| andratudose5000345 a întrebat:

Prietenul meu s-a masturbat pe la ora 12-13 ziua iar apoi pe la ora 19:30 am avut un act sexual neprotejat fara ejaculare in vagin. El zice ca s-a sters dar nu foarte bine dupa masturbare, exista sanse sa raman insarcinata? Va rog sa-mi raspundeti

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se cunoaste faptul ca resturile de sperma ramase in uretra dupa ejaculare, dupa trecerea a circa 5-15 minute intra intr-un proces de fluidizare si sperma devenita lichida incepe sa se scurga din penis in mod insesizabil dar sigur. Se apreciaza ca acest proces dureaza in jur de 3-4 ore, perioada de timp in care se scurge intreaga cantitate de sperma ramasa in uretra. Fiindca lipseste plasma spermatica, eventualii spermatozizi ramasi mor efectiv atat de ''foame'' cat si ''sufocati'' de lipsa mediului lor de viata. Se apreciaza ca dupa trecerea a circa 4-5 ore fata de momentul ejacularii spermei, chiar si daca nu se produce o urinare, in uretra penisului, teoretic NU pot sa mai existe spermatozoizi, motili si viabili. In concluzie posibilitatea nu sepoate exclude in totalitate, insa este atat de mica incat se poate aprecia ca fiind aproape imposibila formarea unei sarcini in aceste conditii. Multa sanatate!