| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Pe data de 3 octombrie am avut un contact sexual neprotejat. Prima zi a ultimei mele menstruații a fost pe 8 septembrie și, până acum, am avut un ciclu regulat. Și-a dat drumul, dar nu știm dacă a pătruns și în interior.
Astăzi este a 6-a zi de întârziere. Mă dor sânii și aseară am sângerat puțin, alături de câteva crampe aproape insesizabile. Fiind 9 zile de la contactul sexual, mă gândesc să nu fie sângerarea de nidație.
Este ciudat deoarece contactul a avut loc la aproximativ 11 zile după ovulație, ceea ce ar însemna că apariția unei sarcini este imposibilă. Totuși, nu a întârziat niciodată atât de mult. Urmează să fac un test.
Până atunci, credeți că este posibilă instalarea unei sarcini? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin simpla numarare a zilelor, reiese ca sexul intretinut in data de 3 Octombrie, a avut loc in a 26-a zi a ciclului menstrual (08.09 - 03.10 = 26). Fiindca ai afirmat ca ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si probabil a avut mereu lungimea de 29-30 zile, pe baza calculului reiese ca OVULATIA ar fi avut loc prin data de 22-23 Septembrie. Fiindca actul sexual a fost intretinut dupa ce au trecut circa 11 zile fata de data ovulatiei, se poate afirma fara retinere ca in acest caz a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Neinceperea sangerarii menstruale pana in acest moment, se poate datora unor dereglari hormonale care la varsta ta se produc inca in mod destul de frecvent. Nu ar trebui sa fii nici stresata si nici ingrijorata, fiindca in mod cert, sigur, sangerarea va porni in zilele urmatoare Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Pentru linistea ta si a iubitului tau fa un test de sarcina.