| anonim_4396 a întrebat:

pentru fetele care nu mai sunt virgine.am si eu o int. dupa ce ati avut primul contact sexual va curs mult sange? si doar atunci in seara/ziua aia? eu mi-am inceput viata sexuala sambata trecuta si mi-a curs sange(o chestie normala)dar si zilele astea mi-a mai curs asa cate putin...am obs pe chilot. e ceva normal? ast rasp mersi

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Este normal ca sangerarea de dupa dezvirginare sa dureze mai multe zile atata timp cat este in cantitati reduse. daca sangerarea este abundenta, are o culoare rosu inchis si ai dureri, iti recomand un consult ginecologic.
De asemenea, este foarte posibil ca sangerarea datorata dezvirginarii sa nu fie o sangerare unica - doar in momentul dezvirginarii. In functie de himen (care nu este "identic" la toate femeile), de modul in care s-a facut dezvirginarea si de modul in care se cicatrizeaza ruptura himenului, pot apare sangerari si la urmatoarele 2 - 3 contacte sexuale, pana la cicatrizarea himenului.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am sangerat 4-5 zile, ca in ultimele zile de menstra (adica nu foarte abundent). Ginecoloaga a zis ca e totul in regula.