| anonim_4396 a întrebat:

Prima data este bine cu prezervativ sau fara? Am inteles ca daca o faci prima oara cu prezervativ durerea este mai mare, de ce? Orice informatie este bine venita >big grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu prezervativ si lubrifiant de la farmacie, dezvirginarea este mult mai putin dureroasa fiindca alunecarea este mult mai buna. baietii smecheri mint fetele mai prostute ca e mai dureros cu prezervativ, dar nu este adevarat.

9 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Pai una este carne pe carne...si alta carne pe cauciuc. (Cred, n-am experienta in asta) happy

| Crisuc a răspuns:

Categoric "cu", nici nu se discuta. daca totusi va cunoasteti de mult timp si ai incredere in el( referitor la sanatate nu la buna lui indemanare in coitus intreruptus=metoda in care iese inainte de a ejacula) poate ai putea folosi alte metode. pilule, injectii sau altceva... ar mai fi o varianta desi nu cred ca e bine sa-ti spun asta.la maxim 72 de actul sexual poti lua pilula de dupa...are efect, dar totusi fiind prima data e clar ca nu va cunostreti prea bine si ar fi mai bine cu prezervativ( mai ales ca este si lubrefiant).

| RebecaBaa a răspuns:

In niciun caz! Doare mai tare fara! Prezervativul este lubrifiat si va "aluneca" mai usor.

| alafaranume a răspuns (pentru RebecaBaa):

Ce prostie mare poti sa zici ...pai daca sari direct pe fata normal, vaginul femeii este facut ca atunci cand ea este excitata sa secrete un lichid care este lubrifiant.d-aia si exista asa numitul preludiu si totodata d-aia se si zice ca o fata e "uda", sa revin la intrebare daca baiatul este experimentatsi stie unde sa puna accent inainte la asa numitul preludiu o sa fie la fel de bine atat cu prezervativ cat si fara, in general multe fete cand o fac nu doar prima data spun ca le ustura si este foarte incomod este si normal, tu daca te-ai saruta cu prietenul tau cu un cauciuc pe buze nu ai mai avea aceeasi satisfactie dar aveti grija sa nu va treziti cu vreun bebe, sper ca am fost de folos

| RebecaBaa a răspuns (pentru alafaranume):

Imi pare rau, mai informeaza-te! Bineinteles ca trebuie si preludiu, dar este muuuuult mai bine cu prezervativ. Este stiut de toata lumea ca doare mult mai putin daca folosesti prezervativ. Si nu "un cauciuc" laughing Si nici cu sarutul nu are nicio treaba happy.

| Alexa15_8816 a răspuns:

Eu socot ca fara prizervativ este cu mult mai bine.NU prea simti durerea ear daca e fara simti si placere dar cu prizervativ nu prea o simt.

| Teodoora a răspuns:

Buna.nu are cum sa te doara mai tare daca o faci cu prezervativ happy
avand in vedere ca esti virgina,si nu esti bine informata legat de viata sexuala, da...fa'o tot timpul cu prezervativ!
mai ales daca vei face sex cu un tip pe care nu il cunosti f bine si nu vei avea un viitor cu el! nu doar ca sa eviti o sarcina, si ca sa eviti orice boala care o poti lua prin contact sexual!
PS:fa sex doar cand vei simtii ca esti pregatita 100%,cu un baiat serios, si responsabil! nu de alta, dar sa nu regret mai tarziu happy

| D3X73R a răspuns:

PAi hai s-o luam logic... Daca ai tinut o singura doata in viata ta un prezervativ in mana ai fi inteles...Doare mai tare atuncea cand nu folosesti prezervativul si nu folosesti nici un fel de lubrifiant.Iar cand folosesti prezervativul nu o sa doara prea tare deoarece prezervativul aluneca(contine lubrifiant)

| DauSfaturiBune a răspuns:

Eu de fiecare data cand am facut dragoste am ezitat sa o fac cu prezervativ. Daca fata nu a inteles ca ma pot abitne am luat prezervativul, insa iti spun ca sunt senzatii mai placute cand o faceti fara, iar eu cred ca prezervativul este facut pentru a nu lua vreo boala... Daca sunteti amandoi vaccinati sfatul meu este fara.