| roxina95 a întrebat:

Buna seara, in urma cu 4-5 luni am cunoscut un baiat mai mic decat mine cu 2 ani si culmea m-am indragostit de el,la inceput era totul frumos pana in punctul in care mi-a zis ca nu doreste ceva serios, ca tocmai a iesit dintr-o relatie si ca nu par genul de fata care sa merite sa fie facuta sa sufere. A venit la mine cu saptamanile,dormea la mine cand eram singura acasa si incerca sa se culce cu mine, dar am refuzat, ajungand in punctul in care doar ne distram un pic pentru ca eu sunt virgina. El "umbla" cu mai multe fete, am aflat asta, desi imi sustine ca n-are nimic serios cu niciuna. In urma unei operatii pe care am suferit-o,el a venit la mine la spital cu o prietena sa ma vada, moment in care a cunoscut-o pe mama mea, iar ea a inteles ca suntem impreuna pentru ca eu avand probleme cu greutatea, aparand el, m-am apucat de sala, am inceput sa am mai multa grija de mine. De ziua lui m-a chemat sa ne vedem, ne-a prins 12 noaptea impreuna la un amic de al lui, m-am simtit ciudat cunoscandu-i o parte din prieteni si ei percepandu-ma drept prietena lui, el neavand nimic de obiectat. In ultima perioada am ajuns sa numai vorbim la fel de des, de cate ori iesim, iesim cu prietene de ale mele,desi dupa vine la mine acasa. Zilele trecute a venit la mine si mi-a spus ca el ma vede ca pe o sora,ca va putea sa fie prieten cu mine cand voi avea pe cineva pe care il voi iubi,pentru ca merit sa fiu fericita,ca vede ca am inceput sa tin la el, sa il iubesc si nu vrea sa ma faca sa sufar. Dupa cateva discutii, m-a chemat cu el la o nunta a verisoarei sale care este peste cateva luni, sa mergem impreuna, ca vrea sa fiu eu acolo cu el, nu altele. Stie ca in vara voi pleca in afara la studii si zilele trecute mi-a zis ca vrea sa plecam impreuna, in acelasi timp, in acelasi loc. Ne-am pus sa dormim, dupa lungi povesti, insa el iar a inceput cu atingeri, sarutari si asa mai departe si nu ii vad rostul.I-am spus ca pana in vara voi slabi si ca o sa vada ca o sa arat altfel, el spunandu-mi ca nu conteaza aspectul, desi unei cunostinte i-a zis ca incep sa se vada progresele si ca arat in proportie de 40% precum si-ar dori el, ca nu vrea sa imi faca rau, ca in momentul de fata nu isi doreste o relatie serioasa si nu isi poate bate joc de mine. Cand l-am intrebat de ce ne-am racit, asta in conditia in care noi suntem amici si el vorbeste cu mai multe si mi-a argumentat ca nu a vrut sa ma apropii si mai mult si sa imi dea sperante pentru ca nu este sigur de ceea ce vrea. Cu toate astea, i-a spus mamei sale de mine, surorii si bunicii sale, ele stiindu-ma ca prietena lui. Cand mai vine pe la mine, imi cere sa vorbeasca cu mama mea ( cica mama soacra ), dar refuz categoric pentru ca dupa mama ar intelege ca suntem impreuna si nu sunt sigura pe sentimentele lui. Mi-a spus foarte multe lucruri despre el, despre viata sa, imi cere pareri uneori. Are si momente cand ma face sa ma simt prost cand e cu mine si ii dau mesaje alte fete si imi da telefonul sa le raspund cum vreau si imi spune ca el este un nemernic si ca nu imi face bine ca momentan nu se poate cuminti, dar apoi ca pe viitor nu are de unde sa stie ce se va intampla,ca sa nu il mai grabesc, ca sunt foarte geloasa si posesiva acum, cand nu suntem impreuna,dar cand vom fi nici nu vrea sa se gandeasca cum voi face. Mi-a zis ca pentru el, totul e o joaca, dar cu toate astea sunt singura pe care si dupa atata timp o cauta, ca nu stiu sa apreciez ca dupa munca uneori vine la mine si sta pana a doua zi pana pleaca la munca si tot asa, ca stiu numai sa ii reprosez ca vorbeste cu X si Y, ca daca ar avea relatie serioasa cu vreuna, ar fi la ele, nu la mine si nu le-ar insela. Nu stiu ce sa fac?! Imi doresc sa se hotarasca ceea ce vrea, sa fie totul bine intre noi. Ce imi sugerati sa fac? Oare chiar nu ii pasa deloc de mine?

71 răspunsuri:
| Deleb a răspuns:

O sa incerc sa fiu cat mai directa:
Tipul te tine doar de atentie si vrea sa te f*ta. Daca o sa incepi sa vorbesti cu un baiat o sa se supere pe tine si o sa se raceasca de tot. Nu ai nevoie de oameni ca el.

| roxina95 explică (pentru Deleb):

Zilele trecute am pus un amic sa ma sune, il aveam "iubi" in telefon si a ramas socat, cum, ti-ai facut iubit? Raspunde-i, da-mi sa vorbesc cu el, sa il salut, i-am dat sa il salute, dar vazand ca il intreaba de unde e si asa mai departe i-am luat telefonul, in secunda urmatoare s-a ridicat sa plece, ca el nu e batjocura nimanui, ca de ce ma cheama el sa facem Pastele impreuna si cum de mi-am facut pe cineva? Cand l-am intrebat daca ii pasa, mi-a zis ca nu conteaza, in cele din urma a ramas argumentand : " am ramas pentru ca am vrut eu, nu pentru ca mi-ai zis tu ". Dintr-o discutie intr-alta mi-a zis ca el inca se mai gandeste la fosta, ca a iubit-o si ei nu i-a pasat si ca de atunci nu mai vrea sa se apropie de niciuna, sa nu mai sufere.

| Deleb a răspuns (pentru roxina95):

Fugi. Pleaca. Departe!
Cum spuneam, tipul te vrea doar pentru atentia pe care i-o oferi. Cauta-ti pe cineva si daca pleaca/te ignora/se raceste dramatic considera ca ai facut o alegere buna.

| Violleta2022 a răspuns:

O prietenie intre o fata si un baiat, intotdeauna va duce la sex, mai ales ca sunteti la varsta cand hormonii pocnesc in baiatul ala si ar "rupe-n doua" orice fata ii apare in cale, chiar si pe tine, de aceea te pupa si te atinge cum nu ar trebui, daca te considera ca si sora lui.
Daca stii ca are mai multe gagici in acelasi timp, ar trebui sa stii ca, nu va fi niciodata barbatul unei singure femei si nu are vreun rost sa-ti faci sperante de viitor cu el, pentru ca te va abandona intotdeauna in favoarea altei fete.

Imi pare rau sa-ti spun, dar chiar nu-i pasa de tine, ceea ce vrea de la tine este comfort, un loc unde sa stie ca este bine primit, sa ia ce vrea de la tine si cand este "satul" sa fuga la altele, sa se disterze.

Sfatul meu, ca mama si ca femeie trecuta prin viata, este sa il ocolesti si sa incerci sa-ti faci un prieten care sa te iubeasca pe tine si doar pe tine! Unul care sa nu te faca sa suferi, unul care nu profita de bunatatea ta si a parintilor tai, unul care nu se intinde din obraznicie, asa cum face de altfel asta, sa te atinga si apoi sa-ti comunice ca se duce la alta.
Da-i fetita un sut in dos, si cauta-ti pe cineva care te merita, ai dreptul la fericire si daca nu scapi de el, nu vei gasi niciodata un altul si nici nu vei putea fii fericita, pentru ca asta nu va fi niciodata al tau!

| roxina95 explică (pentru Violleta2022):

De cand s-a despartit de fosta lui prietena (acum cateva luni) si cu care a stat 1 an jumatate, nu a mai vrut sa isi mai faca pe nimeni, traieste cu impresia ca are trebui sa le faca pe toate sa sufere doar pentru faptul ca el a suferit. Vorbeste cu mai multe fete, intr-adevar, insa nu se culca cu ele sau ceva, ii place sa vada ca e cautat insa. In momentul cand are o relatie serioasa insa, este mai potolit, doar ca si el mi-a zis ca acum vrea distractii si ca poate peste ceva timp, cand nu il voi mai grabi, totul va fi bine intre noi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru roxina95):

Prea multe diferente intre tine si el!
El genul DON JUAN care este innebunit dupa atentia femeilor, tu cuminte, linistita si "casnica".
El golanas si fara nici o calificare, tu cu o faculatte si un posibil viitor bun.
"Doamna" in conceptul in care il soliciti tu- inseamna o femeie educata, cuminte, linistita, la casei ei, cu familia ei, nu musai maritata, dar care isi iubeste si-si ocroteste familia.

Din punctul meu de vedere, el te tine pentru cat etsi de naiba. esti femeia cu care se sterge pe picioare si este la cheremul lui, cand are el chef. In plus, are aere de cocota masculina, care-ti arata ca trebuie sa-i fii supusa lui si de aceea face figuri de afectat daca ii spui ca ai un iubit, pentru ca, indirect, iti sune ca nu-i convine si s-ar putea s anul mai vina pe al tine. Tu naiba cum esti, ii spui ca nu exista nimeni si el se asigura ca nu va exista cineva, pentru ca te vrea libera, pentru el, cand are el chef.
Probabil ca pe la 40 de ani, vei realiza ca el nu se va insura niciodata cu tine si ca foloseste dupa bunul plac.
Asemenea barabti nu merita din punctul meu de vedere decat un sut in fund! Eu nu suport ipocrizia, mitocania si ssantajul mascat pe care-l practica.
Nu vrea sa fie cu tine, dar vrea ca tu sa-i stai la dispozitie oricand are el chef.
Sfatul meu este: daca nu vrei sa-ti ratezi fericirea si viata, da-i acum un sut in dos, gaseste-ti un barbat adevarat si sincer, unul care sa te iubeasca doar pe tine si sa fie doar al tau, pentru ca asta, nu va fi niciodata al tau si nici nu-ti va aduce fericirea!

| roxina95 explică (pentru Violleta2022):

Problema e ca nu inteleg de ce ma prezinta prietenilor, familiei sale, nu vad sensul, stie ca tin la el, a fost si este greseala mea ca m-am atasat, dar as fi vrut sa ajung in punctul in care sa tina si el la mine?!

| roxina95 explică (pentru Violleta2022):

Imi e greu sa cred ca acest baiat nu isi poate gasi nasul si de ce sa mint, as fi vrut sa fac eu asta?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru roxina95):

Tu esti o fata cuminte si el te prezinta familiei lui ca sa le arate ca ca s-a linistit, ca este cuminte, ca are o relatie frumoasa, buna, modesta si cuminte, cand in realitate, tu esti paravan pentru nebuniile lui, de care familia nu trebuie sa stie!

Atasatul asta este doar in capusorul tau! Aici este manipulare la greu din partea lui, profitand de complexul tau de a te stii grasuta, sau singura, profitand din plin de tine.
Ce vreau sa-ti spun este ca, am mai intalnit acest gen de barbati profitori de naivitatea fetelor, pe care le exploateaza si manpuleaza cat de mult pot, pentru ca au niste avantaje pe care o fata cu incredere ine a, nu s-ar lasa dupsa de nas si manipulata in asa fel de acest escroc sentimental.

Decizia iti apartine, dar eu iti pot spune clar, acum si pe loc, sunt 100% ca nu va fi niciodata al tau!
Niciodata, dar absolut niciodata nu m-a inselat premonitia mea!

| Violleta2022 a răspuns (pentru roxina95):

Problema este ca tu esti prea slaba de inger sa-i impui ori ceri ceva s accepti conditiile lui.
Iar el, nu te iubeste! Din pacate, asta este durul adevar pe care tu nu-l vezi, doar simplu fapt ca este tot timpoul in cautare de fete, confirma asta.

Am un exercitiu pentru tine, care va confirma tot ceea ce ti-am scris in mesajul anterior, cand ti-am spus ca NU va fi niciodata al tau:
Deci: cere-l tu in casatorie chiar azi!
Spune-i ca are doar doua variante: DA ori NU, fara eschivari, fara amanari si sa fie intr-o luna de zile, doar voi doi si familia, la starea civila.
Daca spune da si se pregateste de casatori asta, eu imi scot palaria in fata ta.
Dar, dupa cum spuneam, sunt 100% ca va gasi scuze sa se eschiveze, sau sa te refuze, ceea ce va confirma faptul ca te manipuleaza si profita de tine, neavand nici o intentie serioasa.

Nu uita! Timpul trece, tu tot singura ramai, fara nici un sprijin, fara nici un barbat care sa te iubeasca si sa-ti fei alaturi si dumenzeule, daca ai stii ce frumos este sa ai pe cineva care te iubeste si te alinta, care iti impartaseste sentimentele...
Eu te sfatuiesc sa fii azi, ori maine cand il intalnesti, foarte hotarata sa-l ceri in casatorie si sa accepti pe loc doar 2 raspunsuri: Da ori nu, optiunile: "sa vad, sa ma mai gandesc, sigur, dar mai tarziu, sau nu se poate acum" sunt excluse!

| roxina95 explică (pentru Violleta2022):

Mai am putin si fac 22 de ani ( el a facut 20 ), mi s-ar parea absurda sa ii cer asta acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru roxina95):

Mie nu mi s-ar parea, tocmai pentru ca acum ar trebui sa fie perioada cea mai furmoasa a voastra, cand el ar trebui sa fie indragostit lulea de tine, si ca orice om indragostit, nu ar spune "nu" femeii iubite, dimpotriva, ar spune da cu toata gura!
Eu nu spuneam sa te mariti cu el maine, ci doar sa faci acel test, dar trebuie sa fii foaret serioasa si sa-l testezi de parca ar fi totul foarte real.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna, draga mea!

Povestea ta e interesanta.

Sfatul meu e sa vorbesti clar cu baiatul respectiv si sa ii spui ca nu poti sta intr-o incertitudine asa la nesfarsit.

Spune ca te considera sora lui, dar comportamentul denota altceva.

Nehotarat tip.

Nu mai face presiuni asupra lui(chestia cu gelozia) si lasa lucrurile mai moi. Fii putin mai indiferenta. Vezi cum se comporta.

Orice ar fi, nu te lasa batjocorita! Baieti sunt in lumea asta, cati vrei.

p.s mult succes cu slabitul! sper sa ajungi la rezultatele dorite.

| roxina95 explică (pentru GoldenZenith):

Fara sa vreau fac presiuni, desi si el imi zice asta, ca vede cum reactionez si cat de geloasa sunt acum, cand nu suntem impreuna, dar cand vom fi?! Cum voi reactiona?!

| roxina95 explică (pentru GoldenZenith):

Fara sa vreau fac acele presiuni. E ciudat insa sa vad ca mama lui, bunica sa, cativa prieteni ma cunosc, ma considera prietena lui, intrebarea este alta, prietena = amica sau prietena=iubita? Cand aude de altul reactioneaza foarte ciudat, ca sa pun mana sa invat, sa las baietii, ca de ce vrea X sau Y sa ma vada?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El este un golan, tu fata cuminte. Îl percepi ca pe o ''provocare'' (este mult mai interesant/palpitant pentru o fată să aibă 'concurență', băiatul să fie dorit de mai multe fete, dintre toate, tu să reușești să-l schimbi). Nu schimba un om, dacă îl schimbi doar pentru tine. Suferă după fosta și este confuz, vorbește cu mai multe fete pentru că simte nevoia de atenție și să știe că este dorit. Pentru el fosta a însemnat tot, era importantă/însemna foarte mult pentru el (o iubea), a fost o persoană cu o semnificație și încărcătură emoțională enormă în viața lui. Compară femeile cu fosta, vrea ca și altele să sufere, să simtă ce este durerea așa cum a simțit el de la fosta. (Când iubești lumea este 'roz', când suferi vrei ca toată lumea să sufere). Fiecare faptă are un motiv. Un om care nu-și oferă dreptul la iubire este pe jumătate mort. Este conștient de viața depravată pe care o trăiește (de aceea îți spune că nu este potrivit pentru tine). Sunt multe fete care îi acordă atenție, aici intervine manipularea/influența, el spunându-ți indirect că ar trebui să te simți onorată/privilegiată că-ți acordă atenție. Încearcă să-ți inducă starea de ''specială'', spunându-ți că altele nu contează așa de mult ca tine. Pe tine nu te vede așa ''disperată'' (să-i comentezi la pozele de pe Facebook, etc), îi acorzi atenție, dar altfel, ești diferită. Te vede inabordabilă și inaccesibilă din punct de vedere sexual. Îl stârnești, pentru el ești ''fructul interzis'' i-ar atunci când îi vei oferi ce vrea (sex) s-ar putea să pleca. El te intrigă, băiatul rău, din toate fetele se prezintă cu tine la diverse evenimente și în fața familiei, te face să te simți specială. V-a înceta să vorbească cu diverse fete, atunci când nu va mai fi ''blocat întru-un moment'' (fosta), când v-a conștientiza că femeile nu sunt toate la fel, fiecare este unică la fel și caracterul, Când rănile sufletești se vor vindeca. Nu poți iubi pe cineva pe proporți, să pui accent pe aspectul fizic. După muncă, uneori, vine la tine pentru că așa simte, nu face un gest supraomenesc, doar nu este obligat să vină la tine (simte nevoia să-l apreciezi, să-i acorzi atenție). Gândește-te dacă este iubire sau atașament, atracție fizică. Întreabă-l cum vede el femeia ca pe un obiect/accesoriu sau o persoană care are sentimente. Vorbește pe limba lui, pune piciorul în prag ca o doamnă când trebuie și fii copilăroască (jucăusă, afectuasă, acordă-i atenție). Nu-ți impune un anumit fel de comportament pentru al cuceri (fă ce simți, nu te conforma nevoilor lui, nu trebuie să corespunzi cerințelor lui pentru că nu ești un obiect cu care se expune/afișează). Întreabă-l cum te vede, ca pe un 'refugiu', prietena căreia i se confesează/destăinuie și îl consolează. Cred că îi conferi, sentimentul de siguranță și stabilitate (tu vorbind doar cu el), îi place ideea că doar cu el vorbești, alți băieți percepându-i ca pe o amenințare. Vei pleca afară la studii, nu ai garanția că el va veni cu tine, tot ce ai trăit cu el te v-a afecta sufletește, dacă el este o persoană importantă pentru tine. Spune-i tot ce te deranjează, vorbește cu el cu cărțile pe față. Ești importantă pentru el, dar îi este frică să nu fi ca fosta, îi este frică de o nouă seferință. Nu mai pune presiune pe el ci ajută-l. Uneori trebuie să ne comparăm suferința cu a altora pentru a înțelege că nu trăim suferința supremă. Sunt alte modalități prin care își poate exprima/exterioriza suferința mai puțin dăunătoare sufletește. Să învețe din suferință, nu să se adapteze suferinței (dacă a trăit ceva neplăcut nu trebuie să trăiască în suferință). E normal să suferim pentru că suntem oameni, să învățăm din greșeli, dar să nu facem din viața noastră un scop din ai face și pe alții să sufere doar pentru că noi trecem prin momente/perioade mai puțin plăcute. Ai grijă la aparențe. Intenți ascunde în spatele zâmbetelor false. Comportamentul lui poate fii explicabil pentru că suferă, nu este vindecat, nu vrea să mai sufere. Dacă simți pentrul el sentimente intense/profunde, ajută-l și înțelege-l că acesta este modul lui de a trece peste. Este decizia/alegerea ta. Are nevoie de atenție, afecțiune, înțelegere, iubire, ajutor. Fă ce simți. Nimic bun nu este ușor de obținut. Iubirea te face să nu îți pese decât de cel/cea care are puterea de a-ți face inima să bată mai repede. Baftă.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Tin enorm la el, cum l-as putea ajuta sa treaca peste? As face-o, sincer ti-o spun.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

De unde ai tras concluzia ca sunt importanta pentru el? Ma simt aiurea cand imi arata conversatiile cu altele, " cum le vrajeste el ", as lupta mult pentru el. Imi poti detalia cum l-as putea intelege si respectiv, ajuta? Te rog. Mi-a spus anumite aspecte pe care le-ai punctat si tu mai sus

.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

S-a despărțit de fosta. Așa că s-a gândit să devină un depravat care nu pune suflet, dar planul nu a merg pentru că ai apărut tu în viața lui. Dacă nu însemnai nimic pentru el nu se comporta cu tine diferit (face gesturi mici, tu trebuie doar să ai ochi să vezi). Este confuz (o dată îți spune că te vede ca pe o soră, că el nu este un obstacol dacă vei avea un iubit, altă dată, să înveți că n-ai nevoie de iubit). Nu știe cum să recționeze, îi este frică, ca tu să nu fi ca "altele", îi este frică să se atașeze emoțional, pentru a nu suferi din nou. Uneori se comportă cu tine diferit (gelos, etc), îi este teamă să te piardă, i-ar apoi să realizeze ce a pierdut. Este ancorat în trecut. Faceți diverse activități împreună (plimbări, cheamă-l la tine să gătiți, mergeți la diverse evenimente, comunicați este forte important, etc). Atrage-l spre tine cu gesturi mici. Depinde totul de tine cum te comporți cu el (că nu vrei iubire condiționată, că nu ești materialistă, n-ai interese ascunse). Poate când îți arată conversațiile cu alte fete, îți verifică reacția (nu-l judeca), poate este felul lui indirect de ați demostra că el se străduiește așa cum știe, să-ți demonstreze că merită să ai încredere în el. Oamenii sunt ființe neînțelese care au nevoie de iubire. Pentru a fi diferită nu este suficient că ești cuminte, ai nevoie să-ți cunoști valorile și să ai principi. Are nevoie de: atenție, afecțiune înțelegere, iubire. Gândește-te cum te-ai fi manifestat tu, după ce te despărțea-i de persoana iubită. Comunică cu el, nu este vindecat. Fă-l să înțeleagă că oamenii sunt trecători în viețile noastre, trebuie să luăm doar părțile pozitive. Să-și acorde dreptul să iubească (viața nu este alcătuită doar din fericire), este normal să suferim, dar să nu ne acomodăm cu ea sau să înrăutățim situația și să ne dăuneze sufletește. Ești "elementul" care îl poate ajuta să se întoarcă din drumul greșit în care s-a aventurat. Concluzia: comunică mult cu el, nu-l judeca, încearcă să-l înțelegi și ajuți. Oferă-i gesturi mici (îmbrățișază-l și pupă-l pe obraz/frunte, spontan fără motiv). Nu ai garanția că va merge, nu regreta că ai investit (și vei investi) timp în el, cu el. Nu poți avea o relație dacă nu investești timp și sentimente. Cu toate acestea, nu trebuie să fii la cheremul lui. Nu trebuie să fii supusă. Adevărata frumusețe nu are legătură cu machiajul, coafura sau hainele extrem de scumpe ci cu scânteia din ochi și căldura din suflet. Arată-i că poți fii dorită de alți băieți, poți avea pretendenți, dar ești inaccesibilă/inabordabilă pentru că tu nu acționezi după impuls/instinct ci după sentimente. Trebuie să ai stimă de sine ridicată la fel și moralul. Nu avea complexe ci acceptă perioada prin care trece corpul tău. Uneori fi indiferentă cu el, poate așa va conștientiza că nu ești la dispoziția lui oricând (nu esti jucăria pe care o i-a în brațe când are nevoie), dacă vrei te poți revolta. Nu te compara cu altele, indirect tu te consideri la același nivel cu ele. Ești deșteaptă, ai forme, ai calități pe care dacă știi să le pui în valoare/evidență poți avea orice băiat vrei. Dacă nu are grijă te poate pierde cu comportamentul lui confuz. Ai nevoie de un băiat hotărât care știe ce vrea de la viață. Este prea preocupat să sufere și să se "distreze" încât nu mai vede și alte "elemente" cărora le poate acorda atenție. Poți juca un rol important în viața lui dacă ar știi cum să te pună în evidentă. Doar tu să fi protagonista prioritară din viața lui. Să aibă grijă să nu acorde atenție cui nu trebuie și cui trebuie să neglijeze.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Uite, ieri am primit add pe Facebook de la una cu care vorbeste, intrasem in vorba ( ea nu stie de mine ), a inceput ea sa se planga ca are prieteni falsi si i-am zis sa aiba grija pe viitor la oamenii de langa ea, ea i-a trimis lui conversatia, el m-a sunat ca sa termin, aia tot mi-o tinea ca vai ce treaba am eu cu el, ca il am la friends, ca l-a intrebat si el i-a zis ca sunt o fata care il place si ca ea sta cu el, ca ea e oficiala, ca s-a mutat cu el, sta tot timpul, asta in conditia in care el vine si doarme la mine, am lasat'o ca pe ea, am ramas proasta sa vad ca o pustoaica de 18-19 ani imi rade in fata, desi fata nu stie nimic de mine, el m-a sunat, m-a jignit ca sa nu ma mai bag, amenintari, ca nu insemn nici eu, nici altele nimic pentru el, ca nu ii pasa de mine, i-am dat mesaj prin care i-am spus ce a insemnat el pentru mine si ca " imi pare rau, lasa-ma, te rog., nu ma simt bine, imi faci rau ". Aseara m-a sunat de 2 ori, nu i-am raspuns, m-a facut sa ma simt prost jignindu-ma. Poate chiar nu insemn nimic.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

As vrea sa ii pot arata ca poate avea incredere in mine, nu doar sa vina la mine, sa discutam, sa vorbim, sa incerce sa se culce cu mine, sa ii fac poftele si ce mai vrea el. I-am zis ca nu pot asa si ca nu il inteleg, ca a iubit'o pe fata aia si ea l-a facut sa sufere si ca nu vrea sa isi bata joc de mine, ca sunt o persoana mult prea buna sa merit sa sufar, ca isi doreste sa imi gasesc un tip care sa ma iubeasca si pe care sa il iubesc, atunci vom putem fi prieteni buni, cand nu voi mai avea sentimente. Am apreciat ca mi-a spus viata lui foarte detaliat, insa..cu sufletul meu cum ramane? Stau de atatea luni dupa el si niciun rezultat. Nu vreau sa il grabesc, dar nici sa sufar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Cred că are nevoie de o "palmă". Profită de sentimentele tale, știe că nu vei lua atitudine să te îndepărtezi de el. Nu-l mai caută (sunat, trimis mesaje căutat pe Facebook, etc). Spune-i că atenția ta ar fi fost nelimitată, dar el a irosit-o. Îi place iluzia pe care și-a creat-o (să-l caute fetele). Arată-ți/demostrează-ți ție că ești mai mult decât o fată care încearcă să-l întoarcă din drum. Poate că va realiza ce a avut când va pierde. Sentimentele nu trec într-o zi. Nu-l mai căuta, din partea lui nu este iubire, și nici nu cred că va fi. Șterge-i numărul de telefon, poze din telefon cu el, scoate-l de la prieteni de pe Facebook, încearcă să-l uiți. Are o atitudine imatura, este instabil emoțional. Nu merită nici un băiat atenția ta, daca te jignește și nu știe să respecte. Dacă pentru el sunteți toate la fel, înseamnă că nu îl va deranja că te îndepărtezi de lângă el ( nu-ți va simți lipsa). Îi acorzi timp cuiva care nu știe să aprecieze, acordă-ți ție (citește, fă-ți noi prieteni, plimbă-te, sport, etc). Încearcă treptat să te îndepărtezi de el. Nu face asta cu gândul că poate conștientizează că acele fete sunt trecătoare în viața lui, nu te merită. Trebuie să facă diferența între o femeie și un obiect pe care îl folosești când suferi. Are o gândire imatura (vrea femei mature, dar puțin copilăroase, poate va avea parte de așa ceva când nu se va mai comporta ca un copil). Nu-i pasă de sentimentele tale ci de suferința lui. Spune-i că vrei o viață nouă fără el, poate îți vei găsi iubirea adevărată (el sigur nu e). Gândește-te bine dacă e iubire sau atașament, atracție fizică. Nu poți să "lupți" doar tu pentru nimic. Trebuie să învețe să aprecieze femeia, dar nu-l învața tu. Lasă-l să "distreze". Data viitoare atașează-te de un bărbat care știe să aprecieze sentimentele sincere unei femei. Nu mai sta după el, nu ești un cățel pe care îl chemi când ai chef. Viața ta nu i se cuvine lui. Când încerci să te comporți ca o iubită el te percepe ca pe cineva care este impotriva "distracției" lui. Vrea o viață libertină, să nu dea explicați nimănui unde se duce și ce face. Cred că n-ai nevoie de un așa un bărbat. Vine la tine se confesează/destăinuie, tu-l consolezi verbal, încearcă să obțină și alt ceva de la tine (sex), nu obține pleacă la altele, uneori mai iese cu tine și se afișează la diverse evenimente, îți prezintă câțiva prieteni și membri ai familiei lui, îți crează o iluzie că tu ești "specială", iar când intervi între el și altele te vede ca pe un impediment (cam asta este rezumatul). Poate sa atașat de tine, dar nu la modul la care vrei tu, ci sexual, amical. Acesta este bărbatul lângă care vrei să fii?

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Ca isi doreste sa se distreze si dupa un tip idi va face relatie serioasa, ca daca ar fi acum impreuna cu mine nu stie daca e capabil acum sa fie numai al meu si nu vrea sa sufar, ca sunt geloasa, posesiva, desi nu suntem impreuna si il sperie ideea de a il controla, ca vrea sa imi rezolv eu ce am de facut, vrea sa ajunga in punctul in care sa nu ma incurce si sa fie sigur ca e capabil de o relatie si atunci poate va fi totul bine.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba ca ma atrage fizic, am ajuns la concluzia ca tin enorm la el. Am apreciat ca s-a apropiat de mine prin gesturi marunte, as fi vrut sa port o discutie cu bunica lui, as fi vrut sa o sun, el mi-a dat nr de telefon al dumneaei si a zis ca o pot suna oricand ca e singura persoana pe care o iubeste, care l-a crescut si de care asculta. As fi o idee proasta sa o sun? Mi-a zis ca stie de mine, ca stie ca vine la mine si ca i-a zis sa se hotarasca.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Si daca si-ar da seama intr-un tarziu si ar incerca sa repare totul? S-ar merita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

O poți suna pe bunica lui, dar nu o folosi pe ea, ca pe un Intermedial cu care îți poți rezolva problemele cu el. Adică să nu-i spui indirect bunici lui, că ai vrea să-l influențeze învrun fel. O poți întreba ce face, spune-i de nepotul ei cum îl vezi și ce-ți place la el, că ai sentimente, etc. Îi este frică, de control, de a se implica emoțional, de a aparține unei singure femei, iar apoi acea să își bată joc de el, îi este frică de "un nou început", îi este frică că nu va suporta mai multă suferință. Sună prostesc, dar fă abstracție de acele fete (dacă vrei să continui cu el). Lasă-l să se distreze. Suferă, nu este capabil emoțional pentru o relație stabilă. Fă-l să conștientizare că îi poți oferi iubire, dar te poate pierde. Nu este vindecat, îi este frică de ce va fi. Este blocat într-un moment, percepe o nouă relație ca pe o nouă suferință (povestea se poate repeta). Se distrează pentru că asta nu implică sentimente. Nu-și acordă dreptul la fericire pentru că asociază fericirea/iubirea cu suferința, dacă s-ar implica emoțional există riscul să sufere. Administrează-i doze mici din tratamentul pe care îl primești de la el. (arată-i că poți fi indiferentă cu el, dar și afectuasă). Depinde doar de tine, ce simți pentru el, dacă vrei să continui așa, sperând că va conștientiza că tu ai sentimente profunde/intense pentru el. Dacă vrei să ajungi la un rezultat favorabil ție, nu-l presa, nu-l controla, nu-i impune un anumit fel de comportament, nu fi posesivă, pentru că cu acest gen de comportament tu îi induci starea de care el " fuge", de a fi doar a unei singure femei. Nu trebuie să stai cu mâinile în sân să vezi cum se distrează. Trebuie să-l faci să înțeleagă că ai sentimente pentru el, dar asta nu înseamnă că tu îl vei aștepta tot restul vieți. Ești tânără, deșteaptă, frumoasă. Dacă vrei poți pleca oricând. Te poate pierde dacă nu are grijă, nu vei fi mereu la dispoziția lui. Și tu ești om, ai sentimente, poți suferi. Să nu-și bată joc de tine doar pentru că el suferă.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Am vorbit cu sora lui azi, m-a intrebat daca ne-am certat ca l-a vazut nervos ieri si azi, ca nu se poate intelege cu el. Mi-a zis ca de aia ii zice ca e o copila si ca il enerveaza si ca ea ( sora lui ) crede ca la mine tine, ca de fiecare data o intreaba de mine, daca a mai vorbit cu mine, cum sunt, ce fac, daca sunt bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Cred că cearta l-a afectat mai mult decât voia/ se aștepta. Dacă nu erai importantă pentru el nu reacționa așa. Nimic nu te afectează dacă nu-i acorzi importantă. Cred că se îndrăgostește de tine, el vrând să se distreze, nu să aparțină unei femei și să implice emoțional. E confuz și bulversat. "Fuge" de o relație, dar cred că vrea să fie ceva între voi. Trebuie s-o iei treptat cu el. Nu-l constrânge. Ține la tine, dar nu vrea ceva stabil pentru că îi este frică să sufere. Va mai dura până se vindecă.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Si ce imi sugerezi sa fac? Sa il mai caut? Sa il las pe el sa ma caute? Sa astept cat si ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Fă ce simți! Nu poți "lupta" singură. Indiferent cât de confuz este mai devreme sau mai târziu își va da seama de sentimentele față de tine. Dar indiferent de alegere, că vorbești încontinuare cu el sau nu, trebuie să faci gesturi și pași mici (depinde de alegerea pe care o vei lua). Nu-i mai trasmite ideea că scopul pentru care vorbești cu el este de a se concretiza printr-o relație. Lui de asta îi este frică. Fi uneori idiferentă, dar și afectuasă. Așa poate va realiza că te poate pierde, dar poate construi ceva cu tine dacă vrea.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Cu toate astea, imi doresc sa formam ceva frumos, e cam dificila faza cu scopul pe care l-ai amintit. Poate involuntar ii dau impresia ca vreau o relatie, desi incerc sa nu o fac. Chiar mi-as dori sa fie bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Fii tu însuți, fă ce simți așa totul va decurge de la sine. Fără gesturi și cuvinte interpretabile. Gesturi și fapte mici, dar concrete. Adică, știi că el nu vrea o relație (dacă ai fi geloasă, s-ar gândi că vrei ceva stabil, iar lui de asta îi este frică). Dar poți să-l aduci mai aproape de tine prin gesturi mici (să îl pupi, să-l inbrățișezi, să-l alinți, etc). Uneori impune-te, altfel va considera că i se cuvine ceea ce îi oferi prin gesturi. Trebuie și el să "lupte", să te cucerească.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Hristos a inviat. Am vorbit de Paste cu el, mi-am trecut peste orgoliu si l-am sunat, am vorbit un pic, l-am intrebat daca o pot suna pe bunica sa sa ii zic Paste fericit, a zis ca da, cum vreau. Am sunat-o, insa nu am putut vorbi foarte multe, mi-a fost super rusine. Aseara am vorbit prin mesaje si m-a intrebat de ce tin la el si incerc sa am grija de el?! Pentru ca ar trebui sa am grija de mine, sa tin la mine, ca el nu merita, ca e un golan si un golan va ramane, ca nu e vorba ca se mai gandeste la fosta, sunt alte momente ce il afecteaza ( nu a vrut sa mi le zica ), crezi ca ar fi cazul sa incerc sa ma mai apropii? Simt sa fac asta, insa atunci cand mi-o baga pe aia : " nu merit sa tii la mine sau nu merit sa nu stiu ce ", ma omoara psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Adevărat a înviat Nu-l forța, dacă are ceva ce nu vrea să-ți spună (o va face când simte). Cred că te consideră prea bună pentru el, poate îi este frică că-ți vei da seama şi vei pleca, pentru el să nu fie prea târziu (să te iubească şi tu să pleci). Când te mai întreabă de ce ai grijă de el şi nu te tine, îi poți spune ('Dacă eu am grijă de tine de mine cine are.' 'Nu pot avea grijă de amondoi, așa că te-am ales pe tine.'), un mic joc prin care tu afli ce gândește despre tine. Ești acolo pentru el, vorbești cu el deși ști că el e golan, îl accepți așa cum este (cu speranța că poate se va schimba). Îi stârnești interesul. Cred că mai are niște probleme de rezolvat cu trecutul, poate le amână pentru că îi este teamã de prezent, un nou început. Elementele esențiale într-o relație (după iubire) sunt : încrederea şi comunicarea. Vorbește cu el, mai devreme sau mai târziu, zidul imun la sentimente se va dărâma, va ridica bariera şi te va lăsa să pătrunzi în sufletul lui. Fă-l să prețuiască ce îi oferi, nu i se cuvine nimic din ce îi dai (o faci pentru că așa simţi). Să nu-i fie frică că tu poți pleca în orice moment ci să aprecieze că ești lângă el ( te poate răni sufletește şi suferi). Fă ce simți!

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Iar m-a bagat in ceata.i-am dat mesaj sa vad ce face acum pe seara?! mi-a raspuns ca a avut treaba toata ziua, l-am intrebat pe unde umbla si ca e pe la cineva, cand l-am intrebat daca vreo noua cucerire ca nu am eu treaba, ca vorbim mai tarziu, l-am intrebat si daca ramane toata seara si a zis ca da, raspunsul meu fiind : " Multumesc ca mi-o zici razand. Acum te duci la toate, nu? Asta esti tu cu adevarat?! Distractie placuta. Noapte buna ( oricum nu vei dormi ).winking", el evident neraspunzandu-mi. Se pare ca ori nu il interesez deloc, ori vrea in continuare sa sufar. Tu ce gandesti? Pe mine m-a bagat in ceata.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca poate fi vorba doar de un simplu santaj emotional? Fata de baiat care sufera, faptul ca imi zice ca nu ma vrea suparata si apoi ma joaca in picioare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Felul cum ţi-a vorbit dă mult de gândit. Probabil că acea persoană este importantă pentru el (poate este cu fosta). Uneori trebuie să plecăm din viețile oamenilor pentru a înțelege ce au pierdut. Îţi cunoaște slăbiciunea pentru el, el face ce vrea, şi tu ești acolo pentru el (ești ca un cățeluș, vine te mângâie pe spate, apoi pleacă). Tratează-l cu indiferență (nu-l suna, nu-l căuta, nuci trimite mesaje, nimic). Dacă însemni cu adevărat ceva pentru el, va conștientiza că te va pierde cu comportamentul lui golănesc. Nu-i da satisfacția de a te vedea suferind. Cea mai bună cale de a evita să fii dezamăgită este să nu te aștepți nimic de la nimeni, de a nu avea așteptări de la oameni. Ești responsabilă pentru propria fericire. Dacă te aștepți ca el să te facă fericită, atunci vei ajunge să fii dezamăgită. Dacă el nu te apreciază, mergi mai departe (dacă va realiza că tu pentru el însemni ceva, va găsi modalități să te țină lângă el). Îndepărtează-te de el, poate așa va înțelege că ai sentimente şi nu vei fi mereu lângă el, să accepți toanele/stările şi vorbele lui dureroase. Administrează-i din tratamentul pe care ți-l oferă. Dacă ești importantă pentru el va suferi, va încerca să vă apropiați din nou. Ai grijă ce decizie vei lua (uneori suferim de pe urma unei decizi), important este să înveți să nu o repeți.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e la fosta, nu a mai tinut legatura cu ea. Ciudat e ca a inceput conversatia noastra foarte frumos, pupici, cuvinte frumoase. ca sa nu mai fiu aiurea ca nu m-a cautat, dar a avut treaba. Cand e la mine si il cauta cealalta ( o pustoaica ), nici nu ii raspunde si daca o face imi da mie telefonul sa ii scriu sau o baga la somn pe premiza ca e obosit acasa. Nici nu stiu daca ar trebui sa apreciez ca mi-a zis unde e.( ca e la cineva ), chiar daca nu mi-a zis oficial ca e la alta?! Culmea e ca pana la 2-3dimineata a stat pe net. daca doar s-a jucat un pic cu mine?

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Poate ar fi trebuit sa nu reactionez prin crizele astea de gelozie nici eu, chiar daca are momente cand ma vede draguta geloasa. ok, sa zicem ca nu il mai caut, 1-2-3-10zile si o va face el, ce fac atunci?! Nu ma pot comporta ca si cand nimic nu s-a intamplat, dar nu stiu daca e adecvat sa ii sar in cap. Din pacate, nu il vad genul care sa stea dupa fundul cuiva (poate doar daca ar iubi-o ). Culmea e ca atunci cand iubeste, se d

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Poate ar fi trebuit sa nu reactionez prin crizele astea de gelozie nici eu, chiar daca are momente cand ma vede draguta geloasa. ok, sa zicem ca nu il mai caut, 1-2-3-10zile si o va face el, ce fac atunci?! Nu ma pot comporta ca si cand nimic nu s-a intamplat, dar nu stiu daca e adecvat sa ii sar in cap. Din pacate, nu il vad genul care sa stea dupa fundul cuiva (poate doar daca ar iubi-o ). Culmea e ca atunci cand iubeste, se dedica total, dar mi-a zis ca numai vrea sa tina la nimeni, nu mai vrea sa sufere, ca are momente cand nu vrea nimic si monente cand vrea totul. I-a murit tatal si fratele cand era mic si el a trebuit sa aiba grija de familie, ca nu s-a bucurat de copilarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Nu sunteţi 1 într-o relaţie. Poate se joacă cu tine să vadă cum reacționezi, dar ar trebui să țină cont că ai sentimente pentru el. Probabil sa maturizat mult în copilărie, la afectat. Sunt mai multe evenimente care l-au marcat. Probabil acum este mult mai precaut din teamă să nu sufere din nou. Vorbește mult cu el, fi afectuasă, dar uneori fi detașată (așa îți dai seama ce însemni tu pentru el). Poți încerca să-l faci gelos (așa îţi dai seama ce însemni pentru el, prietena care este mereu acolo să-l consoleze sau ceva mai mult).

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat sa ii zic : " uite ma cauta X ", ca de ce nu ma vad, ca nu ii pasa, dar cine e ala, de ce ma cauta?! Sau cand vede ca ma cauta altul : " vezi, te cauta atatia, de ce esti rece cu ei?", ca ma cauta mai multi decat il cauta fetele pe el laughing. Ca vrea sa las baietii, de ce sa ma vad cu unul si cu altul, sa stau sa invat. Apoi ca nu ii pasa, sa fac cs vreau, ca am dreptate, nu are nicio treaba cu mine. Imi doresc sa vorbesc mult, dar. numai eu sa il caut?! Nici nu stiu ce sa ii mai zic, crede-ma.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Daca as fi stiut cum sa il iau, as fi facut-o. Ma gandeam sa il chem la mine saptamana urmatoare, dar... daca nu vine? plus ca ar veni in calitate de ce? Amici? Nu ma ajuta. Desi l-as sti langa mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Asta e amuzant. Probabil că ține la tine, dar încearcă să-şi înfrâneze sentimentele, să nu se exteriorizeze. Probabil că îi este teamă că îl vei răni şi tu, poate încearcă să te țină la distanță cu gândul că într-o zi îl vei lasa şi tu (poate așa se protejează de suferință). Este greu, dar dacă vrei ca voi să evoluați, lasă-l şi pe el să 'lupte' (are nevoie de un impuls, să conștientizeze că te poate pierde), fi distantă uneori, dar şi afectuasă (un echilibru între cele două).

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Ti s-a intamplat sa iti doresti atat de mult o persoana incat sa te pui pe locul doi? Daca da, ma intelegi. Stiu ca nu e o idee buna sa stau si sa sufar, dar as fi vrut sa il am aproape si sa fie numai al meu.as vrea sa ma lase sa il inteleg. Din moment ce el a zis ca nici macar el nu se cunoaste, ce pretentii pot avea sa il cunosc eu?!

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

I-am explicat ca nu toate sunt la fel si ca el nu vrea sa se mai ataseze, ca prefera sa numai sufere, ca ar trebui sa nu imi pese de el, ar trebui sa tin la mine ca el nu merita. I-as da impulsuri, dar. nu reusesc sa fiu indiferenta.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Se joaca mult incepand de la " ce mai face mama ta? Salut-o din partea mea, da-mi sa vorbesc cu ea " pana la " mergem impreuna in vara in afara ". Cum vezi tu acel echilibru intre distanta si afectuoasa? Eu nu imi pot da seama. m-as bucura sa il vad pe el luptand, iti dai seama, dar cat sa mai stau?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Cunosc sentimentul. Oferă-i timp. Probabil că a avut o viață alcătuită din multe momente neplăcute. Cred că s-a atașat de tine, dar nu vă oferă șansa unei relați din frică că va suferi (poate nu se consideră capabil/potrivit pentru tine). Este confuz şi bulversat. Mergi cu el într-un loc, doar voi doi (în parc, la tine acasă) şi spune-i tot ce te deranjează și simți pentru el sau spune-i indirect ( îi poți spune că ai vrea un băiat care să te iubească și să te aprecieze pentru cine ești, că ai încerca să-l faci fericit pe respectivul). Încearcă să reduci căutările (nu-l mai suna de 10 ori pe zi ci de 5 ori, nu-i mai trimite 30 de mesaje pe zi ci 15). Îndepărtează-te treptat, așa va simți că te pierde, dacă ține la tine, te va căuta mai des din frică să nu te piardă (din frică să nu te piardă îi va schimba comportamentul). Este greu, dar așa îți poți da seama dacă doar tu ești implicată. Este confuz, dar dacă însemni ceva pentru el va lupta, îndepărtându-te de el treptat (așa îl grăbești pe el să se hotărască mai repede, din frică de a nu te pierde va acționa).

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Am ajuns de nu ne mai cautam mai deloc. am ajuns de ne vorbim 2-3 mesaje sau ne vedem la 2-3saptamani. si dupa ce ne vedem, nu stiu ce se intampla cu el de nu se simte bine de se hotaraste sa se duca acasa 2-3zile. nu stiu ce are. Daca aseara era la cineva, inseamna ca situatia s-a racit de tot sad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Fă o ultimă încercare, spune-i TOT, ce te deranjează, că îl iubești. Poate nu el este protagonistul povești tale de iubire. Oamenii vin şi pleacă din viețile noastre, important este să învățăm de la ei lucruri pozitive, şi să-i ajutăm cât putem. Viața merge mai departe, dacă te iubește te prinde de mână şi te oprește lângă el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Fă o ultimă încercare, spune-i TOT, ce te deranjează, că îl iubești. Că îi înparți suferința, dar el nu are ochi să vadă. Poate nu el este protagonistul povești tale de iubire. Oamenii vin şi pleacă din viețile noastre, important este să învățăm de la ei lucruri pozitive, şi să-i ajutăm cât putem. Viața merge mai departe, dacă te iubește te prinde de mână şi te oprește lângă el (doar voi doi).

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Si daca ar ramane la aceeasi decizie : " vom vedea in timp "? Pff..degeaba. tot ar trebui sa renunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

Fă ce simți, dar așteaptă-te la consecințe emoționale.

| roxina95 explică (pentru anonim_4396):

Mi-a dat mesaj aseara, nu i-am raspuns, la o ora m-a sunat, i-am raspuns si i-am inchis, m-a sunat iar ca sa vada ce fac ca auzise ca am fost la spital si a vrut sa vada daca sunt bine si la ce spital sunt.Ca am o voce sexy racita laughing. M-A intrebat ce patisem seara trecuta cand mi-a zis ca e cu treaba de am reactionat asa ( i-am zis ca e la alta) si ca era la un amic sa il ajute cu o problema si sa numai reactionez asa. I-am zis ca nu o sa mai insist, la care el " asa, asa ", ca sa las tigarile, statul in frig, sa ma imbrac si sa ma fac bine repede. Nu stiu cum a venit vorba s i i-am zis ca numai am incredere in el, la care el " ce, ai mai avut vreodata? ". Eu : " intotdeauna am avut ". El : " da? Inseamna ca intotdeauna o sa ai incredere ". Eu : " oamenii se mai schimba ". El : " se schimba ca vor ei, dar nu se schimba cu toata inima ". Eu : " cel putin incearca si poate vor reusi ". El : " nu o face pe viteaza cu mine, nu e chiar asa de usor ". Mi-a zis sa am grija de mine la care eu : " stai linistit, am grija de mine, daca altcineva nu are". El : " aha, bine; nu ma intereseaza ce faci, ce nu faci, eu doar te-am sunat sa vad ca esti bine, daca ai grija sau nu de tine sau daca are cine sau nu, e treaba ta ". Au urmat cateva secunde de tacere din partea amandurora in care nu stiu..parea altfel. o voce usor schimbata, urandu-ne noapte buna si ca ne mai auzim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxina95):

laughing Nu-mi pasă de tine, dar te sun să văd cum eşti. Cred că vrea să se schimbe pentru tine, dar îi este greu (se schimbă treptat, face paşi mici). Fi indiferentă (așa luptă şi el, și conștientizează că te poate pierde dacă nu face ceva), dar fi și afectuasă. Plimbați-vă, vorbiți, fă gesturi mărunte pentru el.

| LexiEla a răspuns:

El trebuie sa isi dea seama ce vrea. Daca il grabesti, in contextul in care e clar ca nu vrea ceva serios, va zice din start ca nu vrea nimic cu tine, desi e evident ca ii cam placi. Lasa.l pe el sa decida. Intre timp poti petrece timp impreuna cu el ca si cum ati fi impreuna. Cine zice ca trebuie sa fie ceva oficial? Sunt relatii interumane, nu trebuie sa fie semnat imaginar undeva ca voi doi formati un cuplu. Eu zic sa nu faci sex cu el pana nu esti sigura de intentiile lui. Si daca iti va propune sa fiti impreuna, nu o face imediat cu el ca se poate razgandi de pe o zi pe alta. De, baietii. Vorbeste mai mult cu el. Poti sa-i spui ca cineva ti.a propus sa fiti impreuna si vezi cum reactioneaza.

| roxina95 explică (pentru LexiEla):

Si el imi zice ca nu are nimic oficial cu niciuna, chiar daca alea ii dau comentarii sau mai stiu eu ce, nu are treaba cu ele, zilele trecute mi-a dat nr bunicii sale (e persoana de care el e cel mai apropiat si culmea, dansa stia ca vine la mine ) si ma gandeam sa o sun sa ii urez Paste fericit, ar fi o idee buna? Cu mama lui am vorbit pe Facebook de 2-3 ori.

| ambicio a răspuns:

Pierzi timpul cu "buruieni".

| roxina95 explică (pentru ambicio):

De ce spui asta?

| ambicio a răspuns (pentru roxina95):

Pentru că nu îți va aduce fericire, te condamni la nefericire, la suferință poate chiar la depresie. Acești oameni sunt dăunători. Înconjoară-te cu oameni de la care ai ce învăța, care aduc un plus de valoare vieții tale, nu care te trag în jos sau care te stagnează.

| StfRzv a răspuns:

Ar trebui sa nu mai fii 'geloasa' asa cum spune el si sa fii si tu indiferenta asa cum este el. Stiu ca dragostea e complicata dar nu veti ajunge nicaieri. El nu asteapta decat sa 'te prinda' si pe tine..mai apoi vei fi la fel ca celelalte.
Incearca incet incet sa te distantezi, i-ai dat prea multa atentie si stie acest lucru, si de aceea profita. Stie ca la tine poate veni oricand fara sa-si faca griji ca primeste vreun apel sau mesaj de la o alta.
Stie ca nu e capabil sa se rezume doar la o singura fata ( gen doar la tine ) si de aceea nu vrea sa mearga mai departe. Imi pare rau sa-ti spun dar se cam foloseste de tine. Sigur are si el ceva sentimente pentru tine dar nu indeajuns. Pacat, nu prea mai sunt fete cuminti asa cum am citit despre tine..si cele care sunt nu au noroc. Asta e valabil si pentru baieti. Cel putin eu nu am avut noroc si am investit mereu tot ce-am avut mai bun si cu fiecare relatie terminana am pierdut cate cv din mine..pana am devenit cam insensibil. Ma rog am deviat.

Eu baiat fiind nu pot gandi decat un lucru'. El dupa ce va intra in pantaloni la tine.te va vizita strict pentru treaba asta. Si vei fi pusa in acelasi 'catalog' ca si celelalte, sau poate un loc putin mai special. Nu ii mai da asa multa atentie ca simte si profita.
Te amagesti singura in ganduri degeaba.

| roxina95 explică (pentru StfRzv):

Am vazut ca atunci cand ii sunt indiferenta, ma cauta mai des, e dragut. Stie ca tin la el, chiar mi-a zis-o " tu de fapt ma iubesti, cum poti tine la un nenorocit ca mine? Meriti ceva mai bun, meriti un baiat cuminte, nu un golanas ca mine ".el inca se mai gandeste la fosta, la anumite momente cu ea si nu vrea sa se mai ataseze, este fidel insa intr-o relatie serioasa, cu ele nu se culca sau ceva mai mult, se vede de cateva ori si/sau vorbesc o perioada prin mesaje. La un moment dat, dupa ce a baut, mi-a zis ca tine la mine, dar in momentul de fata nu stie ce vrea, nu e sigur daca poate sa fie precum merit si nu vrea sa ajunga in punctul in care sa sufar.

| StfRzv a răspuns (pentru roxina95):

Cel mai bine ar fi sa faceti o pauza in a va vedea. Sa vorbiti cateva mesaje pe zi cat sa stiti unu de celalalt. Gen cf ai papat cv? sau..ma rog fiecare cu mesajele din rutina zilnica. Dar nu sa stati numa in mesaje si unul si celalalt. In pauza asta el ar trebui sa iti simta lipsa si poate o sa-si dea seama ca de fapt isi doreste altceva si doar el e singurul care sta intre voi. Majoritatea baietilor/barbatilor sufocati cu iubire si gesturi frumoase vor profita.

Totul depinde doar de voi doi. Incearca sa mai vorbesti cu el direct spunandu-i ca ai inteles ca nu vrea sa te raneasca si de aceea evita o relatie cu tine, dar trebuie sa-l faci sa inteleaga ca nici asa cum sunteti, NU iti face bine si tot suferi..pentru ca asa e. Eventual faceti o pauza ( ma repet ). NU poate trai in trecut, fa-l sa inteleaga. Ori alba ori neagra. GRI nu se poate. ( si asa si asa ).

Iti doresc sa reusesti si sa gasesti o solutie benefica pentru amandoi. ( Mai mult pentru tine )

| roxina95 explică (pentru StfRzv):

Nu il inteleg de ce in momentul cand am fost la ziua lui si i-am cunoscut o parte din prieteni, unul m-a prezentat ca fiind prietena lui si el nu spunea nimic, din contra, ma lua in brate, imi facea complimente ca uite ca e draguta ca e studenta ca e nu stiu cum si la un moment dat un prieten de al lui m-a luat de o parte si mi-a zis ca se vede ca tin la el, ca si el tine, dar nu vrea sa imi arate, iti dai seama ca nu stiu cat e adevarat asta, dar omul nu stiu ce motiv avea sa ma minta, avand si o varsta ( 30si ceva de ani ). El ar fi vrut de Paste sa mergem la un gratar la un prieten de al lui, dar i-am zis ca ma duc acasa si atunci a zis ca se duce si el. Acum vorbeste cu una, chiar imi da impresia ca tine la ea, tipa ii tot da comentarii : " iubitul meu, dragostea mea ", a raspuns la unul singur, la inceput cand a cunoscut-o, acum insa nu ii mai zice nimic. Marti a venit la mine si imagineaza-ti ca mi-a dat telefonul ca tot primea mesaje de la aia si aia ii zicea ca il iubeste, ca ii e dor de el, ca nu l-a mai vazut si el nimic. incepuse sa ii raspunda sictirit. Ca el acum are nevoie de o tipa care sa fie copila cand e nevoie ( si ca ea e tot timpul ), dar " a dracu " atunci cand e cazul. I-a zis la un moment dat unei cunostinte ca eu nu sunt nici copila, nici vreo pitipoanca, dar nici o doamna. si nu inteleg ce intelege el prin doamna. Ca el vrea o femeie care sa il domine, sa nu se lase usor, greseala mea a fost ca i-am aratat ca tin la el.

| roxina95 explică (pentru StfRzv):

Am incercat sa nu ne mai cautam o perioada, cateva zile, chiar 2saptamani, dupa tot el m-a cautat ca vrea sa vada ce fac, cum sunt, ca sa ne vedem?! Ca a preferat sa nu imi mai raspunda o perioada pentru ca vede ca ma atasez si pentru ca cel mai bine a considerat ca imi va fi sa ne detasam. Detasarea insa nu ma prea ajuta, adica as considera ca as fi meritat ( e mult zis ) sa tinem legatura, sa radem, sa glumim, dar. nu stiu ce vrea. Pentru ca ma simt aiurea sa il vad ca vine la mine, uneori sa imi dea telefonul, sa vad mesajele de la altele si sa vad ca o perioada e ok, dulce cu ele (aceeasi vrajeala la toate ) si dupa ca le lasa pe ele sa fie cum vor, argumentandu-mi ca nu are nicio relatie cu niciuna si ca s-ar bucura sa imi gasesc pe cineva. Cand l-am intrebat daca e sigur de asta, a zis ca vom discuta alta data, evita intotdeauna sa imi zica : " da, du-te la altul " si pana la urma, daca nu iti doresti nimic cu mine, ce e atat de greu sa imi recunosti ca vrei sa te las?! Si sincer, imi doresc sa fim impreuna, chiar imi doresc. stiu insa ca intr-o relatie serioasa ar fi fidel, insa cum sa pot ajunge la una daca nu ma vrea?!

| roxina95 explică (pentru roxina95):

El probabil asteapta sa ma fac intr-un anumit fel ( sa arat nu stiu cum ), insa nu il vad dispus sa traga impreuna cu mine, adica de ce nu poti fi cu o persoana si cand nu arata nu stiu cum?! Si e aiurea ca eu sa stiu de restul, sa mi le arate, sa imi arate conversatii, isi doreste sa fie dominat, ok, am inteles, asta este, nu e vina mea ca nu am putut fi o astfel de fata ( i"m virgin ). Unei cunostinte i-a zis ca nu are treaba cu mine, ca asteapta sa vada daca ma tin de cuvant ca pana in vara sa arat intr-un anumit fel si ca nu ma vede vreo pitipoanca sau vreo copila, dar nici o doamna. Nu il mai pot intelege, ce inseamna pentru voi " o doamna "? Ca eu termin facultatea, ca voi avea un viitor si ca daca el ma va trage in jos, fara liceu terminat si bagat undeva prin intermediul unei rude.

| StfRzv a răspuns (pentru roxina95):

Uoff..Roxi..Roxana..banuiesc ca asa te cheama. Nu stiu ce pot sa iti mai spun, totul depinde de tine si de el..in mare parte cred ca de tine.Nu facem decat sa speculam. Sincer, m-am cam zapacit, situatia prezenta pe mine unul ma depaseste in a-i gasi o rezolvare. Singura solutie va fi timpul si Dumnezeu. Nimic fara Dumnezeu. Incearca si tu sa fii tare si incurajeaza-te putin si gaseste-ti o ocupatie sau un hobby. Ai putea de ex sa te axezi mai mult pe sala ( ai precizat ca mergi sau vei merge ). Totodata ai spus ca esti si virgina. Nu e de ras si nu e nimic rau in asta. ceva unic ce putine fete mai pun pret pe asa ceva. Momentan incearca sa ramai asa.cel putin nu i te oferi lui sub nicio forma. Nici nu-l mai lasa sa te pupe/sarute/pipaie. Primul/prima trebuie sa fie intotdeauna o persoana speciala pentru ca o vei purta in ochi si in suflet toata viata. Nici nu stiu exact ce varsta ai ( nu as vrea sa te intreb ), ca sa pot spune pana la varsta asta ai mai avut relatii sau nu. ( Nu intime..ca e logic ca intime nu ). Nu iti inchide viata oprindu-te la primul trandafir 'ofilit' gasit in cale. Gradina e plina. Prin cuvantul doamna, ce ar putea el sa vrea, intreaba-l direct. Bai baiatule ce vrei tu de la mine. Suntem adulti putem purta o conversatie.
Eu nu ma intreb decat atat, el nu are remuscari..seara cand se pune in pat nu se gandeste si el? Ma eu o tin pe fata asta pe loc..macar daca tot nu vreau sa sufere si vreau sa o stiu bine..de ce nu ii dau drumul si o tin pe loc. Nu se simte si el prost/aiurea/jenat/vinovat ca tu mereu ii citesti mesajele de la altele..sau ca tu il vezi ca inca sufera dupa fosta. E putin aiurea.NU te vad prea bine ramanand in preajma lui. Iubirea e complicata si cu toate ca nu se vede..fizic, doare mai tare ca o masea. Doare cel mai tare. Si ranile inimii nu pot fi vindecate decat primind iubire si fiind iubit/pretuit. Toti avem tragediile si esecurile noastre.

Tragedia mea a fost o relatie de 2 ani jumate in care in ultimul an, jumatatea mea( asa o consideram eu), ea a suprapus relatia mea cu un altcineva care stia de mine si a acceptat relatia asa. Primeam mesaj cum ca invat sau mie rau sau ma pun sa dorm putin si de fapt ea era cu el. Eu chiar nu am stiut nimic, FB ei il aveam telu era mereu pe masa nu gaseam nimic suspect + ca locuiam impreuna dar munca ma tinea pe drum mai toata ziua. Culmea persoana care mi-a spus adevaru' a fost chiar EL venind cu ea la propria mea intalnire cu ea. Chiar nu cred ca am meritat asa ceva, nu am reactionat agresiv cu toate ca era o diferenta severa intre mine si el.( nici nu aveam ce sa bat la el ). 8 luni de zile am fost robot. zombie. Pana cand m-am intalnit intamplator cu sora ei..si mi-a povestit ca ea a ajuns rau si nu pot spune mai multe. daca stii engleza banuiesc ca 'pimp' iti spune ceva. Dupa inca 2 luni cand ma impacasem cu idee si chiar eram bine, s-a gasit ea sa vina sa ne impacam si sa o luam de la 0. Iti poti da seama ca inima mea a zis ca face poc. As fi luat-o in brate as fi fugit cu ea in spate dar m-am oprit singur si doar am luat-o de mana si i-am spus ca nu se poate. Mie frica de tine. Ma rog am mai vorbit alte 10 15 min si am plecat in parti diferite. Desigur urmatoarele 3 luni tot la ea m-am gandit dar era orgoliu meu la mijloc si am reusit sa trec peste. Nu ti-am povestit decat ca sa iti faci o idee despre treaba cu iubirea ca nu e de joaca si sa fii puternica, sunt situatii mult mai complicate ca cea a ta. Tote au un final.bun sau rau. Am suferit enorm neavand absolut nicio vina..plus glumele prietenilor ce-au urmat mult timp..si ma rog. Viata e grea si incearca sa te puna la pamant oricand are ocazia.

Ia decizia care crezi ca e cea mai buna pentru tine..cat mai repede pana no sa fie prea tarziu. Sper ca nu te-am plictisit. Prietenul tau nu stie ce vrea. Si pe tine si pe alta. si pe tine si alta dar ar mai vrea inca una. Nu stiu ma depaseste ( iar ma repet ).
Nu prea te ajuta ceea ce facem noi aici..Singurul tau ajutor, esti TU insuti. Si app tot ce am spus mai sus e un mic rezumat a ceea prin ce-am trecut eu nimic inventat..nici nu as avea atata imaginatie. Toti avem sentimente..ca esti inalt si facut sau mic si prapadit toti avem inimi.
Hmm nu am mai scris asa mult pe pc de numai stiu cand..imi pare rau daca te-am plictisit. Macar am spus si eu oful undeva laughing

| StfRzv a răspuns (pentru roxina95):

"El probabil asteapta sa ma fac intr-un anumit fel ( sa arat nu stiu cum ) " (.) "adica de ce nu poti fi cu o persoana si cand nu arata nu stiu cum?!"
Imi pare rau dar nu cred ca tine la tine. Ceea ce face el cred ca e doar rutina. Obisnuinta. Daca chiar vroia ceva cu tine.te sustinea si te ajuta sa 'ajungi' asa cum vroia el.dar incepea sa se afiseze cu tine incepand de acum..asta ca sa iti ofere tie incredere. Legat de faza cu 'o doamna', nu stiu ce vrea. Daca nici tu nu stii..nimeni altcineva afara de el nu va sti. Eu unul prefer fetele copilaroase..chiar daca are 25 de ani..tot copilaroasa as vrea sa fie. Imi pare rau ca nu te pot/putem ajuta cu nimic decat vorbe goale. Bine macar ca ai unde sa te descarci. Mama ta ce parere are..incearca sa vorbesti si cu ea. uneori chiar ajuta. Asta daca e genu' de mama care e prietena cu copii ei si vb orice. Altfel nu are rost.

| roxina95 explică (pentru StfRzv):

Ideea e ca m-a prezentat prietenilor, in ultima perioada am iesit doar noi, mama, sora si bunica lui stiu de mine. Mi-a zis ca pe bunica lui o iubeste cel mai mult, i-am cerut nr, mi l-a dat. ideea e ca as suna-o, dar sa ii zic ce?! Cu mama lui am mai vorbim, scurt insa. Imi poti lasa un nr de telefon /Facebook sa te mai retin un pic?

| roxina95 explică (pentru StfRzv):

Nu zic ca nu se afiseaza cu mine, o face, ti-am zis, am iesit si cu prietenii lui si prietenele mele, acum m-a invitat sa mergem la nunta verisoarei sale impreuna. Ca ma sustine in ceea ce fac, spera sa ma tin de sala in continuare. Si el a zis ca prefera sa fie o fata copilaroasa, dar cu toate astea, nu tot timpul, sa fie si a "dracului ". Mama crede ca suntem impreuna, nu ii pot spune anumite lucruri, nu avem o relatie atat de apropiata. Am aproape 22 de ani. Ideea e ca ma simt prost cand imi zice : vezi, fostul are bani, te putea ajuta sa ajungi mai repede sus, de ce esti fraiera sa ii dai cu piciorul?! Si i-am zis ca nu mi-as putea forma o relatie cu o persoana pe interes si mai bine as munci singura si ca : dar ai ajunge mai repede sus, eu ce iti pot oferi?! In momentul cand i-am zis ca am putea construi amandoi ceva frumos, a inceput ca nu e momentan pregatit sa se insoare, ca daca ar avea relatie serioasa, s-ar cuminti si inca vrea sa se distreze. Cu restul tipelor cu care vorbeste sau se vede, nu stiu ce are, incep sa cred ca doar ii place sa fie cautat de X si Y.

| roxina95 explică (pentru StfRzv):

Ca poate peste ceva timp o sa ne vedem si o sa fim impreuna, poate va fi totul bine, de batut joc de mine nu vrea sa isi bata pentru ca nu merit ( cel putin asa mi-a zis ) si ca a preferat sa dispara o perioada pentru a ma lasa sa ma linistesc si ca sa nu imi dea sperante, dar daca eu consider ca ma ajuta mai mult prezenta lui sau ca ma cauta, imi promite ca asa va face, sa fiu bine. el vorbeste cu o fata acum de 19 ani (el are 20), mi se pare urat ca fata s-a atasat, e mult mai copila decat mine si aia ii tot comenteaza : " iubitul meu, dragostea mea ", la un singur comentariu i-a raspuns, imagineaza-ti ca citeam ce mesaje ii dadea fata aceea, iar el o jignea de fata cu mine ca e proasta, ca e copila, ca e credula, ca e nu stiu cum, ca nu are nevoie de o asa femeie, ca nu sta cu ea, o lasa sa se simta bine sa ii posteze, ca atata timp cat el nu are relatie sau poze cu ea, nu are nicio treaba, ca eu nu stiu sa apreciez ca el e la mine, ca de ziua lui si-a dorit sa fiu cu el eu, ca la evenimente vrea sa ma ia pe mine, ca nu le ia pe niciunele, ca la restul nu s-a dus si nu s-a intamplat nimic cu ele, ca la mine e o alta situatie, sa nu ma mai compar cu ele.