| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 3 zile am scurgeri vaginale cand maronii cand rozalii(acum am mai mult rozalii). Nu mi-am inceput viata sexuala, deci nu stiu de la ce as putea avea aceste scurgeri. Menstruatia ar trebui sa-mi vina pe la sfarsitul lunii.
Stiti ce ar putea fi? Sa nu uit, si parul a inceput sa-mi cada, dupa ce fac baie pe cap, cade foarte mult, ca in smocuri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Hmm, nu stiu ce sa zic, tu stii exact ce culoare are, vezi daca te regasesti pe aici, ei sunt specialisti.
http://www.garbo.ro/......ina-3.html

Sper ca e de ajutor. :)

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Ori realizezi ori nu realizezi nimic, ori crezi ori nu crezi, totuna e, precum totuna este dacă taci sau dacă strigi.

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Eu cred ca mai bine putin decat nimic, nu crezi?

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Daca mergi pe principiul totul sau nimic nu o sa te multumesti niciodata cu un mic ajutor din partea cuiva, oricat de mic ar fi el si nu o sa reusesti niciodata sa apreciezi. happy

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Cine ştie...

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Poţi găsi totului o justificare, precum nu poţi găsi nici una. Totul este în acelaşi timp ireal şi real, absurd şi firesc, fantastic şi plat.

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

happy

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Si totusi nu inteleg ce legatura au raspunsurile tale cu intrebarea. vorbesti mult si fara rost pentru a iti etala vocabularul, poti gasi un mod mai placut de a il pune in evidenta, nu numai asa.

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu sunt răspunsuri la întrebare nu au legatură, nu vorbesc scriu nu am ce etala, nici un lucru nu poate fi pus înaintea altuia.

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Poti vorbi si prin scris, deci te contrazic, noi acum vorbim prin scris. Daca nu raspunzi la intrebare de ce scrii in continuare propozitii lipsite de sens?

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Chiar daca răspund sau nu la întrebare tot lipsit de sens este.

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Aici ai dreptate, iti trebuie neaparat o ocupatie.

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Pentru ce oamenii mai aşteaptă o atitudine determinată, idei precise şi vorbe corecte?

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Cred ca nici macar tu nu te intelegihappy

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Eu înteleg ca mai am cateva răspunsuri si caştig un tricou.
Trişez. happy

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Doamne. esti un geniu strategic, n-am ce zice, si un mare fan al unui tricou pe care scrie TPU.
Apropo, adminii verifica raspunsurile. nu cred ca o sa castigi nimic cand vad aberatiile tale.

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Citez:
"deea noastra este simpla: vrem sa recompensam utilizatorul cu cele mai multe raspunsuri utile intr-o zi oferindu-i un cadou: un tricou TPU.ro, care sigur va starni zambete. Marim miza, iar castigatorul saptamanii dintre cei sapte utilizatori validati (cu cele mai multe raspunsuri) va primi si o cana din partea noastra, cu acelasi design jucaus.

La ce ne referim prin RASPUNSURI UTILE? Vrem sa vedem cat mai multe raspunsuri care-l ajuta cu adevarat pe cel care a postat intrebarea sa-si rezolve problema. Ele trebuie sa respecte regulamentul comunitatii, sa nu fie de natura conversationala, sa nu fie formulari de tipul "Nu stiu", "Vreau tricou", "Cauta pe Google" sau "La ce-ti trebuie tie asa ceva. Lasa-te"."

| Lynnfield a răspuns (pentru whatevernvm):

Tricoul era doar un motiv nemotivat.

| whatevernvm a răspuns (pentru Lynnfield):

Intentia ta "neintentionata" de a te da in spectacol e penibila happy

| StewartCassie a răspuns (pentru whatevernvm):

Multumesc.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de scurgeri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog ( sau la Urgenţă/Serviciul de Gardă ) şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| StewartCassie a răspuns (pentru bursuc001):

... multumesc frumos! happy Poate doar am racit... mai astept putin si dupa voi merge la un medic.

| bursuc001 a răspuns (pentru StewartCassie):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Probabil este o răceală, sau mai rău o infecţie.
Ar trebui să mergi la un consult ginecologic.
Te pup!

| StewartCassie a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, sper sa fie doar o raceala!
happyhappy

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Prea multe detalii scârboase...