| Elysssa a întrebat:

Nu reusesc sa mai am o relatie stabila de 3 ani,aproape 4, cu alte cuvinte nu reusesc sa ma mai indragostesc.Am avut o singura relatie serioasa,dar eram micuta, a durat de la 14 ani pana la 16, varsta la care poate ca nu mi-as fi dorit o relatie serioasa (eram un copil,nu prea intelegeam ce se intampla), iar de atunci numai relatii de scurta durata (nepotrivire de caracter).Am 19 ani si jumatate,zodia berbec,ma consider o fata normala,draguta,cuminte cu o buna educatie si deloc proasta (fara falsa modestie). Oare care sa fie problema? Sa nu se inteleaga ca tanjesc dupa o relatie serioasa, dar deja la o asa varsta incep sa-mi ridic cateva semne de intrebare.Cu siguranta nu sunt nici prima,nici ultima careia i se intampla asa ceva, dar nici nu vreau sa cred ca as avea eu vreo problema.Ce parere aveti? Sa fie cumva problema la mine? Se ragaseste cineva in cele spuse?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea, exista,, ceva,, la fiecare dintre noi care atrage pe celalalt.Primele relatii sunt bazate pe curiozitate, dorinta copilului de a fi mai mare, imitarea celor din jur. Dupa perioada de adolescenta insa, pretentiile in ce priveste acceptarea unei relatii sunt mai selective. Odata cu conturarea unei forme de caracter propriu, se dezvolta si anumite standarde pe care le aplicam celor cu care suntem in contact.Aceste standarde sunt in functie de aspiratiile noastre viitoare.Personalitatea ta impune probabil nevoia de a descoperi in celalalt anumite calitati, acel,, ceva,, de o anumita valoare. poate nu a aparut cel care se incadreaza sistemului tau de valori.Nu e nimic in neregula cu tine, ba chiar te incadrezi perfect in,, timp,,. Esti la varsta cautarilor, a asteptarii,, jumatatii,,.In neregula nu prea e ca la varsta asta sa cresti vreo 2 copii si sa astepti un sot, intrebandu-te daca o sa-i placa ce i-ai pregatit la masa.Nu e cazul sa grabesti lucrurile, nu e tarziu.Pa,sa ai o viata frumoasa!

3 răspunsuri:
| R3sPeCt a răspuns:

Buna! Si eu sunt in situatia ta, doar ca eu sunt putin mai marebig grin 20! am avut doua relatii mai serioase pe la 14, 15 ani care a durat cateva luni(a 2 chiar un an si ceva)si apoi s-a terminat tot! Relatii scurte si de multe ori cu final tragicsadNu am mai fost intr-o relatie de 3 luni, deoarece ultima a durat putin si ea a pus mult suflet, cand ne-am despartit stiu ca am ranit-o foarte tare! Sincer, acum nici nu stiu ce sa mai fac! Dar mergem inainte! mereu vine soare dupa noriwinkingtu continua sa ai incredere in tine si totul o sa fie binewinking! ciao

| Neviii a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci probleme cand va veni momentul o sa apara baiatul potrivit pentru o relatie serioasa

| LifeLines a răspuns:

Cu atatea filme de dragoste si romane siropoase avem impresia ca a te indragosti si a face parte dintr-o relatie e ceva obisnuit, chiar un "must". Dar nu e asa! Iar faptul ca ai avut relatii de scurta durata demonstreaza faptul ca, din frica de a ramane singura, ti-ai ales, asa la intamplare, parteneri, iar cand a venit timpul sa va cunoasteti mai bine ai descoperit ca nu aveti nimic in comun. Nu e nici-o problema ca nu ai avut o relatie de lunga durata - inseamna pur si simplu ca persoana potrivita pentru tine nu a aparut inca. Important e sa te simti bine in pielea ta si sa gasesti activitati care, singura sau cu prieteni, iti fac placere.