| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt genul care frecventeaza forumuri, e prima oara cand fac asta, nu cer sfaturi nici persoanelor apropiate pentru ca m-ar judeca gresit si pentru ca in realitate par o persoana sigura in ceea ce fac. Am o problema care nu se poate rezolva dar simt nevoia sa o impartasesc cu cineva pentru ca simt ca nu mai rezist, ma doare sufletul, inima si e numai din cauza mea.Sunt constienta ca nimeni nu ar putea sa rezolve asta dar sper sa primesc niste sfaturi.
Am aproape 22 de ani. Am fost mereu si sunt o fata cuminte, care stie limitele, am stiut sa ma distrez dar toate in limita bunului simt. Mereu am fost sceptica in privinta barbatilor, pentru ca stiam cam care erau intentiile lor, de aceea am evitat in general sa cunosc mai multi baieti desi am avut mereu admiratori. La 17 ani a incercat sa profite cineva de mine, dar am rezistat, si mai tarziu i-am multumit pentru ca datorita acelei experiente neplacute am devenit mai puternica, mai increzuta si am inteles ca nu vreau sa fac dragoste decat cu o persoana care sa merite sentimentele mele.
Timp de doi ani am refuzat sa mai caut pe cineva care sa ma iubeasca si pe care sa iubesc, eram foarte dezamagita si stresata. Dupa aceea am intalnit un baiat care m-a iubit si inca ma iubeste foarte mult. Nu vroiam sa imi incep viata sexuala cu el, dar la un moment dat mi-a fost mult prea greu sa mai rezist. Nu mi-am dorit asta dar pur si simplu am incetat sa ma mai opun considerand ca am gasit persoana cu care vreau sa fiu toata viata. Eram o feminista convinsa, adeseori faceam glume pe seama baietilor, ca sa par increzuta in mine in timp ce eu eram de fapt mult prea slaba in interior. Greseala cea mai mare a fost ca am acceptat sa fac dragoste pentru ca eram sigura ca niciodata n-o sa gasesc un baiat care sa fie si el virgin si care sa ma pretuiasca. Mai mult decat atat, mereu ziceam ca n-o sa ma marit virgina pentru ca sunt sigura k n-o sa gasesc un baiat virgin. Dupa doi ani de relatie cu primul meu iubit, intr-o perioada in care au inceput unele mici neintelegeri a aparut in viata mea un alt baiat. Nu as fi rupt relatia mea pentru ca aparuse altcineva, dar iubitul meu incepuse sa profite de faptul ca eu il iertam mai mereu pentru ca stia ca eu vroiam ca el sa fie primul si ultimul. Ne-am despartit cu multe vorbe grele din partea lui dar si cu multa suferinta. Dupa cateva luni am inceput sa ies cu celalalt, sa-i zic X. Avea 26 de ani si scriu acum cu lacrimi in ochi ca mare a fost mirarea cand mi-a spus ca este virgin. A fost foarte greu pentru mine, acum sunt sigura ca dumnezeu m-a pedepsit pentru ca nu am crezut in asa ceva. Am avut remuscari si resentimente, am plans mult timp dar nu mai puteam sa dau timpul inapoi. Stiam ca am facut o greseala, cea mai mare greseala din viata mea. Ce sa zic, ma iubeste foarte mult si eu il iubesc la nebunie. Dar azi noapte am vorbit despre asta...desi nu mi-a spus niciodata eram sigura ca se gandeste la faptul ca am fost cu altcineva inaintea lui. El stia asta de la inceput, i-am spus inca de atunci tot ce a vrut el sa stie, n-am facut din asta o problema. Repet ca ma iubeste foarte mult, dar ma simt vinovata in fata lui, nu stiu cum sa explic, ma doare sufletul. Azi am plans toata ziua, desi pare o prostie ma doare...se pare ca dumnezeu m-a pedepsit. Suntem impreuna de un an, avem o relatie foarte frumoasa bazata pe incredere, respect reciproc si iubire! Sunt norocoasa dar in acelasi timp ma simt pedepsita.Nu stiu ce sa mai zic, daca ati trecut prin asa ceva sa imi dati si mie niste sfaturi.Multumesc anticipat.

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca am sti ce se intampla in viitor probabil nu am face atatea greseli dar suntem oameni si mi se pare normal sa mai gresim uneori, ce sa zic...imi pare rau de tine ca te amageste trecutul desi ar trebui sa treci peste si sa traiesti prezentul, ai langa tine pe cineva care te iubeste si il iubesti asa ca iubiti-va mult

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Imi pare rau pentru tine. Trebuie sa nu te mai gandesti la asta. Ai facut o greseala, dar nu mai poti da timpul inapoi. Trebuie sa inveti sa traiesti cu gandurile astea. Tu ai fost convinsa ca baiatul dinainte de x te iubea, si nu puteai sa prevezi viitorul. Esti om, si oamenii fac greseli tot timpul. Daca x te intelege si te iubeste, ar trebui sa te gandesti la asta, sa traiesti din plin in prezent, sa te bucuri de fiecare moment petrecut alaturi de x. Nu te mai gandi la trecut.
O zi buna, si capul sus!

| anastasia90 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Multumesc mult pentru raspuns. Incepusem sa uit sa nu ma mai gandesc dar dupa discutia de aseara rana s-a deschis iar si doare rau...

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru anastasia90):

Ma gandesc ca te doare, dar vei uita din nou, la fel ca prima data. Trebuie doar putin timp.
Oricum, mie mi se pare foarte interesant, pentru ca multe fete nici nu se gandesc sa se casatoreasca fiind virgine, multor fete li se pare ca trebuie sa-si piarda virginitatea la 14-15 ani...straight face

| Vix999 a răspuns:

Doamne ce probleme ai si tu happy Ma fata, daca va iubiti si sunteti fericiti...de ce iti cauti singura probleme si motive de nefericire? Tu esti genul care daca nu ai probleme, ti le creezi?
Nu erai virgina...asa si? Care-i faza? Cu ce schimba asta sentimentele tale fata de el sau ale lui fata de tine?
Termina cu prostiile si bucura-te de viata si de relatie acum...ca dupa s-ar putea sa fie prea tarziu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice om greseste.Te consideri vreo exceptie? Nu. Ar trebuie sa lasi trecutul in spate deoarece iti poate afecta viitorul. Degeaba plangi acum si te dai cu capul de pereti (asa e e vorba ) ce ai facut ramane facut. Traiesteti viata si zi mersi ca actulalul nu are nimic impotriva ca nu mai esti fata mare.
Dupa acea vorba pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti... deci lasa trecutul, bye

| Oaste a răspuns:

Fa-ti o operatie de redare a virginitatii. Cea mai ieftina costa 100 de lei si consta in innodarea flocilor.

| anastasia90 a răspuns (pentru Oaste):

Ce sa comenteze prostii...

| Oaste a răspuns (pentru anastasia90):

Esti cam proasta un pic, scuza-ma ca iti spun

| Licurici07 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat te va respecta incontinuare si nu iti va mai aminte de ceea ce a fost in trecut. Un barbat nu isi alege o femeie daca este virgina sau nu, deoarece nu te intreaba lucrul asta inainte de-a te invita la un suc, de exemplu. In momentul in care suntem domnisoare, visam la barbatul care va sta langa noi mereu si caruia ne vom darui, lucru pentru care suferim enorm cand acest lucru nu se adevereste. Tu trebuie sa vorbesti cu el deschis si sa incetezi sa mai suferi, daca te accepta asa cum esti si te iubeste va sta langa tine. Intreaba-l daca a mai avut femei virgine inaintea ta, imposibil sa nu fi avut macar una. Lucru de care te poti lega ca nici el nu a ramas cu fata respectiva. Dragele mele nu mai suferiti atat de mult dupa barbatii astia, nu va mai calcati pe inima. Mai sunt barbati, poate si mai buni, sau poate si mai rai dar nu trebuie sa suferim asa de mult si sa acceptam jigniri, sau reprosuri din partea lor. Parerea mea este sa vorbesti despre acest lucru si sa stabilesti clar sa nu mai reproseze acest lucru. Daca nu faci asta acum, mai tarziu o sa suferi si mai tare pe aceasta tema, iar daca el se schimba sau vor mai aparea probleme in relatia voastra, deja nu vei mai fi "fata aia cuminte", ci altceva. Sper ca am ajutat!

| anastasia90 a răspuns (pentru Licurici07):

Nu ai fost atenta dar am mentionat ca el era virgin, adica nu a avut pe nimeni inainte sa fie cu mine. Si nu mi-a facut reprosuri pur si simplu am discutat despre asta.

| Licurici07 a răspuns (pentru anastasia90):

Si tu de asta te simti "patata" fata de el? Ca el a fost si tu nu?

| anastasia90 a răspuns (pentru Licurici07):

Intr-un fel da...

Răspuns utilizator avertizat
| PopandaulX a răspuns:

Daca i-ai zis, si lui ce ai scris aici, atunci nu-ti mai face griji. Ce crezi ca ar face daca te-ar vedea plangand pentru asta? Referindu-ma la faptul ca ati vorbit si nu a zis nimic rau.

| JustMe77 a răspuns:

Invata sa traiesti in prezent nu in trecut! Faptul ca te gandesti mereu la asta nu rezolva pb ci din contra.Ai gresit, toti gresim macar o data in viata.Asta ne e rasa! Dar gandeste-te ca persoanele care traiesc in trecut sau pline de regrete nu se vor putea bucura niciodata pe deplin de prezentwinking Si apropo spuneai ca nu discuti cu apropiatii, rau faci! Mai bine un sfat din suflet decat tampeniile care le mai scrie lumea pe aiciwinking