| optimusprime1234 a întrebat:

Salutare TPU, pe data de 23 septembrie, prietena mea a luat o pastila escappele pentru a fi sigura, pastila a fost luata la 1h 30 min dupa contact, foarte rapid, apoi luna viitoare mai exact 29 octombrie, am avut un contact sexual protejat, dar prezervativul s-a rupt si am ejaculat in prezervativ(l-am verificat de atatea ori in timpul actului si era in regula, nu stiu cum s-a rupt), prezervativul s-a rupt de la jumatate, deci nu a fost o cantitate prea mare, la 30 min dupa contact am luat a 2 a pastila escapelle, distanta dintre cele 2 pastile fiind de 1 luna si o saptamana, dupa ce am luat pastila, s-a simtit rau ceva timp, dar ciclul a venit exact cand a trebuit si a durat tot la fel, doar ca a fost mai puternic, ideea este ca i s-a terminat menstruatia si ea nu se simte prea bine, simte ca organismul este dat peste cap si simte ca e ceva in neregula cu ea, are 17 ani, eu zic ca este de la dereglarea hormonala datorita celor 2 pastile pe un timp scurt, dar tot este frica ca Doamne fereste este insarcinata. Menstruatia a venit la timp, pofte ciudate nu are, credeti ca poate fi insarcinata? Eu totusi zic sa facem un test pentru a fi siguri, tin sa mentionez ca nu are o viata prea sanatoasa, nu prea se alimenteaza cum trebuie, nu consuma asa multe lichide, in fine, organismul ei reactioneaza diferit si de la stres, de cand o stiu vomita cand are anxietate sau greseste, nu a vomitat sange, nu arate semne de sarcina, dar totusi, vreau sa stiu si parerea voastra in aceasta situatie. Si cu o saptamana inainte de ciclu, am luat zilnic 2000mg de vitamina c si ibuprofen pentru a fi siguri ca nu o sa fie vreo sarcina sau daca este formata sa se faca un avort natural, eu zic ca suntem in regula si ca nu este in sarcinata, ea spune ca au trecut 2 saptamanai de cand am luat pastila si ca nu ar mai trebui sa se simta asa, dar au fost 2 intr-o luna si mai ales ca inca are 17 ani. SALUT!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervtivele se rupd intr-un singur motiv: sunt mult prea mari pentru cuculetul baiatului, atunci se rasucesc in timpul sexului pe penis, pana se intind la maxim si pocnesc.
Probabil ca nu stii ce masura sa cumperi sau ai incercat sa impresionezi vanzatoarea cumparand prezrevative atat de mari, dar data viitaore nu mai fa asa greseala, ca lasi fata gravida si o a doua pastila Escapelle sau alta de acest gen, nu mai poate lua in viata asta.
Deci, cumpara prezrevative cu numerele ele mai mici si incerca-le acasa!
Prezrevativul corect trebuie sa intre foarte greu pe penisul erect, si sa stea perfect intins precum pielita de la salam pe salam, fara cute sau pliuri.
Motivul il stii deja, se rupe la sex daca este mare!

| optimusprime1234 explică (pentru Violleta2022):

Salut, nu este vorba de masura, era durex ceva feel thin, sau pleasure mutual, am folosit foarte multa vreme aceste tipuri si am avut probleme, ideea este ca l am verificat pe parcrurs si nu avea nicio problema, dar la final nu era rupt de la jumatate

| Violleta2022 a răspuns (pentru optimusprime1234):

Asta incercs sa va spun tuturor NU conteaza ce brand este, ci MASURA aia care o cumperi mult prea mare!
Poti cumpara alt brand mult mai ieftin, dar masura mult mai mica si nu se va rupe niciodata!
NU prezervativul este de vina, ci tu, ca esti incosntient de masura cucului si cumperi "haina" cu 3-4 numere mai mari pentru el, fiind logic de ce se rasuceste si se rupe prezervativul.

| optimusprime1234 explică (pentru Violleta2022):

Probabil am luat si o marime prea mare, dar a fost involuntar, pana acum nu am avut probleme cu acel tip de prezervative care s-a rupt atunci, l am folosit constant fara nicio problema, nu ma laud in fata nimanui si nu vreau sa ma dau mare, fiindca le cumpar de la carrefour la self buy, unde nu ma vede nimeni si nu ii pasa nimanui de ce marime am eu la prezervative, fiindca nu mi-ar fi rusine sa cer o marime, indiferent ca e mica sau mare, asta e corpul meu, asta sunt, de ce sa ma ascund si sa ma dau mare in fata cuiva? de ce i ar pasa ca as avea eu penisul mare luand asa zice marimi mai mari? doar nu intretin cu ea vreo cea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru optimusprime1234):

Acum stii, deci nu mai ai nici o scuza sa mai cumperi prezervative mari. Cumpara 2-3 masuri mai mici si incerca-le acasa.
Retine: prezervativul trebuie sa intre greu pe penisul erect si sa stea perfect intins, fara cute sau pliuri, ca atunci este larg si exista sansa chiar dac este f putin largut, sa se rasuceasca in timpul miscarilor de du-te vino ale sexului, pana se intinde maxima si pocneste.

| AliGab a răspuns:

Prietena ta poate muri de la 2 pastile escapelle la un asa interval mic si voua va este frica de sarcina? Ce Dumnezeu ma este in capul vostru astazi? Gargauni? Vorbiti cu parintii si duceti-va la doctor cat mai urgent. Nu-i de gluma cu pastilele hormonale la o varsta asa frageda. Poate face tromboze si pa-pa viata. Drumult doctorilor este asa:medic fanilie, medic ginecolog si medic hematolog, dar si endocrinolog. Fa ceva repede daca nu vrei sa o vezi in mormant

| iulia0514 a răspuns:

Până la urmă cine a luat pastilele tu sau ea?("sarcinata, ea spune ca au trecut 2 saptamanai de cand am luat pastila si ca nu ar mai trebui sa se simta asa, dar ")

| optimusprime1234 explică (pentru iulia0514):

Lasa glumele, logic ca ea a luat o, dar vorbesc ca si "cuplu"

| iulia0514 a răspuns (pentru optimusprime1234):

Nu am glumit! Dacă a luat pastila nu e însărcinată cel mai probabil are o dereglare hormonala dar pentru liniștea voastră e mai indicat sa meargă la medic! Pe viitor scrie corect!