| Pryncess_Vio_1982 a întrebat:

O mica problema am si eu. Daca iau pilula de a doua zi si consum alcopl, influienteza cu ceva efectul pastilei?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Alcoolul consumat nu interactioneaza cu substantele hormonale din compozitia pastilei contraceptive deci eficacitatea pastilei nu este deloc afectata/influentata. Esti convinsa 100% de necesitatea folosirii acelei bombe hormonale? Ai discutat in prealabil cu un medic ginecolog despre oportunitatea folosirii acestei metode, sau ai de gand sa-l folosesti asa pur si simplu "dupa ureche"? Te-as sfatui sa te gandesti de 2 ori inainte de a folosi "o data" pastila de a 2-a zi. Sanatate!