| TheHobbitNZ a întrebat:

Buna! Pentru a răspunde la întrebarea asta va rog frumos să-mi citiți ultimele 2 întrebări postate. mulțumesc anticipat.

Deci acum incep:
După ce am avut o viață grea aș vrea să-mi dau seama cam ce fel de fata sa abordez. De ex știu una dar e cu câteva luni mai mare. E asta o problemă? Are facultate și e deja la al 4 serviciu, are și experiență. Ea e in București și eu în Iași. Dar eu nu am bac, facultate, nimic. Dar cred e un punct tare că lucrez in fabrici auto la montat echipamente automatizate, roboti, etc in Europa și China. Cam cu asta compensez eu bacul sau facultatea pe care nu o am și salariul ok normal. Dar acum ce sa fac? Să o abordez sau nu? Ii scriu de la mulți ani de ziua ei dar în profil, nu la mesaj, mesaje am schimbat ceva tot așa de la mulți ani ceva, nu mai țin minte. Ce-i de făcut? Nu-i o divă dar e altceva, eu am avut o viață nașpa in trecut din cauza violențelor, la serviciu e beton, îmi place ce fac dar nu sunt dezvoltat personal, la sala nici nu am calcat în viață mea, am 26 și tot nu mai apuc să merg. La fel dinții sa mi-i fac dar sunt tot plecat și nu apuc. Toată treabă este că aș vrea să știu dacă ea e puțin mai mare că mine, e școlită, etc ar accepta un băiat ca mine fără facultate, etc dar care lucrează într-un domeniu beton, așa că mine? Eu lucrez deja de 4 ani in domeniul asta și nu am spart banii, aproape că îi am pe toți. Singura mea șansă e sa mizez cu serviciul meu, domeniul meu altfel chiar as fi fost prost rău. Voi ce credeți?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt multe aspecte de care oamenii trebuie să țină cont când intră în astfel de relații. Cei mai mulți nu țin cont, și se duc la război fără să știe să tragă de cu arma; sau se duc cu barca pe ocean și se lasă conduși de valuri gândind că vor ajunge la țărm. Dar nu vor ajunge la țărm niciodată în felul acesta, ci sigur vor naufragia. La urmă amândoi și-ar fi dorit să nu se fi cunoscut. Sau se întreabă de ce s-a întâmplat necazul tocmai la ei.
Uite niște aspecte de care trebuie să ții cont când intri într-o relație cu o persoană de sex opus. Nu sunt toate aspectele, și nu știu dacă aceasta ar fi și ordinea.

1. Amândoi trebuiesc să fie pregătiți pentru căsătorie atât fizic, financiar cât și psihic. Să aibă și timpul și dispoziția de a purta grijile și responsabilitățile familiare.
2. Să fi pregătit să fi respins. Persoanele cu facultate (și mai ales acelea care au absolvit-o pe merit) tind să vadă de sus pe cei care nu au facultate, chiar dacă acela cu facultate este mai sărac decât cel fără facultate. Asta este natura umană, și nu trebuie să ne mirăm.
Sunt și oameni care nu țin cont dacă celălalt/partenerul de viață a absolvit facultatea sau a dat bac-ul. Dar dacă fata nu face parte din această categorie de oameni, atunci te retragi.
Există și situația când poți să o cucerești chiar și dacă s-ar jura că nu s-ar uita la un băiat fără facultate sau bac. Vezi cum îi este caracterul; dacă merită să lupți pentru ea ca să o cucerești sau nu.
Orice bărbat este compatibil cu orice femeie, și invers: orice femeie este compatibilă cu orice bărbat. Mândria este aceea care distruge compatibilitatea și privează de multe bucurii ale vieții chiar pe posesorul acesteia. Mândria formează un caracter defectuos aceluia care o poartă.
3. Trebuie să te îngrijești de tine, de sănătatea ta; trebuie să depui eforturi pentru acest lucru. Celuilalt nu trebuie să-i fie rușine cu tine când veți ieși în lume, când te va prezenta familiei. Va crește și încrederea ta în tine (dar și a ei) atunci când vei avea grijă de tine.
Dacă nu îți faci timp pentru tine, sunt toate șansele să nu îți faci timp nici pentru familia ta.
Știu că așa sunt serviciile la patroni în ziua de astăzi. Îți ocupa tot timpul. Tocmai de aceea există multă suferință și neînțelegere între membrii familiei. Societatea este formată din indivizi și apoi din familii. Dacă familiile se degradează, se degradează și societatea.
Este spre folosul tău să îți continui studiile, să cauți să te dezvolți continuu. Asta va fi o satisfacție pentru tine, și te vei simți împlinit.
4. Când cunoaștem o persoană de sex opus, bună sau rea, ne vom bucura îndrăgosti de ea dacă suntem lipsiți de mândrie sau prejudecăți. Trebuie deci să fi atent la acest aspect, ca nu cumva să urmezi exemplul lui Samson care a iubit o femeie (Dalila), femeie al cărei scop era doar interese egoiste.
De asemenea, trebuie să știi că orice despărțire ne va afecta capacitatea de a mai iubi. Cu cât trecem prin mai multe despărțiți, cu atât vom iubi mai puțin. De aceea se spune că prima dragoste nu se uită niciodată -oricat de nepotrivită ar fi fost; pentru că prima dată iubim cu cea mai mare intensitate. Trebuie deci să ai grijă de inima ta și să nu o lași să se îndrăgostească dacă rațiunea îți spune că nu trebuie să te îndrăgostești de o anume persoană. Dragostea este întotdeauna rațională. Doar pasiunea este oarbă, irațională; trebuie să ne ferim de pasiune pentru că oricât de plăcută ar fi, ea distruge dragostea și relația.

La final îți recomand cartea "Iubește inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Îți va fi de mare folos.

| OldSoul a răspuns:

Aceste probleme pe care tu le ai in minte, tin strict de parerea ta vis a vis de aceste lucruri.
Daca tu lasi sa se inteleaga ca aceste chestii te fac inferior fata de ea, atunci cel mai probabil asa este.
Daca tu consideri ca aceste aspecte nu te fac cu nimic mai prejos de o persoana cu studii superioare, atunci cel mai probabil, ai dreptate.
Totul tine in principal de cum te vezi tu.

Era si o vorba, daca risti, poti sa pierzi, daca nu risti, ai pierdut deja.

Conteaza ca atunci cand vorbesti, cand te exprimi, sa nu fii inferior ei, sa nu o faci pe ea, sa-i fie rusine ca e langa un tip ca tine.

Acum toate ca toate, dar daca tu zici ca muncesti prin alte tari, sincer, imi pare cam aiurea sa incerci sa-ti faci o relatie cat timp nici macar nu te aflii in tara.

| TheHobbitNZ explică (pentru OldSoul):

Da înțeleg, dar de exemplu acum sunt acasă de la Crăciun, și cam așa se întâmplă, 4 luni pe an sunt acasă. De data asta chiar a fost consecutiv. Uneori nu e consecutiv, cate o săptămână la 2 luni, etc. Crezi că ar merita așa?

| OldSoul a răspuns (pentru TheHobbitNZ):

Sincer, mie mi se pare cam aiurea oricum. Nu prea se poate lega ceva foarte serios cat timp intre voi exista multa distanta.
Acum, asta e doar parerea mea.

| TFL007 a răspuns:

Cred ca ai niste probleme grave la mansarda ai mai pus intrebarea asta pana acum de cel putin 2-3 ori cred

| BlindMirror a răspuns:

Fii bărbat și abordeaz-o!
Nu diplomele te fac bărbat ci felul în care știi și poți să întreții o femeie. Femeia adevărată nu are nevoie de păcălici. Are nevoie de cineva pe care se poate baza financiar și în plan sufletesc.
Nu îți mai pune atâtea întrebări. Dacă nu o abordezi direct, dar elegant în același timp, te vei întreba mereu ce ar fi fost dacă...
Deci, îndrăznește, nu ai ceva de pierdut.winking