| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

o raceala ovariana poate duce la reducerea fluxului menstrual?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,o poate reduce sau sa iti intarzie sau sa nu iti vina deloc

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Răceala ovariană cauzează, de obicei, întârzierea menstruaţiei - dar, NU ar trebui să ducă la "reducerea fluxului menstrual"!

Dacă menstruaţia durează DOAR 1-2 zile şi este slab cantitativă, iar sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ), e POSIBIL să fie vorba de "ciclu peste sarcină"!

| piti77 a răspuns:

Raceala la ovare (anexita) poate provoca tulburari menstruale in sensul ca poti avea sangerari vaginale de mai multe ori pe luna in afara menstruatiei, iar menstruatia poate sa-ti intazie sau poate fi mai abundenta decat de obicei. (hemoargie menstruala)
deci anexita nu poate duce la "reducerea fluxului menstrual"'. mai mult decat atat, anexita netratata poate avea urmari din cele mai serioase, ducand chiar la infertilitate. asa ca daca nu ai un diagnostic si un tratament percis, fuga la medic si-ti va spune tot ce ai de facut.
sanatate multa

| piti77 a răspuns:

In primul rand controleaza-ti exprimarea... apoi revizuieste-ti ortografia. in contextul in care ai folosit "tot odata" se scrie "totodata". si nu in ultimul rand citeste despre anexita cel putin pe google inainte sa-ti dai cu parerea. sindromul ovarelor polichistice este un dezechilibru hormonal, nu are nicio legatura cu anexita. daca totusi vrem sa cautam un strop de adevar in afirmatia ta, atunci intr-adevar in sindromul ovarelor polichistice menstruatia poate fi in cantitati foarte mici sau chiar absenta. dar din pacate ca raspuns la intrebare este o afirmatie eronata.

| wsc a răspuns:

Buna, sigur ca da o raceala poate produce chiar oprirea menstruatiei.Sa faci neaparat tratament caci netratata poate deveni periculoasa.