| al3xxa_7413 a întrebat:

Pot spune ca am si eu o problema sau mai degraba o dilema. Am 17 ani si sunt cu un baiat de ceva timp. El tine foarte mult la mine si mi-a aratat asta. A avut oportunitatea sa se culce cu mine si totusi el a fost cel care s-a oprit pentru ca a zis ca vrea sa fie ceva special si atunci cand o sa fiu sigura ca imi doresc asta. Problema este ca eu sunt indragostita de alt baiat, dintr-o alta localitate, cu care vorbesc in fiecare zi la telefon, si care ma place de asemenea, dar mi-a zis ca vrea sa astepte sa mai cresc macar un an, inainte de a avea o relatie cu mine (el fiind acum intr-o relatie de 4 ani cu o fata care e foarte geloasa si vorbeste cu mine pe ascuns, cand pleaca de la munca sau cand nu este ea acasa). Acum nu stiu ce sa fac, pentru ca nu am reusit sa simt nimic pentru iubitul meu si imi este teama ca nici nu voi simti, dar nu vreau sa il fac sa sufere. Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Draga mea Alexandra,crede-ma ca relatia ta cu tipul respectiv nu va tine, indiferent,pentru ca mereu veti avea o constiinta, iar fata respectiva cred ca v-ar impiedica intr-un fel.Dar bine,hai sa lasam asta. Crezi ca el chiar te iubeste? Pentru a te iubi,e nevoie de mult mai multe lucruri,multe dovezi etc.,ceea ce reiese din comportamentul actualului tau prieten! Eu te sfatuiesti sa te gandesti bine si sa gasesti calea cea mai buna pentru tine. Daca vrea sa cresti, crezi ca vrea altceva? Plus ca daca te-ar placea cu adevarat, i-ar da papucii tipei respective.Cunosc multi baieti cu astfel de "vrajeli". Eu spun sa iti pretuiesti actualul prieten, iar daca nu merge nici cu el, gasesti altul! Nu-i problema, baieti mai sunt. E neaparat sa fie dintre ei doi? Pupici si bafta!

13 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Pai ar trebui sa numai vb cu tipul de l distanta pentru el esti ca un fel de amanta. ramai cu pr tawhappy

| ThePunisher a răspuns:

Lasa-i pe amandoi. Pe cel cu care esti deja il vei face sa sufere indiferent de ce-i vei spune, iar ala care are prietena de patru ani si vrea sa umble cu tine te va face sa suferi... te-ai bagat singura in conjunctura asta dificila si acum culegi roadele. Bine ai venit in lumea in care nicio nedreptate nu ramane nepedepsita...skull

| ynna93 a răspuns:

Ar fi bine sa te desparti de iubitul tau, pentru ca trece timpul si dupa cum zici tu el chiar tine la tine.mai bine sufera putin acum, decat mai mult mai incolo.si cat despre baiatul care este impreuna cu fata aceea cred ca vrea doar o aventura cu tine.mai ales ca ei stau impreuna din cate am inteles.s`o fi plictisit baiatu` de atata gelozie si cauta refugiu.asta nu inseamna ca se desparte de ea. daca sa zicem ati fi impreuna tu ai fi ca o amanta la care vine sa vorbeasca cand se plictiseste dar cu ea sta zi de zi.winking.eu zic sa renunti la amandoi.si sa-ti gasesti pe cineva la care tii cu adevarat si care nu este implicat in vreo relatie.mult succes.

| mdany a răspuns:

Draga in viata inima nu se poate impartii in 2. Aici vei starni un scandal mai ales din partea celui de 17 ani ca el a avut incredere in tine si tu l-ai dezamagit, i-ai dat cu piciorul sa-i zic asa.Trebuia sa pui capat relatiei inainte sa te apuci de alta.Cum crezi ca se va simti el?

| MajorAsshole a răspuns:

Fa-i doar un oral, dupa care ii dai papucii. Toata lumea e impacata!

| Missdaydreaming a răspuns:

Mai bine renunta la cel din alt oras... Are prietena, e cu ea de 4 ani si in legatura cu tine. cica asteapta sa mai cresti straight face. Mai asteapta putin, poate vei simti ceva pentru el. Daca nu, vorbeste serios cu el despre asta: daca chiar tine la tine, o sa accepte desi sufera. Parerea mea e ca pentru cel din alt oras esti doar o jucarie oh go on. Scuze daca nu m-am adresat prea politicos.

| Georgy_7404 a răspuns:

Daca nu il iubesti pe iubitul tau lasa-l chiar daca va suferii baiatul din alt oras nu se va despartii de iubita lui pentru tine garantat pentru ca daca ar fi vrut intr-adevar sa fie cu tine era acum si se despartea acum de iubita lui cand o sa mai cresti adica la 18 ani o sa te vrea doar pentru sex mai ales daca el este major...ptr ca pe iubita lui o iubeste alfel nu statea asa aiurea cu ea pe tine te va mintii ca se desparte de tine si te va mintii asa pana vei fi inebunita dupa el si il vei accepta asa cu tot cu iubita.parerea mea ca fata orkm bafta... fundita?

| mony1994 a răspuns:

Probabil ca il iubesti pe resprectivul baiat dar el e clar ca nu tin prea mult la tine daca nu te accepta asa cum esti cu varsta pe care o ai.mai ales daca este cu o fata de 4 ani.e clar ca nu va merge.iar daca nu il iubesti pe iubitul tau nu cred ca merita sati bati joc de el mai ales dupa ce ai spus ca el s-a oprit pentru ca vrea sa fie special iar ca tu sa fi sigura ca asta vrei.e clar ca iubitul tau te iubeste si merita sal iubesti si u.dar nu face ceva cu el daca nu crezi ca e bine pentru ca iti va parea rau.mai bine sa faci cu cineva pe care iubesti si care te iubeste

| UNomBATRAN a răspuns:

Gandeste-te numai ca daca el isi inseala prietena cu care are o relatie de 4 ani, gandste-te ce ar putea face cu tine!(sau poate vrea si el ceva de la tine-si pe urma se va face ca nu te cunoaste)in schimb celalalt a facut totusi un gest pe care prea putinni il fac (de fapt eu chiar nu credeam ca mai exista persoane care sa faca ce a facut el)-putea sa se culce cu tine -dar nu a facut-o! DECI: tine la tine!

| al3xxa_7413 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le-ati dat si pentru ca ati fost draguti si m-ati ajutat. Fiecare raspuns e special pentru mine si invat cate ceva.

| MishaQuinn a răspuns:

Daca tipul respectiv este de 4 ani intr-o relatia sigur o iubeste pe acea fata, iar el iti zice asta pentru ca esti minora inca si ii este frica sa aiba relatii sexuale cu tine,.
iubitul tau actual se vede ca tine la tine si ca vrea ceva special!
pe cand celalalt,,,
tie ti-ar place ca prietenul cu care vei fi tu 4 ani si ai sperante cu el,ai toate amintirile,ti-ar placea sa afli ca vbeste cu o pustoaica? si ca te inseala?
daca barbatul acela e capabil sa-si bata joc de fata aia in halul asta,asa va face si cu tine mai tarziu!
ai grija pentru ca ai o varsta fragila si poate lucrurile iti par mult mai simple.dar nu este asa
poate o sa ramai traumatizata toaata viata daca tu nu esti pregatita in primul rand psihic sa-ti incepi viata sexuala,din cate am inteles!
e alegerea ta, dar crede-ma.stiu cum e. atunci cand esti orbita de o presupusa "dragoste ": nu mai asculti de nimeni si nu mai vezi nimic in jur, dar asculta de ceilalti
n-avem nici un interes sa-ti vrem raul pentru ca nu te cunoastem, dar te putem ajuta cu un sfat!
nu repeta greseala altorawinking
si cred ca iubitul tau este un baiat de treaba!
ai grija de tine!

| 0Nyteshade a răspuns:

Sunt sigura ca din atatea raspunsuri nu stiu cat ar mai ajuta al meu, dar uite parerea mea.
Ceea ce mi-a atras atentia a fost ca -baiatul din alt oras- este dispus sa renunte la prietena lui actuala si sa arunce la gunoi cei patru ani in care au fost ei impreuna.Sunt sigura ca tu cand te gandesti la asta esti in culmea fericirii,dar da-mi voie sa-ti deschid ochii:va face din tine o "ex-girlfriend" cat ai clipi si nu i-ar fi greu,cum nici in relatia sa actuala nu i-ar fi (asta reiese din ce ai spus tu).
In al doilea rand,de ce nu apreciezi ce ai acum? Zici ca ati avut ocazia s-o faceti si el s-a oprit pentru ca vrea sa fie special si vrea ca si tu sa fii pregatita, asta e foarte frumos din partea lui; nu toti gandesc in felul asta.
Mi-am spus parerea, tu faci ce vrei dar consider ca actualul tau prieten nu merita sa-l parasesti pentru acela.

| FireWork_7399 a răspuns:

Te f u t?