| 1NoNamer a întrebat:

motivul pentru care postez aici nu este pentru ca am nevoie de ajutor, ci postez din pura curiozitate, sa aflu si parerile voastre la unele evenimente ce se intampla in general (unele dintre ele chiar si mie). Recent, am fost impreuna cu o fata timp de doua saptamani intr-o tara straina, ea avand 14 ani iar eu aproape 16, dupa o saptamana in care ne-am atasat unul de celelalt am facut primul pas, finalizand in a fi intr-o relatie cu ea. Cunoscand-o in acele zile din ce in ce mai bine, am decis sa ii acord timp si sa o iau incet, stiind ca parintii ei nu aveau voie sa afle pentru ca nu ar fi fost de-acord. (Prin urmare trebuia sa fim atenti cine ne vede, adica nu puteam umbla tinandu-ne de mana pe strada). Am fost rabdator. Odata ajunsi inapoi in tara, ea a inceput sa plece, vorbeam rar, poate 5-10 minute pe zi, iar ea era plecata in cealalta parte a tarii la niste rude. Zicandu-mi ca nu stie cand se intoarce, aproximativ o saptamana avea sa stea acolo, eu intamplator trec dupa doua-trei zile cu un prieten pe strada pe care statea fata. Mare surpriza, ma intalnesc cu ea, la care eu, pur si simplu UIMIT de faptul ca este acasa, dar si speriat pentru ca nu am vazut-o decat cand s-a oprit langa mine, raman nemiscat. Intr-un final imi explica ce cauta in tara, o intampin cum se cuvine si mergem fiecare pe drumul lui. In zilele viitoare, din nou plecata eu stiu pe unde, vorbind 5-10 minute pe zi. Incerc tot ce e posibil ca sa ma apropii de ea, am planuit sa o scot undeva ( ne mai avand aceasta ocazie din cauza plecarilor ei reptate si parintilor stricti ) fiind ajutat de una dintre prietenele ei cele mai bune. Dupa cateva zile, ea se intoarce in tara, scoala incepe, iar eu primesc un mesaj extraordinar de lung ( tin sa precizez MESAJ ) in care ea scrie, ca nu crede ca mai poate fi impreuna cu mine, trebuie sa se concentreze pe studii respectiv ca nu doreste sa ma tina desi nu ne putem vedea asa de des, ca nu e vorba de alt cineva, nu cauta o relatie acum, si daca doresc, putem ramane doar AMICI. La chestia aceasta cu amicii, eu stau uimit inca, dupa cateva luni bune de la cele intamplate, si ma gandesc, ca cel mai probabil am citit cea mai mare idiotenie din cate voi citii. Probabil multi dintre voi nu veti fi de-acord, dar eu consider o mare prostie, ca pe langa faptul ca iti bati joc de persoana respectiva, stiind ca are sentimente pentru tine, si tu pentru el, sa ii ceri sa fiti doar AMICI ( pe langa ca esti luat de prost, trebuie subliniat AMICI. Nu prieteni, AMICI). Acum serios, faci curte fetei ce o placi, ai sentimente sincere, nu o grabesti cu nimic, incerci sa faci gesturi frumoase si patesti chestii de genul. Va rog, comentati aceasta prostie ce am scris-o mai sus, tin sa precizez ca este reala, desi putin de tot schimbata pentru a nu fi recunoscuta de apropiati. Multumesc celor ce au avut rabdare sa citeasca Idiotenia ce mi-a luat cateva minute bune sa o scriu si as dori sa va scrieti opinia in legatura cu intamplarea aceasta.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ea,pentru tine,a insemnat o relatie.
Tu,pentru ea,ai fost doar o distractie de "vacanta".
Rupta de tara,de parinti,intr-o lume straina,erai singura ei legatura mai apropiata,asa ca te simtea ca pe ceva mult mai apropiat decat erai in realitate.
In plus,avea siguranta ca nu va fi controlata de parinti, asa ca de ce n-ar fi incercat sa se joace de-a "indragostita"? Putea experimenta linistita cum e o "relatie", ca tot era curioasa, nu?
A fost o scurta "pierdere de identitate" si continuarea a fost plina de lasitate din partea ei, ar fi trebuit sa-ti spuna frumos ca doar a vrut sa se distreze si punct.
Numai ca cerem prea mult de la o fata de 14 ani,daca te uiti putin in jur,oamenilor maturi le e greu sa fie responsabili,ce i-ai putea cere?
Asa ca acum,tie nu ai ce reprosuri sa-ti faci,tu ai fost corect de la inceput pana la sfarsit,baiul e la ea,tine de neseriozitatea varstei si de imposibilitatea sa infrunte responsabil o situatie.
Singurul lucru care iti ramane sunt amintirile(frumoase,pentru ca memoria omului e selectiva) si o lectie(amara) de incredere,e importanta, data viitoare vei fi mai prevazator.
Nu cauta alte explicatii si nu-ti umbri sufletul cu asta, desi o fata s-a jucat cu tine, viata merge mai departe, n-o lasa sa treaca pe langa tine!

| shadow72 a răspuns:

Sincer nu am citit tot ca imi e lene dar la ce te asteptai? fetele din ziua de astazi sunt foarte destepte in privinta relatiilor

| indragostituspun a răspuns:

Te inteleg PERFERCT sunt in aceeasi probleme sa ramanem amici ( ca cica tin extraodinar de mult ca la un rieten amic frate) si ce ma doare pe mine capu cat nu mai e iubire ma pis pe prietenie ei.e o tanpenie ai cea mai mare dreptate.Bravo mi-a placut ce ai scris

| WhiteAndProud14 a răspuns:

Ce sa faci copilu', asa-s fetitele de 14 ani, sunt ele dragute, dar inca nu gandesc destul de matur, paranoia e mare cu ele. (Gen forta, Star Wars).

Te inteleg, stiu cum e, e nasol... da-i ignore de pe mess, unfriend facebook, incearca s-o eviti si intr-o luna iti trece. Iar cand o vezi iar o sa-ti pese...
E nasoala treaba, rezolvarea e sa ii spui sincer ceea ce simti, si daca ea tot refuza, si tot refuza, ii dai o palma peste cur tare, si pleci, esti barbat o sa-ti treaca.

Numai bine.

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru WhiteAndProud14):

" Ce sa faci copilu', asa-s fetitele de 14 ani, sunt ele dragute, dar inca nu gandesc destul de matur, paranoia e mare cu ele. (Gen forta, Star Wars)."
Sa mori tu? raised eyebrows waiting