| Zdr a întrebat:

Buna! Mi-am inceput viata sexuala la 17 ani in conditiile in care acum am 19 ani. De ceva timp ma gandesc sa ma duc la un control ginecologic sau sa imi iau ceva de infectii vaginale. Nu stiu ce ar trebui sa fac, parintilor inca nu le-am spus ca mi-am inveput viata sexuala.
Nu am dureri, nu am scurgeri ciudate, nu am nici o viata sexuala foarte activa.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este obligatoriu sa mergi anual la control ginecologic si sa ai analize citologice la zi, daca ti-ai inceput viata sexuala si daca ai avut sex neprotejat. Sunt boli grave si chiar mortale, care nu prezinta simptome sau bube pe corp, dar care iti distrug organele si sanatatea( Hepatita B si C, HPV-ul care are 6 tulpini cancerigene, care provoaca cancerul mamar, cel ovarian si cel de col uterin, HIV (SIDA), samd).
Detectate din timp, unele sunt vindecabile, altele pot fii tinute sub control cu medicatie si poti tarii ani multi.

| seth2016 a răspuns:

In mod normal te duci la un control ginecologic si/sau la planificare familiala inainte de a incepe viata sexuala. Te lamuresti cu contraceptia, pericole etc.
Nu-i tarziu sa mergi. La varsta ta nu ai nevoie de acordul parintilor.

BTW, de obicei parintii stiu daca ti-ai inceput viata sexuala. Doar sa nu fie complet rupti de realitate laughing.

| Miruna333 a răspuns:

Este viata ta personala, nu trebuie sa le spui parintilor aceste detalii. Este viata ta. De ce ar trebui ei sa stie acest lucru?
Esti majora, de ce iti pui problema de parinti?! Dupa inceperea vietii sexuale trebuie sa iti vizitezi ginecologul de 2 ori pe an, o data la 6 luni pentru controlul de rutina.

| Oanaoni a răspuns:

Ți am lăsat mesaj în privat