| pentrutine96 a întrebat:

mia întârziat ciclul 1 luna am facut 3 teste de sarcina si au iesit negative si totusi ma doare burta oare ce se intampla?

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza descrierii facute in intrebare, rezulta ca in cazul tau este vorba de un ciclul menstrual NEREGULAT. Intr-un astfel de caz, in care ciclul menstrual este neregulat lungimile acestora pot sa difere foarte mult unul fata de altul chiar si daca sunt consecutive. In conditii normale menstruatia se produce intotdeauna dupa FIX 14 zile din momentul producerii ovulatiei, in cazul in care ovulul nu este fecundat. Insa in cazul tau nu se produce OVULATIA la timp deoarece sistemul tau hormonal nu functioneaza corect/in mod normal si in lipsa ovulului nu se produce nici menstruatia si astfel se instaleaza asa numita amenoree secundara. Functionarea defectuoasa a glandelor responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere influenteaza decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de instalarea unor dereglari hormonale mai deosebite, care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul extrem de neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel lung de 35-42 de zile sau foarte lung de 56-63 de zile sau cu un numar de zile imposibil de preconizat. In astfel de situatii este indicat sa te prezinti la un cabinet/clinica ginecologica pentru consultatie fiindca doar medicul ginecolog pe baza investigatiilor intreprinse si pe baza rezultatelor analizelor hormonale poate sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Deoarece nu ai mentionat de ce natura au fost contactele sexuale intretinute, daca au fost mereu protejate sau neprotejate, momentul intretinerii lor, etc. nimeni nu se poate pronunta daca poate fi vorba sa existe o sarcina, a carei existenta pana una alta este totusi infirmata de testele de sarcina efectuate. Durerea de burta ar putea reprezenta un simptom premenstrual deoarece de obicei pana la urma menstruatia se produce intr-un final. Multa sanatate!

| pentrutine96 explică (pentru corbulalbrosu):

Actele sexuale au fost neprotejate dar niciodata nu a lasat in mine multumsesc mut

| corbulalbrosu a răspuns (pentru pentrutine96):

Daca el este convins ca reuseste sa-si controleze perfect ejacularea s-ar putea sa nu ramai niciodata insarcinata, insa conform statisticilor reiese ca de obicei dupa 2-3 ani se intampla sa apara cate o sarcina in astfel de situatii. Probabil ai auzit de proverbul cu ulciorul dus prea des la izvor. O data si-o data tot se ciobeste chiar daca nu se sparge. happy

| neutrino a răspuns:

Depinde de "istoricul" tau: daca ai facut sex neprotejat este posibil sa fii gravida si cele 3 teste nu dat gres, din diverse motive, sau daca nu inseamna ca ai unele probleme de sanatate. In ambele cazuri trebuie sa consulti un medic, preferabil dupa ce vorbesti si cu mamica ta.

| pentrutine96 explică (pentru neutrino):

Nu a lăsat nimic in mine a zis si el

| neutrino a răspuns (pentru pentrutine96):

Mare greseala sa crezi in ceea ce spune amicul tau. El, din nestiinta si/sau din falsa mandrie ti-a spus numai prostii: lasat liber, cel mic mereu isi gaseste timp si spatiu sa-si faca de cap, indiferent de ceea ce spune partenerul tau de sex.

| pentrutine96 explică (pentru neutrino):

Am mai patit asa sa imi intarzie o luna si cand eram virgina si totusi am dureri deburtapoate imi vine luna aceasta ii voi lua din nou un test

| neutrino a răspuns (pentru pentrutine96):

Sa ai bafta!

| Florina7890 a răspuns:

Daca ai trecut de varsta de 26 asa se intampla si asta nu se spune ca esti insarcinata. Un doctor a spus ca asa se intample si trebuie sa fii calma, doar daca te doare burta si simti inpingaturi de picioruse micute si iti vine rau doar atunci inseamna ca esti insarcinata si ai copil

| pentrutine96 explică (pentru Florina7890):

Am 20 de ani si nu am simtit asta niciodata pana acum dar totusi mi-e frica si nu sunt pregatita pentru un copil

| Cosmyn_Dogaru_1997 a răspuns:

Esti constipata

| AdeAdelina27 a răspuns:

Eu spun ca cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta!