| anonim_4396 a întrebat:

Preotul meu ma împărtășeste cu toate ca nu mai sunt virgina si sunt necăsătorită. Multi prieteni imi spun ca nu are voie. Dar cu toate astea el ma împărtășeste. Ma duc la el de 2 ani. Este duhovnicul meu. Voi ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mi se pare mie sau duhovnicul tău este cam tinerel?

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat intai tii post si apoi te spovedesti (spunandu-ti preotului absolut toate pacatele), preotul te poate impartasii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parerea mea e ca nu ar trebui sa mai lasi religia sa te injoseasca atat de tare si sa iti bati joc de tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că spovedania este pentru păcătoși. Bine face.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru păcatele grave, preotul îți dă la spovedanie un Canon, care te oprește de la împărtășit o anumită perioadă. Ți-a dat preotul Canon?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ce naiba?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Știam că pentru asta în ortodoxie preotul te oprește 7 ani de la Sfânta Împărtășanie, dacă nu greșesc... însă probabil, având în vedere vremurile în care trăim, există mai multă indulgență. Oricum...trebuie să ne naștem din Dumnezeu (din apă și din Duh). Dacă e așa, ce ne mai oprește să ne împărtășim? Numai să existe o pocăință reală: adică să îți pară rău din toată ființa și să nu mai faci.

| Ciprian09 a răspuns:

Ieșiți din evul mediu...

| DariusBarius a răspuns:

Nasol