| cristina_6683 a întrebat:

Cam am nevoie de ajutor. este o poveste lunga, dar as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta. deci numele meu e thea, si am 12 ani (acum clasa 7). ei bine anul trecut eram cu un baiat, o sa ii zic X, care era clasa 7 ( eu atunci eram in 6), el se cam folosea de mine adica imi cerea bani, se punea cu altele si chesti de genul asta. prietenele mele imi spuneau acest lucru, dar eu il placeam foarte mult si negam. dupa vreo 6 luni de cand m-am pus cu el, am cunoscut alt baiat (o sa ii zic A ), dar care era in clasa 8. vorbeam pe mess si A imi spunea ca sigur X se foloseste de mine, si cu timpul am inceput sa il cred. ne-am vazut de cateva ori acasa la mine in timpul verii, si incepusem sa il plac destul de tare. odata, stiu ca A mi-a zis ca a inceput sa tina destul de mult la mine si ne-am sarutat. asta s-a mai intamplat de inca cateva ori cand a venit acasa la mine, dar niciodata nu ne-am vazut altundeva.

la inceputul anului scolar, A mi-a spus ca vrea sa il evit, deoarece acum este cu altcineva, si ca am doua optiuni, ori sa ramanem prieteni, ori bye. am ales sa ramanem prieteni, pentru ca tineam mult la el si pentru ca inca speram sa pot fi din nou cu el.

dupa am inceput sa vorbim despre scoala si despre ce probleme apar si A ma tot intreba daca am probleme, si ca ar putea el sa ma ajute dar prefera sa tina relatia secreta. am vorbit despre foarte foarte multe chestii. faza e ca, A mai are un frate ( o sa ii spun L ), ei sunt gemeni, desi nu seamana deloc. A m-a vazut vorbind cu L, si a inceput sa ma intrebe ce tot vorbesc cu L, ca poate sa imi bage prostii in cap si chestii de genul asta. ei bine... L a venit cu ideea sa ne vedem la mine acasa, pentru a ne putea uita impreuna la un serial pe cre il urmarim amandoi, dar fara ca fratele lui sa stie. L e foarte de treaba, trimitem pupici pe mess cand ne zicem pa, si chestii de genul asta. si acum nu prea mai pot vorbi cu L, deoarece A poate vedea pentru ca locuiesc in aceeasi casa

ei bine ...eu incepusem sa nu il mai plac asa de tare pe A, chiar incepuse sa imi placa de L mai mult. si i-am spus ca prefer sa nu ne mai vedem asa de des, pentru ca nu mai are sens deoarece nci eu si nici A nu ne mai placem, si sa ne vedem sa ne uitam la tv, sau muzica pe youtube, ca deja devenise ceva plictisitor. A a inteles ca, eu cred ca e plictisitor sa ne mai vedem deoarece el a renuntat sa ma mai sarute sau chestii din astea. mi-a spus ca daca vreau, el poate face tot ce facea inainte chiar daca are prietena, pentru ca tine la mine. mi-a spus si ca eu nu pot fi prietena lui adevarata cel putin acum deoarece el acum e in clasa 9 si eu 7. eu i-am spus ca nu vreau pentru ca nu il mai plac.

acum habar nu am ce sa fac? ce credeti? ma place? care ma place? sau ce sa fac? please help promit ca dau fundita. vreau sa fiu fericita, si sincer x e iesit din discutie, dar si pe L si pe A ii plac. A e un prieten foarte bun cu care ma inteleg foarte bine dar de fiecare data cand vede ca vorbesc cu L, incepe si se comporta diferit. Oare A o fi gelos?

P. S : eu am 12 ani, L are 16, A are tot 16, si X are 14

12 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Adevarata problema de matematica, tu esti ecuatia iar baietii sunt necunoscutele. Cum tu esti prea mica sa faci un sistem de 3 ecuatii cu 3 necunoscute, iti recomand sa te lasi de aceasta problema foarte grea pentru tine si sa rezolvi toate ecuatiile din manual. Esti prea mica pentru astfel de probleme. Mama ta stie ca tu primesti baieti in casa?

| Dominicc a răspuns:

12 ani in clasa a 7'a? cam ciudat...

Povestea e copilareasca... nu sunt in masura sa iti raspund ca nu am avut timp sa o citesc. M-am pierdut in X si Y si Z... L

Parca e alfabetu indienilor. Nu puteai zice si tu George. vasile. castravete.

Esti cam mica pentru a sta cu un baiat.

| alexutza697595 a răspuns:

... Ai zis ca X nu mai conteaza deci nu il mai punem in discutie. In legatura cu A ai zis ca are prietena si el ti-a spus tie ca daca tu vrei el te poate inca saruta si este de acord sa faceti lucrurile care le faceati inainte. Parerea mea este ca daca are prietena sa stea cu ea. Nu este corect fata de cea cu care este impreuna. Gandeste'te ca daca te iubea sincer, nu mai statea cu cealalta. Si oricum, daca te-ai atasat de L. Da-l la o parte pe A, si incearca cu L. E viata voastra si A nu are de ce sa se bage in viata fratelui sau. Sper ca te'am ajutat. Sincer, lasa-l pe A, are prietena, daca faci ceva si o veti trada de prietena lui, iti zic eu ca se afla si vei avea apoi o imagine proasta. Incearca cu L. Te-am pupat!

| CosminME a răspuns:

Esti prea mica pentru povestile de genu... parerea mea... alege-l pe L, A daca te iubea te accepta ca "prietena oficiala" daca pot sa zic asa

| hsr a răspuns:

Sincer esti cam mica pentru incurcaturi de genu' astathinking

| Kry_9749 a răspuns:

Omg, hai mah chiar asa rolling on the floor

| AnduZy a răspuns:

A este cu siguranta gelos. dar mai bine l-ai alege pe Lhappy parerea mea.sigur te vei simti bine cu elwinking

| lavynya1 a răspuns:

Alegel pe Ybig grin

| Hirockers a răspuns:

Mai. atata timp cat A are prietena si ar accepta sa o insele cu tine e rau.gandeste-te.daca A ar fi cu tine si s-ar saruta cu alta tu cum te-ai simtii?, nu e bun ca iubit, poate doar ca prieten, dar nimic mai mult, nu e gresit sa tii la el, dar nu il iubii! nu e bine sa te mai atasezi asa tare de A, X e de domeniul istorieilaughingacum.Eu zic sa te bazezi pe L chiar daca este mai mare, el pare de treaba si nu se compara cu A, dupa cum ai povestit tu... dai delete din sufletul tau lui X si A, fa putina ordine si bazeaza-te pe L, vezi poate merge cu el

| pedobear a răspuns:

Prea lung. N-am citit!

| zxzx a răspuns:

La o carte nu ti-e gandul, dar la **** esti prima

| Maryyy_1441 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa ramai cu A desigur ca este gelos cand te vede cu L. Probabil ca A a avut oproblema de ti-a spus sa-l lasi in pace. Dar el totusi te place si te vrea. Parerea mea este sa ramai cu A mai ales ca ai mai fost cu el. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu te :*:*