| Ismc123 a întrebat:

Hello. Mi-am inceput viata sexuala acum 7 zile si am facut protejat. Vreau sa va intreb ceva:
1. E normal sa imi întârzie menstruatia, trebuia sa imi vina azi; dar in mod normal nu mi-e regulat
2. Pot sa am iar contacte sexuale daca inca nu mi-a venit?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai ciclul neregulat, nu poti sa spui ca trebuia sa-ti vina azi, pentru ca "neregulat" inseamna ca nu va veni niciodata la aceeasi data.
Da, poti sa ai contacte sexuale, dar nuami protejate, deoarece ai un ciclul neregulat si nu se poate calcula niciodata ovulatia si perioada fertila la tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In cazul in care ciclul tau menstrual NU este de tipul REGULAT este greu daca nu chiar imposibil sa poata fi anticipata ziua/data de incepere a menstruatiei. Din acest motiv NU se poate nici afirma si/sau aprecia ca ar fi vorba de intarziere ci mai degraba este vorba de un ciclu menstrual mai lung cu cateva zile fata de cele anterioare.
De asemenea daca protectia folosita a ramas intreaga, intacta si bine fixata pe penis la terminarea actului sexual in acel caz sperma nu se poate scurge printre prezervativ si penis, Nu se poate scurge pe sub inelul de cauciuc aflat la capatul extrem al prezervativului, astfel ca devine imposibil ca sperma ejaculata in prezervativ sa ajunga in vagin.
2.) Actele sexuale pot fi intretinute in numar nelimitat in fiecare zi a ciclului menstrual incepand din prima zi a menstruatiei si in continuare pana in momentul inceperii urmatoarei menstruatii. Multa sanatatE!

| Madalina_Georgiana_1998 a răspuns:

Metodele de protejare nu sunt sigure niciodata, dar atata timp cat nu ai nici o satre de "a fii gravida" nu ai cum sa fii. Da este normal sa iti intarzie menstruatia in orice perioada nu doar cand faci sex, poti avea o dereglare sau ceva. Atat timp cat nu iti intarzie mai mult de 2 sapt nu ai de ce sa te speri. Eu zic sa astepti sa iti vona sa fii sigura ca nu s-a intamplat nimic.

| Ismc123 explică (pentru Madalina_Georgiana_1998):

Deci nu ar trebui să mai am contacte sexuale până ce imi trece menstruatia?

| Madalina_Georgiana_1998 a răspuns (pentru Ismc123):

Din cate stiu poti sa ai pe timpul ciclului, dar eu nu m-as risca