| Sama18 a întrebat:

Am folosit anticonceptionale pana in data de 10 august si mi-a venit menstruatia pe data de 12, a durat 4 zile, cat era normal, iar dupa ce am terminat pauza de 7 zile, in data de 18, am inceput sa iau iar anticonceptionalele. In data de 22-23 ma simteam foarte rau, din cauza unui virus la stomac si am incetat sa mai iau pe data de 24 pastilele, deoarece ma gandeam ca sunt reactii adverse de la ele, ceea ce scria si pe prospect. (Btw foloseam cele de la Belara) Urmatoarea zi mi-a venit din nou menstruatia din cauza ca am incetat sa iau pastilele si m-a tinut ca de obicei, 4 zile. Normal, la 28 de zile cum imi vine mereu, ar trebui sa-mi vina pe data de 25 septembrie, adica peste 2 zile de acum. In urma cu o saptamana am avut o candida si mi-am tratat-o bine, acum n-o mai am. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca eu am avut contact sexual protejat cu prietenul meu in toata aceasta perioada. De fiecare data cand termina, aveam grija sa nu fie in mine, cu toate ca aveam prezervativul. Am avut mereu grija si si-a sters penisul bine inainte sa aplice un prezervativ nou. As avea cum sa raman insarcinata? Am verificat mereu prezervativele si niciunul nu era gaurit sau spart. De obicei am simptome cu o saptamana sau cu cateva zile inainte sa-mi vina menstruatia (precum crampe si durere de sani), acum nu le am. Simtome de sarcina nu am, nu am greturi, pofte si altele. Am lichid albicios, dar acela l-am avut si inainte sa-mi incep viata sexuala si e normal. Am fost si la ginecolog cand am avut candida si nu mi-a zis ca a fost ceva in neregula (ca si cum as fi fost insarcinata sau ceva). Ma scuzati daca am facut cateva greseli de ortografie sau asa mai departe, dar sunt foarte stresata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza administrarii cu totul HAOTICE a pastilelor AC de dupa data de 18 August, activitatea hormonala naturala, proprie din cauza socurilor suferite ulterior se poate aprecia ca s-a/s-ar fi dereglat intr-o destul de mare masura. In astfel de cazuri sau situatii, practic devine imposibil ca cineva sa se incumete sa mai formuleze un raspuns care sa fie catusi de cat plauzibil. Se poate aprecia si presupune ca din cauza dereglarilor aparute in cadrul activitatii hormonale si lungimea ciclului menstrual s-a dereglat la randul sau devenind mai mare/lung si din acest motiv deocamdata sa lipseasca simptomelor premenstruale. Pe baza descrierii modului in care au fost intretinute toate actele sexuale de dupa ultima menstruatie avuta, se poate aprecia fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini in conditiile descrise a fost cu totul IMPOSIBILA. Pur si simplu numai pentru linistea ta sufleteasca ai putea face un test de sarcina insa rezultatul care va fi obtinut va fi valabil numai pentru perioada situata inainte de 1 Septembrie. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Crisloree a răspuns:

Dacă spui ca ati avut o grija deosebita la contactul sexual, din cele menționate, nu are cum sa fii. Dacă vrei sa fii sigura, poți face un test de sarcina. De menționat, te sfătuiesc sa nu te joci cu anticoncepționalele pentru ca pot fi foarte dăunătoare. În schimb, acestea au ca efect benefic ameliorarea durerilor de ovare, sâni etc înainte de menstruație, probabil ca de acolo și lipsa simptomelor tale.