| CristianaMaria a întrebat:

Momentan incerc o relatie cu un tip de 28 de ani(eu am 21) cu care vorbesc de aproximativ doua saptamani.El lucreaza pana pe la 17:00 si s-a bagat si la master de anul asta si mai are si ore dupa masa/seara.Nu am absolut nicio problema cu faptul ca e ocupat, ca ne vedem mai rar etc etc dar mor incet din cauza ca nu ma cauta.Imi scrie maxim odata pe zi si asta seara, dupa7-8 sau chiar mai tarziu.cand ne vedem ma pupa,imi zice ca ii este drag de mine,in public ma tine de mana, imi saruta mainile, fruntea. Efectiv nu stiu ce sa mai fac....ne vedem odata la doua-trei zile si in rest ceata, astept ca o idioata atentia pe care nu o primesc.Mi se pare ciudat si devreme sa ii reprosez chestia asta.ce sa fac? Tor ce. voiam era sa vorbim...sa imi scrie si chiar ma doare chestia asta

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti tu ciudatica sau ai foarte putina treaba si prea mult timp liber. In general, daca va vedeti o sata pe saptamana, ar trebui sa fie suficient, in restul timpului, 1-2 sms-uri scurte si o conversatie telefnica. Despre retele de socializare, etc, astea nu sunt pentru relatii, deci nu cred ca este necesar sa discutati acolo. Un mesaj pe zi mi se pare mult totusi, nu e o comunicare reala, riscati sa faceti praf relatia daca va conversati in mediul asta virtual, rece, impersonal si mincinos. Daca vrei o relatie adevarata, o feresti ca poti de mediul virtual si nu transformi utilizarea telefonului intr-o obsesie zlinica.

| CristianaMaria explică (pentru Brigaela):

Ideea este ca nu mi-a cerut nici numarul fe telefon si nici nu ma suna deloc...mi se pare normal o comunicare minima, macar un ce faci odata pe zi

| Brigaela a răspuns (pentru CristianaMaria):

Ai probleme serioase de sanatate sau de ce sa te sune in fiecare zi? Nici pe mama nu o sun in fiecare zi. Si numai ideea ca as fi obligata sa sun pe cineva in fiecare zi mi se pare o povara. Sau sa fiu sunata in fiecare zi de cineva doar ca sa ma verifice.
Pe de altă parte cred ca ar fi normal sa faceti schimb de numere de telefon, pentru urgente. Poti sa il rogi tu, nu trebuie sa ceara el, nu e o chestie romantica

| CristianaMaria explică (pentru Brigaela):

Eu nu iti cunosc viata/trecutul si nici nu ma intereseaza pentru ca nu e treaba mea cum s-a desfasurat sau se desfasoara o relatie in cazul tau,dar eu am nenumarate cunostinte care au relatii si cel putin la inceput e perioada aceea frumoasa de indragostiti,se cauta,se alinta, petrec timp impreuna, merg la un film, un suc orice. Poti numi o relatie sa stam mereu separati si pe langa asta nici sa nu vorbim deloc? Eu nu caut pe cineva care sa ma satisfaca sexual cand am nevoie si dupa devenim doi straini si ne sunam sau ne vedem din an in paste. Eu te cred ca tu gândesti asa pentru ca probabil tie ti, au fost îndeplinite micile dorinte cand ai fost apropiata de varsta mea si acum ti se par banale.Dar nu cred ca la 21-22 de ani gandeai asa ca acum

| Brigaela a răspuns (pentru CristianaMaria):

Eu am fost mereu ocupata, am avut viata mea, interesele mele, multe lucruri importante de facut, asa incat nu am fost interesata de discuții sterile la telefon, eventual cu program prestabilit (una pe zi, ai n-ai chef).
Da, e foarte important sa te rasfete, sa il rasfeti, sa petreceti impreuna cat mai mult timp de calitate, vorbind. Nu sucul e important, ci discuțiile si conexiunea care se formeaza. Nu stiu ce legatura avea sexul cu ce am zis eu, probabil ai inteles gresit. Nu se pune problema de sex la o relatie atat de recenta. Iti spuneam doar ca ideile de genul: sa ma sune in fiecare zi ca pe bunicuta bolnavă, distrug relatia, o imping intr-un registru impersonal si in rutina. Ceva de genul: ce mai am de facut? Sa ma spal pe dinti, sa duc gunoiul si sa imi sun iubita. Cred ca e mult mai important sa vorbiti cand va vedeti, iar daca va vedeti cateva ore pe saptamana, e timp si de rasfat si de discuții reale si importante. Tu spuneai ca atunci cand va vedeti, se comportă ca un indragostit normal, si eu incercam sa iti arat ca doar asta conteaza si ca e absurd sa ai pretentia sa te sune in fiecare zi, ca asa devalorizezi totul. Intelegi daca vrei si daca poti, sincer răspunsul tau arata cz nj prea poti

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Poti sa te pui putin si in locul lui, job+master e ceva solicitant in conditile in care lucreaza pana la 17:00!
Acum nu poate sa-ti zica nimeni ce e in capul lui, el stie.
Nu te poate pune pe primul loc in viata lui si asta trebuie sa intelegi.
Daca ar fi unul fara ocupatie sa stea toata ziua pe capul tau, ai cadea in extrema cealalta.
Relatia mai e si la inceput.
Ai rabdare!

| CristianaMaria explică (pentru ROB3RT89):

Asta fac..am rabdare dar ceea ce nu inteleg e de ce ii este asa de greu sa dea un sms cu" ce faci".nu ii cer sa ne vedem, ii cer sa imi arate cat de cat ca ii pasa daca mai traiesc.si am uitat sa spun ca nici nr de telefon nu mi l-a cerut sau ceva.eu nu stiu ce relatie isi doreste in care nu comunicam deloc

| sweetys a răspuns:

E de scuzat daca lucreaza intr.un loc unde regulile sunt mai stricte. Ar trebui sa vorbesti cu el si sa nu iti mai faci griji. Si sa inteleg ca doar prin mesaje vorbiti? Asta este cea mai mare greseala. Si ca sfat ar trebui sa vezi ce isi doreste el in urmatorii ani si ceea ce vrei tu. Si eu am stat cu un tip mai mare decat mine cu 6 ani si el visa casatorie si copii, iar mie nu imi ardea de asa ceva.

| sofisis a răspuns:

Ai prea mult timp liber...

| CristianaMaria explică (pentru sofisis):

Ei bine, cu sau fara prea mult timp liber, e a treia zi cand nu mi-a dat nici macar un mesaj cu ce faci sau mai traiesti.Sunt de acord cu parerile voastre dar dupa un anumit timp de relatie si nu asa la inceput dupa doua saptamani.inceputul mereu e frumos cum nu e si cazul meu

| sofisis a răspuns (pentru CristianaMaria):

Adevarul e ca absolut nici un semnal nu e chiar ok. Suna-l tu. Sau da-i mesaj. Mai incearca. Mai insista. Poate totusi nu realizeaza ca trebuie sa te caute. Sau poate mai are pe vreuna. Stai in stand by momentan. Parerea mea...

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca este ocupat si nu are timp prea mult avand job si master.
La 28 ani nu mai ai timp sa stai cu orele cu mana pe telefon cum stau copiii de 13 ani.
Cat timp atunci cand va vedeti iti da toata atentia si mai este si dragastos nu vad nici o problema.
Plus sunt doar 2 saptamani totusi.
Eu zic ca e ok cum se comporta pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta relatiie de genul mi se par o prostie. In loc omu sa isi gaseasca una intre 24 26 de ani sta cu una care are prea mult timp liber. Aiurea. Plus ca as sta la distanta de tine mai ceva ca de dracu. Ti-am citit intrebarile si pari o disperata rau de tot dupa o relatie. De asta si vrei sa stea ala dupa fundul tau 24/7.

| CristianaMaria explică (pentru anonim_4396):

Ok,poate ca imi doresc enorm o relatie nemaiavand una pana acum dar cred ca e prea mult sa ma faci disperată. omul asta imi scrie un" ce faci" in toata ziua si discutia dureaza un maxim de 5 minute in care indiferent cat de mult incerc eu sa vorbesc, el trimite doar pupici si astfel nu putem lega o conversatie.Sunt fericita sa ne vedem si odata pe saptamana dar sa dea un mesaj, orice sa vad ca ii pasa.nu mi se pare deloc ok sa nu vb nimic nimic o zi intreaga daca eu nu il intreb ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianaMaria):

AM si eu zile cand fac asa cu prietena mea. Daca vorbim 5 minute, e mult inca. Sunt zile cand nu vorbim deloc, sunt zile care vorbim cateva ore pe noapte. Depinde de cheful amanduora. Desigur, cand ma duc acasa ii acord ei toata atentia mea dar cand sunt plecat nu imi place sa fiu frecat la icre.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Da..cunosc senzatia. Eu zic asa: daca il placi super mult, mai acorda i putin timp. Sa nu incepi de acum cu reprosurile ca o sa creada ca esti disperata iar asta pe ei ii debusoleaza foarte tare, atunci cand noi vrem multa atentie din partea lor. Stiu, nu vreti sa vorbiti intruna, doar vrei sa comunicati, ceea ce e perfect normal si toate fetele ne dorim asta, dar daca sa zicem ca se face o luna de cand tot vorbiti si el continua sa fie la fel eu zic sa o lasi balta cu el. Nu trebuie sa te doara ca nu iti scrie! Trebuie sa mai treaca ceva timp sa il cunosti putin mai bine si sa incerci sa ti dai seama cam ce ar vrea el cu tine: o relatie pasagera, in care sa vorbeasca doar cand are timp, sau o relatie mai serioasa, in care el sa isi faca efectiv timp sa vorbeasca cu tine tocmai pentru ca zice ca ii e drag de tine etc. Succes!