| anonim_4396 a întrebat:

mi.am inceput viata sexuala acum 2 si jumatate. Am fost amandoi la prima experienta. Nu ne.am protejat niciodata si nici nu am avut consecinte. Am mers la ginecolog in fiecare an si mai mult de o raceala nu am avut. Avand in vedere ca niciunul dintre noi nu a avut contact sexual cu altcineva, se pot capata BTS-uri? Daca da, care? Multumesc pentru atentie!

11 răspunsuri:
| motan444 a răspuns:

Poti face anumite lucruri daca nu ai o igiena corespunzatoare adica dupa o partida faceti dusulet etc.
de asemenea se mai pot lua paraiti cum ar fi paduchii lati fara a avea neaparat contact sexual si blenoragia este foarte periculoasa se poate lua numai daca folosesti prosopul altcuiva care e bolnav de asa ceva

| Catalinaqqq111 a răspuns (pentru motan444):

De igiena nu se poate pune vorba. De blenoragie stiam...si am cam avut simptome dar niciun medic nu mi.a confirmat. Mi.au trecut in cateva zile ce.i drept. Eu nu am folosit niciodata prosopul altcuiva, dar de el nu stiu. Multumesc oricum pentru sfat!

| Alcyon a răspuns:

Poti face doar daca n-ai o igiena corespunzatoare sau daca folosesti toalete publice.

| Pissicuta a răspuns:

Nu cred pentru ca daca amandoi ati fost virgini de la inceput nu aveti cum sa luati nimic numai daca unu dintre voi 2 a mintit

| darrio2007 a răspuns:

Ce inseamna la tine 2 si jumatate? Nu ca ar fi relevant.De ce esti chiar asa de sigur ca unul din voi nu a mai avut contact sexual cu altcineva?

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca aveti amundoi o igiena corespunzatoare adica dus zilnic, dupa fiecare contact sexual, nu il lasi sa iti puna mana in zona intima fara a se spala inainte, daca spui ca nici unul din voi nu a mai avut contacte cu alte persoane nu ai cum sa contactezi BTS-uri.
Insa tu trebuie sa te duci anual la ginecolog chiar daca nu ai nimic.

| Zenithf a răspuns:

Unele STD se pot transmite si prin obiectele de igiena intima folosite la comun cu altii, scaune de toaleta, piaptan, diverse.
Am citit undeva ca o fetita mai mica a luat gonoree de la sora-sa, deoarece lenjeria intima a fost spalata impreuna in masina de spalat, si agentul microbian nu este distrus la temperatura de spalare.

| Catalinaqqq111 a răspuns (pentru darrio2007):

Am uitat sa scriu "ani" happy pentru ca avem o relatie ok si ne putem intelege din toate punctele de vedere. Suntem constienti, daca s.ar fi intamplat, intr.un mod sau altul marturiseam. Pana acum ne.am mentinut asa. Ti se pare ceva foarte greu sau imposibil?

| Catalinaqqq111 a răspuns (pentru Zenithf):

Va multumesc pentru raspunsuri :*

| Exilee a răspuns (pentru Pissicuta):

Ce vorbesti acolo pisicuta? Exista si o boala (derivata de la sifilis), numit sifilis secundar care chiar si cativa ani nu prezinta asimptomatologie, insa analizele sunt esentiale.

| Catalinaqqq111 a răspuns (pentru Exilee):

Nu am auzit de asa ceva, sifilis secundar este a doua faza a sifilisului. Si sifilisul se ia doar prin contact sexual cu multiplii parteneri ori de la cineva infectat. Precum am mentionat, contact sexual cu alti parteneri nu a existat nici inainte nici dupa. Cele legate de igiena le.am inteles, dar asta mi se pare putin exagerat...