| SilverStar0104 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acum trei luni, mentionez ca am facut-o mereu protejat, iar dupa asta cele doua menstruatii pe care le-am avut mi-au fost regulate, insa acum imi intarzie deja de 10 zile. Credeti ca e din cauza inceperii vietii sexuale si ca dupa aceasta ti se regleaza menstruatia si de asta imi intarzie?
Rog seriozitate. Dau fundita.happy

Răspuns Câştigător
| Roxana0606 a răspuns:

Heei.
Da,se poate sa fie de la inceperea vietii sexuale. Si stai linistita ca daca v-ati protejat nu ai cum sa fii gravida.
Si da, o sa mai ai perioade in care o sa iti intarzie.( nu e o regula sa fie reglat ) Nu te mai stresa pentru ca si asta e un motiv pentru care iti intarzie menstruatia. Poti face un test sa fii linistita.

| SilverStar0104 explică (pentru Roxana0606):

Iti multumesc mult pentru raspuns, m-a mai linistit ceea ce mi-ai zis. Chiar am inceput sa imi fac multe griji in privinta acestui lucru.
Trec si printr-o perioada mai stresanta din viata si poate si asta e un motiv pentru care imi intarzie, insa daca inainte cand imi intarzia nu imi faceam griji pentru asta, acum datorita faptului ca nu mai sunt virgina si am o viata sexuala destul de activa, am inceput sa imi fac griji.
Oricum, am zis ca voi face un test zilele urmatoare, daca tot nu imi vine. Nu prea da semne ca mi-ar veni, nu am simptome premenstruale deloc.

| Roxana0606 a răspuns (pentru SilverStar0104):

Stai linistita..am trecut prin asta si sunt sigura ca nu esti insarcinata.
uneori si mie imi vine fara sa am simptome. Nu e o regula ca in fiecare luna sa ai simptomele corespunzatoare.

| SilverStar0104 explică (pentru Roxana0606):

Da, stiu ca nu e o regula ca in fiecare luna sa ai simptome pentru asta, insa tot am inceput sa imi fac griji, sper ca totul sa fie bine pana la urma happy

| Roxana0606 a răspuns (pentru SilverStar0104):

E normal.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu ai cum sa fii gravida.