| ValentySHINee a întrebat:

Buna!
Pe data de 13 am avut niste jocuri cu iubitul meu... Nu am avut sex, doar a ejaculat in zona feselor si putin a vaginului, dupa asta m-a sters cu un servetel... Am facut pe data de 16 doua teste, au dat negativ si am luat Escapelle... Sunt sanse sa raman insarcinata?

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro astfel de situatie in care sperma nu a patruns in vagin si mai ales daca joaca voastra nici nu a fost in perioada fertila a ciclului menstrual, folosirea pastilei de a 2-a zi a fost ABSOLUT INUTILA si reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE daca pastila afost administrata "dupa ureche". Cele 2 teste au fost efectuate la fel ABSOLUT INUTIL SI FARA ROST deoarece aceste teste nu se pot face oricand deoarece rezultatul va fi intotdeauna invariabil negativ. Reactivul din test se activeaza doar in momentul in care nivelul hormonului de sarcina hCG in urina atinge o CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA (CMD). Acest continut (CMD) este atins dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii sexului buclucas. Orice test efectuat inainte va avea un rezultat gresit, incorect astfel ca banii dati pe test se pot considera ca fiind aruncati fara rost, pe apa sambetei. Trebuie sa stii ca din totalul celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge sperma in vagin, teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp/simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista). In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si trebuie tot in mod OBLIGATORIU, SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. Sper sa intelegi cele explicate chiar si doar asa foarte pe scurt. Multa sanatate!

| ValentySHINee explică (pentru corbulalbrosu):

Deci penisul nu a intrat deloc in mine. ejacularea a fost doar pe alaturi, dar nu chiar de tot pe linga vagin.
si nu prea inteleg nebunia asta cu perioada fertila..adica nu inteleg normal cind trebuie sa aiba loc..la mine menstruatia se incepe la inceput de luna, primele zile..acum s-a inceput pe 30 iunie si s-a sfarsit pe 4 sau 5..cind trebuie sa aiba loc perioda fertila... oare in aceasta perioada de pe 13-16 iulie?
ma ajuti te rooog sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ValentySHINee):

Depinde cat iti este de regulat ciclul menstrual si de lungimea acesteia. Perioada fertila poate fi determinata NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT. Determinarea perioadei fertile se face pe baza zilei de ovulatie care indiferent de lungimea ciclului menstrual se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de data de incepere a menstruatiei. Perioada fertila va fi reprezentata de cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, plus 1-2 zile dupa ziua de ovulatie. In cazul tau ciclului menstrual considerat ca fiind unul standard-normal adica de 28-30 de zile calculul ar fi urmatorul : data viitoarei menstruatii 29-30 iulie - 14 = 15-16 iulie (ziua ovulatiei) In concluzie cele 4-5 zile de dinaintea ovulatiei ar fi 10(11) iulie -14iulie. Cele 1-2 zile de dupa ovulatie 17(18) iulie. Rezulta ca perioada fertila in cazul tau in actualul ciclu menstrual se situeaza intre 10(11) - 17(18) iulie. Joaca voastra a avut loc in perioada fertila.

| ValentySHINee explică (pentru corbulalbrosu):

Si atunci. daca nu a ejaculat in mine..sunt sanse oricum sa ramin insarcinata..chiar daca dupa 3 zile am luat escapelle

| OMFGConrad a răspuns:

Nu sunt.
Sunt şanse să-şi afectezi ciclul menstrual dacă mai iei "pastila de a doua zi" după ureche.

| ValentySHINee explică (pentru OMFGConrad):

Deci nu voi ramine insarcinata, corect?
si, afectarea menstruatiei e ceva grav?

| OMFGConrad a răspuns (pentru ValentySHINee):

NU, categoric nu vei rămâne însărcinată, de data asta.
Metoda pastilei de a doua zi reprezintă o metodă de URGENŢĂ nu una pe care să o foloseşti de fiecare dată când întreţii un contact sexual. Pentru asta s-au inventat prezervativele, inelele Nuvaring şi alte minuni de genul.

| CrystyCRS a răspuns:

Normal ca nu, daca au iesit si testele negativ, 100% nu vei ramane insarcinata.

| Grdankcrhbguj a răspuns:

Dacă sperma nu a pătruns adânc in vagin, nu cred

| Grdankcrhbguj a răspuns:

Deci, perioada fertila este reprezentata de cele 3-4 zile dinaintea menstruației. Dacă ție ți-a început menstruația in 30 Iunie, înseamnă ca perioada fertila au fost zilele de 27, 28, 29 si probabil si 26 Iunie. Nu ai de ce sa îți faci griji, mai ales dacă sperma a ajuns doar la suprafața vaginului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Grdankcrhbguj):

Nu mai spune asemene prostii. este absolut gresita explicatia si informatia ta.

| ValentySHINee explică (pentru corbulalbrosu):

Atunci cum este corect?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Grdankcrhbguj):

Cele 7-8 zile de dinaintea menstruatiei sunt cele mai sigure zile din intregul ciclu menstrual. In aceste 7-8 zile formarea unei sarcini este IMPOSIBILA, lucru verificat si dovedit stiintific si medical