| cristina_6683 a întrebat:

Cam am nevoie de ajutor. este o poveste lunga, dar as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta. deci numele meu e thea, si am 12 ani (acum clasa 7). ei bine anul trecut eram cu un baiat, o sa ii zic X, care era clasa 7 ( eu atunci eram in 6), el se cam folosea de mine adica imi cerea bani, se punea cu altele si chesti de genul asta. prietenele mele imi spuneau acest lucru, dar eu il placeam foarte mult si negam. dupa vreo 6 luni de cand m-am pus cu el, am cunoscut alt baiat (o sa ii zic A ), dar care era in clasa 8. vorbeam pe mess si A imi spunea ca sigur X se foloseste de mine, si cu timpul am inceput sa il cred. ne-am vazut de cateva ori acasa la mine in timpul verii, si incepusem sa il plac destul de tare. odata, stiu ca A mi-a zis ca a inceput sa tina destul de mult la mine si ne-am sarutat. asta s-a mai intamplat de inca cateva ori cand a venit acasa la mine, dar niciodata nu ne-am vazut altundeva.

la inceputul anului scolar, A mi-a spus ca vrea sa il evit, deoarece acum este cu altcineva, si ca am doua optiuni, ori sa ramanem prieteni, ori bye. am ales sa ramanem prieteni, pentru ca tineam mult la el.

dupa am inceput sa vorbim despre scoala si despre ce probleme apar si A ma tot intreba daca am probleme, si ca ar putea el sa ma ajute dar prefera sa tina relatia secreta. am vorbit despre foarte foarte multe chestii. faza e ca, A mai are un frate ( o sa ii spun L ), ei sunt gemeni, desi nu seamana deloc. A m-a vazut vorbind cu L, si a inceput sa ma intrebe ce tot vorbesc cu L, ca poate sa imi bage prostii in cap si chestii de genul asta. ei bine... L a venit cu ideea sa ne vedem la mine acasa, pentru a ne putea uita impreuna la un serial pe cre il urmarim amandoi, dar fara ca fratele lui sa stie. L e foarte de treaba, trimitem pupici pe mess cand ne zicem pa, si chestii de genul asta. si acum nu prea mai pot vorbi cu L, deoarece A poate vedea pentru ca locuiesc in aceeasi casa big grin

ei bine ...eu incepusem sa nu il mai plac asa de tare pe A, chiar incepuse sa imi placa de L mai mult. si i-am spus ca prefer sa nu ne mai vedem asa de des, pentru ca nu mai are sens deoarece nci eu si nici A nu ne mai placem, si sa ne vedem sa ne uitam la tv, sau muzica pe youtube, ca deja devenise ceva plictisitor. A a inteles ca, eu cred ca e plictisitor sa ne mai vedem deoarece el a renuntat sa ma mai sarute sau chestii din astea. mi-a spus ca daca vreau, el poate face tot ce facea inainte chiar daca are prietena, pentru ca tine la mine. mi-a spus si ca eu nu pot fi prietena lui adevarata cel putin acum deoarece el acum e in clasa 9 si eu 7. eu i-am spus ca nu vreau pentru ca nu il mai plac.

acum habar nu am ce sa fac? ce credeti? ma place? care ma place? sau ce sa fac? please help promit ca dau fundita. vreau sa fiu fericita, si sincer x e iesit din discutie, dar si pe L si pe A ii plac. A e un prieten foarte bun cu care ma inteleg foarte bine dar de fiecare data cand vede ca vorbesc cu L, incepe si se comporta diferit. Oare A o fi gelos?

P. S : eu am 12 ani, L are 16, A are tot 16, si X are 14

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Buna!
Imi pare rau pentru tine, deoarece nu multa lume va avea rabdare sa citeasca tot, desi eu am avut.
Din tot ce am inteles din ce ai zis tu, tu iti schimbi prietenii ca si cum iti schimbi sosetele! Adica intai a fost X, apoi A, apoi L. si cam ciudat ca toti se cam leaga.

A te place, iti garantez, daca ti-a facut atatea promisiuni, iar L, e ceva. nu stiu sigur! A te place deoarece daca si dupa ce si-a facut prietena el inca iti spunea ca iti va face orice si blablabla te place cu siguranta! Desi nu stiu daca A e potrivit. daca are prietena. nu cred ca ar fi bine sa ii strici relatia, sau sa bagi strambe in aceasta relatie, pentru ca fi sigura ca. se va supara mai tare! Daca chiar iti doresti ceva de la A, de ce nu discuti cu el, pe mess sau ori unde altundeva, despre asta, si daca el nu accepta,... discuta cu A despre L.
Mi se pare o prostie sa fie gelos pe L sau nervos, pentru ca in primul rand sunt frati, deci. fratii nu trebuie sa fie gelosi intre ei pentru fete, fiindca. sunt frati, fetele nu se impart intre frati!
Iar, daca A are prietena si ti-a zis ca nu mai poti fi cu el, indiferent ca el te place ca o amica sau mai mult de atat. nu mai insista pe A.
Stii cum gandeste A? El nu vrea ca tu sa fii cu el, fiindca are prietena, dar in acelasi timp nu vrea ca tu sa fii cu altul, respectiv cu L.
Explica`i lui A ca tu nu poti sta doar pentru el, deoarece daca el nu vrea sa fie cu tine din motivele lui, tu trebuie sa iti continui viata, fiindca ea merge mai departe [viata]., si astfel. l`ai intalnit pe L etc. etc.

Eu doar te-am ajutat cu niste mici sfaturi, acum depinde de tine, de A si de L, si de vocea inimii tale, adica cum consideri tu. Clar este ca nu te poti opri la A, daca el nu vrea. viata merge mai departe! Mult succes!

7 răspunsuri:
| CristinaLorena a răspuns:

Buna.Itzi zic cate ceva parerea meah:
1. Da, da, da A este Gelos!
2.Cred ca e mai bine sa nu mai ai nici o treaba cu X.
3.Si ai fi fericita cu L.
Funda? love struck

| Pinguinul_8392 a răspuns:

A e gelos, L te doreste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut rabdarea sa iti citesc toata postarea.
Hai sa ramanem la o anumita parte :" eu am 12 ani".
Traieste-ti copilaria, citeste, bucura-te de perioada asta frumoasa! O sa ai tot timpul din lume sa iti placa de baieti si sa iti pui fel si fel de probleme in legatura cu ei! Stiu ca nu iti place sa ti se spuna ca esti mica, tu te consideri deja matura, dar nu e asa. Ai rabdare, lasa prostiile de genul asta si pune mana pe carti, afunda-te in lecturi placute!
Traieste-ti copilaria, mai tarziu nu o vei mai avea.

| d33utzaandr33utza a răspuns:

Pai gandeste-te sa fi odata singura si sa iti asculti inima e destul de greu stiu sau sa ii urmaresti pe amantrei o zi pe ala alta pe celalalt si tot asa si daca vezi ca se intalneste cu mai multe fete unul ii dai flit si cu ceilalti procedezi al fel pupici papa:*

| gabriel_3802 a răspuns:

Da A este gelos.Nu te pripi incearca sa il cunosti si mai bine pe L pentru a lua decizia finala. Dar nu le fa iluzii la nici unul si daca vrei sa fii cu L sau cu A discuta inti cu celalalt sa nu creada ca ai profitat de unul sa ajungi la celalalt.Bye bye.

| gabriel_3802 a răspuns:

Da A este gelos.Nu te pripi incearca sa il cunosti si mai bine pe L pentru a lua decizia finala. Dar nu le fa iluzii la nici unul si daca vrei sa fii cu L sau cu A discuta inti cu celalalt sa nu creada ca ai profitat de unul sa ajungi la celalalt.Bye bye.

| VivianVixes a răspuns:

Stii ce? Parerea mea este ca A crede ca te place, dar sunteti doar prieteni.Gandeste-te cum ar fi daca ai ramane cu el. Probabil nu ai fi fericita, cum vrei tu, nu-i asa? In legatura cu L, probabil ca va impacati mai bine voi doi...Eu spun sa lasi lucrurile asa, sa vezi ce se mai intampla cu L. Iti spun din proprie experienta ca baietii ca A nu merita. Pentru ca nu stiu cum sa reactioneze la ce numiti voi "placut". Faptul ca ar ascunde relatia voastra de prietena lui nu te ingrijoreaza? Ai putea la randul tau sa fii mintita asa, deci nu e de incredere. Take care ^^