| Vio01 a întrebat:

Poate par banala,dar sper sa imi spuneti! Am calculat pe un calculator de ovulatie, iar la mine incepe cu 10 zile inainte de menstruatie, la mine fiind 26 de zile intre 2 menstruatii... Cum adica perioada de ovulatie? Si ce inseamna perioada fertila?

Răspuns Câştigător
| AncaIoana98 a răspuns:

Buna! Perioada de ovulatie a unei femei este sinonima cu perioada de fertilitate. Reprezinta acel moment in care ai cele mai mari sanse sa ramai insarcinata, deoarece este eliberat ovulul din ovarele femeii. Cat despre perioada in care aceasta apare, difera de la femeie la femeie. Trebuie sa ai menstruatia regulata ca sa poti identifica data exacta cand apare. Iti recomand sa citesti mai multe pe internet, caci este foarte important sa iti cunosti corpul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AncaIoana98):

Nu exista "perioada de ovulatie", exista data de producere a ovulatiei. Este stabilit stiintific ca OVULATIA se produce cu FIX 14 zile inainte de data de incepere a menstruatiei urmatoare(in nici un caz nu poate incepe cu 10 zile inainte de menstruatie). DOAR in cazul in care ai un ciclu menstrual REGULAT cu un numar constant acelasi de zile, ciclu de ciclu pe o perioada de minim 6-8 cicluri succesive se poate stabili cu o destul de mare precizie perioada fertila.Astfel din data calculata de producere a viitoarei menstruatii se scade 14 si se obtine data calculata a ovulatiei, adica ZIUA OVULATIEI. Ovulatia se produce o singura data intr-un ciclu menstrual si se formeaza de obicei 1 singur OVUL (foarte rar 2 sau mai multe ovule cazurile gemelare). Acest ovul este VIABIL/VALID intre 16- 24 de ore dupa producere adica poate fi fecundat de un spermatozoid doar in acest timp foarte scurt. In cazul in care nu s-a realizat fecundarea, ovulul intra intr-un proces de "moarte" si in cateva zile se dezintegreaza. Insa in calculul perioadei fertile intervin si spermatozoizii care ajunsi in vagin si de aici in uter si de aici in trompele uterine, pot supravietui chiar si 4-5 zile in asteptarea producerii si eliminarii ovulului de catre unul din foliculii ovarieni. Astfel ca perioada fertila incepe cu cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie + 1 zi a ovulatiei si + inca 1-2 zile de garantie sau marja de eroare, astfel ca perioada fertila insumeaza intre 6 si 8 zile. Pentru a intelege mai bine, teoretic sa presupunem ca urmatoarea zi de menstruatie ar fi data de 30 ianuarie, inseamna ca 30 - 14 = 16 adica 16 ianuarie ar fi ziua ovulatiei. In acest caz cele 5 zile de dinainte ar fi 11-15 iar cele 2 zile de dupa 17-18 astfel rezulta ca in acest caz ipotetic in care ciclul menstrual este de 28 de zile, cu inceperea menstruatiei in data de 30 ianuarie, perioada fertila s-ar situa in perioada 11-18 ianuarie. (11-15 +16+17-18). Sper sa fii multumita cu privire la explicatia prezentata. Multa sanatate.

| AncaIoana98 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Foarte detaliata, multumesc.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sper ca ai citit raspunsul. Am incercat sa-l concep de asa natura incat sa fie pe intelesul tuturor fetelor de varsta ta. Multa sanatate.