| anonim_4396 a întrebat:

Buna :* Prietenul meu mi-a bagat capul penisului in vagin (eu fiind virgina), dar doar atat. Eram in perioada aproape nefertila (pentru ca stiu ca nu exista perioada total nefertila). Banuind ca ar fi ceva, am facut un test de sarcina care a iesit negativ dar de ceva zile am crampe abdominale puternice si sfarcurile mi-au iesit in exterior. Sa fie de vina subconstientul sau am vreun motiv de ingrijorare?

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu explodezi, bummmmmm si sa te umplii de că, ......catlaughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa te linistesti deoarece in conditiile descrise se poate considera ca fiind teoretic imposibila formarea si instalarea unei sarcini.Starile descrise se datoreaza fricii dar mai ales intrebarilor nefondate insa stresante.Pentru ca o fata sa ramana gravida trebuie sa fie intrunite 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, sau deja sa existe un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Sperma trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI, deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca ea sa fie insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FI FOST IN PERIOADA FERTILA in momentul producerii sexului. In alte conditii poate intra in vaginul femeii (indiferent de modalitatea prin care va patrunde sperma in vagin) orice cantitate de sperma deoarece in astfel de conditii femeie nu va putea ramane insarcinata chiar si daca si-ar dori. Testul de sarcina se poate face doar in anumite conditii cand sunt intrunite anumiti parametri, deci cel facut de tine in acest moment precum si rezultatul obtinut nu poate fi considerat ca fiind valabil/corect. Multa sanatate.

| Roxy234 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

L-am facut la 2 saptamani dupa ce s-ar fi produs conceptia si am respectat toate prevederile din prospect

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roxy234):

Concentratia minima de hormoni de sarcina hCG in urina care sa poata fi sigur detectata si sa GARANTEZE obtinerea unui rezultat VALID/CORECT se realizeaza doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data posibilei fecundari a ovulului.Inainte de aceasta data si anume la 8-10 zile dupa ovulatie se poate face un test de sarcina care sa si garanteze un rezultatul corect, printr-o analiza de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale (cu specificarea expresa de test de sarcina).

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, este posibil sa nu fii gravida.

| ychigo a răspuns:

Daca si-a băgat doar capul penisului in vagin, fara sa ejaculeze, cum oare sa rămâi însărcinată? Deci n-ai cum.

| MihaelaDart a răspuns (pentru ychigo):

Sanse exista daca se produce si lichidul pre-ejaculator, nu numai prin sperma poti ramane insarcinata!

| ychigo a răspuns (pentru MihaelaDart):

Din cele spuse de ea. mai sus nu scrie nimic de lichidul pre-ejeculator...

| MihaelaDart a răspuns (pentru ychigo):

Oare stie ce e ala lichid? laughing... nu o fi mentionat, asta cred ca nici ea nu mai stie daca s-a produs sau nu la cate "calduri" avea, scuze de expresie... In general adolescentii din ziua de azi nu sunt informati la capitolul sex.

| ychigo a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nici nu ii interesează. Așteaptă pana după ultimul moment si apoi se interesează.

| Roxy234 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Evident ca stiu ce e ala lichid preejaculator. doamne. Nu am mentionat pentru ca nu am sesizat si el sigur nu a simtit. Ce rost avea?