| Floriiii689 a întrebat:

Pe 6 Septembrie am avut contact sexual protejat, eram virgina. Pe 18 mi-a venit menstruația normala. Pe 13 Octombrie mi-a venit iar menstruația si a fost normala, m-a ținut exact cat trebuia sa ma țină.
Pe 6 Septembrie a fost primul si ultimul contact sexual. Nu stiu daca iubitul meu a ejacuat in mine, dar după terminarea sexului protejat el a început sa își bage degetul in "păsărica" mea.
Am mai avut grețuri, dureri de spate, dureri in partea stânga, dureri de sâni (uneori), sunt moi, cu scaunul ies doar dimineața. Imi e foarte frica sa nu fiu însărcinată
Acum menstruația ar trebuie să-mi vina pe 6-7, ma doare spatele, sânii mi s-au întărit, ma doare "jos", exact cum mi se întâmpla înainte să-mi vina menstra.
Am facut 3 teste de sarcina si au ieșit negative. Am mai întrebat pe ici pe colo si toată lumea imi spune ca nu am cum sa fiu însărcinată, ca mi-a venit menstruația, sexul a fost protejat. Dar parca burta mea se schimba si nu m-am îngrășat, din contra am slăbit. Am fost operata de apendicita pe 17 Septembrie.
Pot fi însărcinată?
Aștept părerile voastre. Fără jigniri va rog

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testele alea le faci degeaba, toate vor iesii negative pentru ca sunt cu multa vreme facute inainte.,
Un test corect de sarcina se face la 5 saptamani dupa ultimul ciclul menstrual. Orice test facut inainte de acest termen, va arata negativ, chiar daca esti insarcinata. Corpul are nevoie de timp sa treaca, pentru ca ovulul sa se divida si sa creasca sarcina.

| Alicezzz a răspuns (pentru Violleta2022):

Numai prostii vorbesti! Cum sa spui ca un test de sarcina nu indica corect decat dupå 5 sapt si ca le face degeaba ca sunt facute cu multa vreme inainte?! Tu te auzi ce spui?!
Tu ai auzit de clear blue care iti indica sarcina de la prima saptamana si care iti si zice in cate sapt esti insarcinata?! Ma intreb cata experienta ai tu ca si femeie de dai asemenea infor gresite!?

| corbulalbrosu a răspuns:

La intrebarea ta am lasat un raspuns complet, detaliat in urma cu cateva zile. NU poti fi insarcinata daca ulterior sexului din 6 septembrie s-au produs la data normala, 2 menstruatii care s-au desfasurat similar cu cele avute pana in prezent. Fiindca au aparut simptomele premenstruale in mod sigur va porni si aceasta noua menstruatie probabil ca la data calculata. Testele de sarcina nu pot avea alt rezultat decat cel NEGATIV din moment ce in organismul tau nu exista hormonul de sarcina care este produs doar de ovulul fecundat si implantat in endometru. In cazul tau ultimele 2 endometre au fost eliminate prin cele 2 menstruatii avute dupa acel sex. Incearca sa gandesti logic si nu te mai panica si stresa inutil deoarece risti sa devii paranoica. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Adică al 11 zile după apendictomie tu te apuci să faci sex (cu deflorare) și te mai miri pe urmă că te doare burta etc.
Nu, însărcinată nu ai cum să fii, dar o vizită la un medic internist sau chiar și la ginecolog ar fi utilă. E posibil să fie cava în abdomenul tău care nu e chiar OK.

| Alicezzz a răspuns:

Nu draga mea daca ai avut deja 2 menstruatii si acum urmeaza a3a cu siguranta nu esti insarcinata, plus testele de sarcina care nu sunt degeaba asa cum spunea cineva intr-un comentariu mai jos! Starile tale sunt datorita schimbarilor hormonale care se petrec pentru ca ti ai inceput viata sexuala. Nu este nimic grav si de speriat. Bafta