| Teodora_Elizabeth_1998 a întrebat:

Buna,o prietena a avut contact sexual neprotejat nu s-a terminat in ea dar s-a rupt prezervativul și s-a speriat și a luat pastila de a doua zi. De 3saptamani ii tot vine ciclu, a fost la ginecolog și i-a prescris anticoncepționale pentru o luna pentru oprirea (hemoragiei), dar ei nu i s-a oprit plus ca a luat in greutate mult de la pastilele acelea și ea vrea sa le întrerupă dar nu știe ce sa facă ca sa i se oprească ciclul.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mare prostie a facut prietena aceasta a ta, ea nu trebuia sa ia pastila de a doua zi, aceasta pastila a condsus la dereglarea menstruatiei, si va mai avea de suferit pana se va auto regla corpul ei, sa numai ia pastila de a doua zi deloc si daca la acel contact sexual nu a avut loc ejacularea in vagin posibil a ejaculat in prezervativ, chiar daca el s-a rupt nu era nicio tragedie, o sarcina nu se dezvolta asa usor, ce varsta are fata asta? Ca ea nu are o educatie sexuala nu stie cum functioneaza pastilele acelea pe care le ia ca pe bomboane, anticonceptionalele daca le intrerupe fara acordul medicului o face pe riscul ei, si da, anticonceptionalele ingrasa deoarece cresc pofta de mincare, aici depinde de fiecare femeie cum stie sa se abtina de la mincare, daca ea manică nonstop se face cît dulapul, asta este reactia adeversa a anticonceptionalelor ingrasarea, multe femei care folosesc asa ceva sau ingrasat enorm.Ce varsta are fata? Sa incerce cu vitamina K sa opreasca singerarea, dar fara retetă de la medicul de familie nu i vinde nici o farmacie vitamina K

3 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Ar putea reveni la medicul care i-a prescris inițial acest tratament și să-i spună că se confruntă în continuare cu aceeași problemă. Dacă situația nu se schimbă, să caute sfatul altui medic ginecolog. Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Sa mearag la ginecolog, ca-i problema ei, nu a ta!

| ionur a răspuns:

Dacă a luat pastila de a doua zis este ca nouă nu are nimic săi dea bătaie fără număr.