| Byencutsza a întrebat:

Buna prieteni
Acum in perioada sarbatorilor Pascale vreau sa ma duc sa ma spovedesc.problema este ca eu numai sunt virgina si stiu de la o prietena ca preotul nu te impartaseste daca esti in aceasta situatie
Problema si mai mare este ca mie imi este rusine sa spun preotului pacatul meu.ma gandesc acum ca unii vor spune "da' cand ai facut'o nu ti'a fost rusine?" laughing. ma rog toti o facem inainte de casatorie
Va rog ajutati-ma cu un sfat. ce sa fac si cum sa spun preotului asta? Daca nu ma intreaba sa trec peste asta sau nu?
Va multumesc frumos :*

Răspuns Câştigător
| georgescu40 a răspuns:

Daca te spovedesti ai spui lui Dumnezeu care oricum stie dar o faci prin intermediul preotului. Daca comenteaza ceva inseamna ca nu are har,nu are de ce sa-ti fie rusine,daca nu te impartaseste,iti da un Canon,ceva de genul post si rugaciune, fapte bune, s.a.m.d. Dupa asta te va impartasi.Nu fi nerabdatoare.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Preotul te va intreba automat daca esti fecioara si nu poti sa-l minti (e pacat greu). daca tot nu crezi in spovedanie si in taina ei, de ce te mai duci?

| candygirl a răspuns:

Gandeste-te ca oricum nu o sa spuna nimanui. si eu i-am spus si pe me m-a impartasit thinking depinde de preot

| Deea_2510 a răspuns:

Trebuie sa faci cum crezi ca e mai bine pentru tinebig grin sincer cu cred ca nu te impartaseste daca ai facut-olaughing poti sa ii spui chiar daca iti este rusine.te gandesti ca se termina repede asta si apoi esti linistita. daca nu nu esti obligata, e bine cum simti tu:*

| Eşarfăăă a răspuns:

To creepy for me. Eniuei.

Multe nu mai sunt virgine şi tot se spovedesc. Care ar fi problema? Şi dacă te întreabă îi spui adevărul, dacă după nu mai vrea să termine spovedania asta este, care este problema lui? Parcă el mai este virgin._.

P.S.: Dacă nu te întreabă cu atât mai bine, nu îi spui, de ce să te bagi singură în gura leului?

| danut a răspuns:

"...ma rog toti o facem inainte de casatorie.", nu chiar toti, mai sunt unele care nu o fac caci asa au fost educate sau isi doresc o viata buna in casnicie. Oricum asta este problema ta, cred ca spovedania la un popa care vorba vine, poate fi un betivan, curvar si turnator este cea mai nefericita alegere a ta. Daca doresti o "reala spovedanie" inchidete in camera ta si roaga-te direct lui Dumnezeu, sigur vei fi mai castigata si iertata de pacate.

| Andrei10_8749 a răspuns:

Sa moara maaamaaaaaaaaaaa! aahahahahaha FAAAIL, BIG FAIL! rolling on the floor)))) ii spui la preot ca ti-ai tras-o...baa mooor! rolling on the floor)) Cel mai tare site sa moara childrenii mei daca nu. Tot respectul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii ar fi trebuit sa te educe in privinta asta.
Este un pacat de moarte sa faci... inainte de casatorie, deci trebuie sa te spovedesti.
Nu te mai spovedi de loc daca treci peste ceva. Spune-ti TOATE pacatele si gata.
Este numai rusinea ta ca ai facut asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu-mi pasa ca mi-ai dat stupid, curvo!

| HoneyBunnie a răspuns:

Mergi la un preot in care ai incredere pentru ca ai mai fost la el, si spune-i... ce iti poate face. O sa te intrebe el poate, daca nu spune-i tu. Pe mine anul asta nici nu m-a intr de relatii. Da am mers la alta biserica acum.