| Valeee09 a întrebat:

am 16 ani si jumatate si de curand, in urma cu vreo 3 saptamani mi-am inceput viata sexuala. De atunci sunt foarte nelinistita...Atat dupa primul contact sexual, cat si dupa urmatoarele 2 pe care le-am avut in urmatoarele 2 zile mi-a curs sange, apoi la vreo 2 saptamani am avut alt contact sexual, din pacate mi-a curs sange si atunci. Prima data destul de rau, ceea ce am inteles ca este normal la o virgina, apoi mai putin dar totusi a curs cat sa ma puna serios pe ganduri. Mi s-a spus ca nu sunt complet dezvirginata dar sincer nu cred asta, apoi ca sunt eu mai sensibila, dar cat de sensibila sa si fiu?! Ar putea fi vorba de vreo infectie sau rana? Ar trebui sa merg la medic? Mentinonez ca de fiecare data ne-am protejat cu prezervativ. Astept un raspuns, multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic. E posibil ca penisul partenerului tau sa fie prea subtire comparativ cu vaginul tau si ruperea himenului sa fie incompleta. Dar nu e normal sa se intample asta, de aceea trebuie sa te vada ginecologul. Oricum, orice femeie merge la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale, tu mai ai doar o saptamana ca sa faci ceea ce este absolut obligatoriu: primul tau consult ginecologic.

| foxi a răspuns:

Te-ai cam grabit!

| alexutza003 a răspuns:

Stai linistita cine ti-a spus ca nu ai fost complet dezvirginata ti-a spus bine iti spun asta din propia experienta si eu m-am speriat atunci si am cerut diverse pareri inclusiv a unui ginecolog si mi-a spus ca nu este nimica grav asa ca stai calma este posibil sa iti mai curga de cateva ori si apoi va inceta

| Julia89 a răspuns:

Stai linistita fa-ti un control la ginecolog

| Sexualitate a răspuns:

Nu te-ai cam grăbit? În fine, ar fi fost bine să fii mai informată înainte, pentru a nu fi atât de neliniştită după. Din cele spuse de tine, s-ar părea că ruptura himenului încă produce sângerări. Pentru a ieşi din stres, nu-i rău să faci o vizită medicului, pentru a afla exact despre ce e vorba.

| Giovanna a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic, il iei pe prietenul tau de manuta (pentru ca e si de datoria lui sa aiba grija de tine) si mergeti la un ginecolog, el e cel mai in masura sa isi dea cu parerea. Totusi, iti spun ca sunt fete care sangereaza mai tare, altele deloc, sunt fete care se dezvirgineaza foarte usor, altele au himenul elastic si se rupe foarte greu, pentru cele cu himen elastic este posibil ca acesta sa fie rupt doar partial si dupa 1-2 contacte sexuale.

| Valeee09 explică:

In jur de cat ajunge un consult ginecologic?