| anonim_4396 a întrebat:

.problema mea e ca acum o saptamana l-au luat la inchisoare pe iubitul meu cu care locuiam impreuna in spania..acum stau la mama mea ..imi e prea greu fara el si nu am pe absolut nimeni.el are de stat 6 luni si e bagat dintr-o prostie negandita..nu am prieteni nu am nimic fara el.ce o sa fac atata timp fara el..plang in fiecare zi, aproape ca nici nu mananc..nu am cui sa ii spun ce am pe suflet..si nimeni in afara de el nu m-ar intelege. ajutati-ma cu un sfat pls...ms...sad

Răspuns Câştigător
| CeaCuMasca a răspuns:

6 luni poate parea un interval de timp imens atunci cand ne-am pus in cap ca suntem distrusi, insa iti spun din perspectiva mea ca 6 luni pot trece ca vantul atunci cand esti hotarat sa-ti stergi lacrimile. Uita de probleme, fiindca pana la urma cu totii le avem, dar concentrarea asupra raului iti aduce si mai multe.In schimb,incepe sa vezi partea plina a paharului, lucrurile pe care le ai si pentru care esti recunoscatoare. Apreciaza-te pe tine insuti si nu mai plange, gandeste-te la sanatatea ta care se afla pe o scara, fa in acest timp cat mai multe lucruri pentru a o urca cu o treapta in fiecare zi.Fa-ti un abonament la sala, este ieftin.Frecventeaz-o de cate ori simti ca esti nesigura,nu te lasa balta,gateste mancaruri sanatoase, salate de legume, de fructe, cauta pe net retete si evita zaharul, condimentele.Automat,stilul de viata sanatos iti va imbunatati gandirea si te va urca cu o treapta mai sus.Nu trebuie sa simti ca depinzi de iubitul tau, ia aceasta oportunitate precum o,, vacanta,,, profita de faptul ca ai 6 luni pentru a creste ca om! Mergi la biblioteca si cauta carti care te-ar putea interesa, sigur gasesti ceva! Priveste aceasta idee cu optimism, nu te speria, fiindca viata e roz atunci cand ne hotaram noi s-o facem, fericirea ta depinde de felul TAU de a gandi si nu de evenimentele care vin.Sunt numeroase carti despre fericire,santatate,felul de a gandi,secrete antice,metode de meditatie,povesti, cu siguranta vei gasi un subiect care sa te pasioneze, daca ai rabdare! Ei bine, cred ca ti-am dat niste idei foarte folositoare, daca te vei hotara sa le pui in aplicare.E alegerea ta, tu pierzi sau tu castigi.Eu iti sugerez sa te concentrezi pe completarea ta ca om, vei uita de tristete garantat si astfel te vei pregati sa iti intampini iubitul cu un zambet larg pe buze(si poate cu niste prietene noi gasite la sala, biblioteca) si nu cu cearcane si depresii.In schimb, putea fi condamnat mult mai mult, esti norocoasa! Fa plimbari in natura, te va ajuta sa te regenerezi, deoarece omul apartine naturii. Pune in aplicare tot ce ai vazut prin filme si iti GARANTEZ ca viata ta va lua o intorsatura de 180 de grade odata pentru totdeauna.

6 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

De ce nu vorbesti cu mama ta? Eu inteleg ca-l iubesti, dar nu poti spune ca nu ai nimic. Nu ai acest drept. Poti iesi sa cunosti si alti oameni, sa te bucuri de viata. Numai asa vei reusi sa faci sa treaca, cele 6 luni mai repede.
Poti merge la un psiholog, nu pentru ca ai nevoie, ci pentru a te descarca si a reusi sa treci mai repede peste acest moment.

| sebysebyca a răspuns:

Sincer,fara sa vreau imi dau lacrimile! o poveste atat de induiosatoare nu poate lasa indiferent pe nimeni! sunt sigur ca l-au bagat la mititica fiindca a fost intr-un loc si la un moment nepotrivit.de altfel cum se intrampla cu toti puscariasii de prin Spania, Italia, franta si de pretutindeni unde a calcat picior romanesc.eu zic sa te orientezi in alta directie ca puiutul tau va veni cu alte apucaturi, cu siguranta acolo, ca si prospatura il vor face imediat fetita! adica funduletul lui va deveni poligon de tragere, ala de la capul midia fiind un mizilic! pe de alta parte, e si un avantaj, vei avea un iubit cu! fireste cu ceva ani de interdictie prin europa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite,imi imaginez ca sunt groaznice momentele prin care treci, dar nu poti uita de tine.Trebuie sa fii atenta cu tine insuti, sa mananci pentru ca altfel risti sa te imbolnavesti.

Esti o persoana matura si trebuie sa fii responsabila. 6 luni pana la urma trec repede. Ar trebui sa privesti partea buna a lucrurilor si anume ca nu a primit mai mult.Ai rabdare.
Viziteaza-l, gateste pentru el si du-i de mancare si alte lucruri de genul.

Timpul va trece repede.Nu dramatiza atat de tare.
Trebuie sa trecem prin ''n''obstacole cu capul sus si repet:AI GRIJA DE TINE!

Mult succes

| Stassy a răspuns:

Vai ce trist, uite iti dau ID meu si vorbim ok?happy

| gabby269 a răspuns:

Crezi ca el isi doreste sa fi in situatia asta mizera? NU,normal,vrea sa stie ca esti bine,nu il ajuta cu nimic ca tu placngi,doar ii ingreuneaza situatia,mai bine te pui pe picioare, faci ceva cu viata ta, iti ocupi timpul cu lucruri constructive, il vizitezi cat mai des posibil si veti reusi, zic eu.Sustine-l pentru ca are cea mai mare nevoie,ii va fi foarte greu, dar cu suportul tau, si tu cu suportul lui veti fi bine, cred ca va iubiti mult, avand in vedere ca locuiati impreuna.Cred ca iti e greu, nu esti obisnuita, dar gandeste-te ce ai putea face cu viata ta in acest rastimp.Iti doresc multa putere si tarie de caracter sa treceti cu bine peste asta :*

| Alex_Anghel_1993 a răspuns:

Pai ai putea sa incerci sa te potolesti din plans pentru ca daca plangi mult corpul tau pierde apa si vor aparea greturile, trebuie sa fie un prieten sau cineva cu care sa discuti, poti avea incredere in mine uite adresa mea:alex_acdc98 si straduieste-te sa mananci pentru ca corpul tau are nevoie de mancare, fara ea vei fi slabita si bea multa apa NUMAI BINE!