| VIStef a întrebat:

Prietena mea are 12 ani si face 13 anul acesta, ei trebuia sa ii vina menstruatia pe 12 iulie si nu i-a venit deloc. Nu i-a venit mentruatia de 3 zile, sa se ingrijoreze? Ce trebuie sa faca? Funda!winking

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ei, mici intarzieri ale emsntruatiei sunt frecvente si nu ar trebui sa o ingrijoreze. sa stea linistita, poate avea intarzieri de saptamani intregi, fara semnificatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Doar in cazul in care a avut contact sexual neprotejat, atunci sa se ingrijoreze!
In caz contrar, putem vorbi de o dereglare hormonala des intalnita mai ales in primii doi ani de la inceputul primei menstruatii.
Sa bea ceai de cretisoara, regleaza echilibrul hormonal.
Te pup!

| SunnyDay88 a răspuns:

Pana la o luna de amenoree o data la un an poate sa nu se sperie. daca ii intarzie mai mult de o luna sa mearga la doctor. in rest e ok.

| SefaTa97 a răspuns:

Sa stealinistita. O sa ii vina.
E normal sa mai intarzie. E mica si abia i se regleaza menstruatia. E posibil ca nici sa nu-i vina o luna. Se mai intampla!

| Mytsaa a răspuns:

E normal sa aiba dereglari la varsta eihappyE inca micuta.

| MorcovuNud a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa fie ingrijorata doar daca nu vreti sa faceti sex dar daca nu i-a venit inseamna ca vaginul si mamelonul cresc adica este un fel de menstruatie,, intreab-o daca i-a mai crescut sanii si vaginu!

| VIStef explică (pentru MorcovuNud):

Nu a facut niciodata sex pana acum. dar nu-s tie ce sa faca

| antoniaantoantonia a răspuns:

Http://www.clopotel.ro/......a_fete-43/ sa citeasca asta si eu am mai avut probleme de genul.