| biancaban3131 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep.
Ma numesc Bianca, am 20 de ani si niciodata nu am avut incredere in mine. Intotdeauna am incercat sa fac tuturor pe plac. In liceu eram "fata grasuta" care era marioneta unei fete care arata perfect. Povestea se repeta si la facultate, chiar daca am slabit 20 kg. Nu am avut niciodata o relatie. Nu ma consideram demna sa vorbesc cu un baiat pentru ca ma consideram urata. Sau daca vorbeam cu un baiat pe care eu il placeam (dar prietenele mele spuneau ca e urat, etc) le ascultam. Si nu mai vorbeam cu el. Imi era frica sa nu ma fac de rusine cu alegerile mele. Uneori cand vorbesc cu un baiat simpatic, incerc sa gandesc ceea ce ii spun pentru a NU isi da seama ca ma simt atrasa de el. Am si proasta obisnuinta de a stii totul despre o persoana atunci cand ma intalnesc cu ea (sa fiu cu un pas inainte). Stiu ca suna prostesc ceea ce scriu, insa pentru mine este o trauma. Nu reusesc sa ma iubesc pe mine si sa accept persoane in viata mea pe care eu nu le consider perfecte. Va rog, ajutati-ma sa trec peste timiditate si peste nevoia de a face tuturor pe plac. (cu un sfat sau macar cu o vorba buna). Multumesc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu trebuie sa faci altora pe plac si sa iubesti ceea ce isi place tie parera mea

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie să înveți să te respecți. Se pare că singură nu reușești - apelează cu încredere la sfaturile unui psiholog!
Nu ai cum să depășești aceste obstacole fără o bună îndrumare din afară, de la un specialist!

Răspuns utilizator avertizat
| gazza01 a răspuns:

Buna! Parerea mea e ca nu trebuie sa mai fii asa superficiala in a judeca o persoana, pentru ca nici tie nu iti place asta. Iar, in mintea ta crezi ca tu cunosti anticipat persoana, in realitate nu cunoastem o persoana nici in 555 de ani... Iti faci doar impresii... si despre tine si despre ceilalti, accepta ca perspectiva ta nu este ceea corecta intotdeauna si ca orice om este privit ca fiind frumos de unii, urat de altii, nimeni nu a atins perfectiunea si sunt convinsa ca undeva este sufletul pereche al oricui, inca nu esti batrana! Bafta!

| Li200La a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog. Orice copil idiot de 10 ani sau orice *** Îți poate da răspunsuri aici. Tu ai nevoie de ceva profesionist, față în față

| AndreiGigg a răspuns:

Trebuie să depinzi de tine. Nu trebuie să asculți lumea tot timpul. Tu alegi viitorul tău nu altcineva. Încearcă să accepți faptul că ești ceea ce ești nu asculta de oamenii care te judecă. Nu sta închisă în tine. Dezvăluieți sentimentele față de o persoană deoarece nu se întâmplă nimic râu. Fii liberă fii cine vrei tu să fii nu ce vor alții. Sper ca te-am ajutat

| Ggghhhhhh a răspuns:

Nu cred ca te poate ajuta nimeni mai mult decât tine, am avut și eu aceeași problema și o poți rezolva doar tu cu tine. O singura viața de care suntem conștienți avem și o risipim așa cu gânduri inutile? Trăiește fiecare clipa cu cine vrei tu, nu te lua după ce îți spun "preietenele" tale, pana la urma, tu știi ce e cel mai bine pentru tine. Fii fericita in legătura cu tot ce ai și cu ceea ce ești, pentru ca sigur esti o persoana minunata!