| AdiAddrian a întrebat:

prietena mea a avut menstruatie normala, abundenta in primele zile cum are de obicei si redusa in ultimele, culoare normala. a tinut-o 4 zile. daca i-a venit menstruatia, poate fi insarcinata? in principiu stiu ca nu, dar m-am panicat citind mai multe articole pe net.

mentionez ca nu am avut niciun contact sexual pana acum cu prietena mea, doar luna trecuta un petting, dar fara contact direct si fara ejaculare. i-a venit menstra cam la 17 zile de la pettingul nostru.
e necesar sa faca vreun test de sarcina?

multumesc anticipat pentru. raspunsuri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul descris de tine atat probabilitatea cat si posibilitatea de a se forma si instala o sarcina este 0; adica ZERO. Menstruatia reprezinta in proportie de 99, 99% GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului deci nu exista posibilitatea sa ia nastere o sarcina. In aceste conditii cumpararea si folositea unui test de sarcina ar reprezenta o actiune inutila si niste bani aruncati/cheltuiti fara rost.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca menstruatia i-a venit la timp, inseamna ca nu este gravida.

| R0R0 a răspuns:

Testul il poate face ca sa fie sigura. Dar nu sunt sanse sa fie gravida.

| Kriss96 a răspuns:

Tu nu sti chestii de baza? Ca sa ramana insarcinata trebuie sa ejaculezi in ea fraiere. Iar daca i-a venit menstruatia clar nu are cum sa fie. Cand nu ii vine e semn ca a ramas. Dar voi nici macar nu ati avut un contact sexual. Cineva trebuie sa va faca educatie sexuala.

| Mimi_Madalina_1995 a răspuns:

Nu are cum să rămână daca i'a venit menstruatia si mai ales daca nu ai ejaculat in ea.

| AdiAddrian explică:

Ea spune ca mai are intepaturi in zona, dar raspunsurile voastre m-au linistit. Va multumesc tuturor si da, o sa ma informez mai bine pe viitor pentru siguranta. Multa sanatate