-a venit menstruatia la timp atunci stai linistita, si sora mea a patit, tind sa-ti spun ca unele teste de sarcina nu sunt bune, fundă?