| Flori567 a întrebat:

Pe 6 Septembrie am facut sex protejat si pe 18 mi-a venit menstruația. Eram in perioada fertila sau nefertila?
Ma simt puțin imbalonata, nu am grețuri, menstra mi-a venit exact in ziua in care trebuia doar ca m-a ținut cu o zi mai mult de fiecare data. Tin sa Menționez ca au fost 3 menstre după contactul sexual.
As putea fi însărcinată? Va întreb din nou.
Am facut si 3-4 teste de sarcina in luna Octombrie si erau negative.
Am fost operata de apendicita, se poate sa fie aceasta balonare din cauza asta? Si simt ca mi se mișca uneori ceva prin burta

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece intre 6 septembrie si 17 septembrie (18 septembrie reprezinta prima zi a NOULUI ciclu menstrual) sunt 11 zile rezulta foarte clar/sigur ca sexul din 6 septembrie s-a produs la circa 3(4) zile dupa OVULATIE deci in mod clar DUPA terminarea perioadei fertile, intr-o zi in care probabil ca NU mai exista nici urma de OVUL si cu atat mai putin sa fie si VIABIL. Exact din acest motiv s-a produs si menstruatia in data de 18 septembrie fiindca ovulul nu a fost fecundat, nu a mai avut loc nidatia si in aceasta situatie organismul expulzeaza endometrul imbatranit, degenerat devenit inutil prin procesul menstrual. Cele 3 menstruatii ulterioare produse la data preconizata reprezinta GARANTIA certa ca 100% nu exista o sarcina nici macar ipotetica. Celelalte probleme de natura medicala sunt de competenta medicului tau de familie. happy Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.