| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va povestesc ceva si sa imi dati un sfat sau ceva de genu.
Este o chestie pe care nu am povestit si nu voi povesti doar cu bunica mea.
Deoarece este o problema familiala si nu pot sa zic ca nu pot sa discut cu prietenii mei ca este prea grav fiindca nu este asa de grav fiindca multi copii trec prin situatia asta.

Cand eram mai mica (4-7 ani)stiu ca locuiam impreuna cu mama mea si tatal meu vitreg sa spun asa. Dar mama mea ori ma ducea la gradinita ori ma ducea la bunici.Cand stateam acasa stiu ca cam foarte des ma ducea prin baruri noaptea si bea mult se imprietenea cu barbati fiindca numai barbati erau in baruri sau mai venea cu noi niste prietene deale ei care le placeau sa bea.Nu pot sa zic ca este alcolica fiindca poate sta fara bautura. Dar sa continui.Pe la 8 ani bunici mei au vrut sa ma creasca ei asa ca mau intrebat daca vreau sa stau cu ei eu bineinteles am spus ca da.Asa ca au vorbit si cu parintii mei(Tatal si mama mea sunt divortati de cand avem 2-3 ani). Asa ca m-am mutat la bunici. Dupa scurt timp mama mea a plecat in Spania iar eu am aflat abia dupa vreo 2 -3 saptamani. Abia ca vorbeam cu ea la telefon sau ceva de genu.Cand aveam 9 ani jumate a venit inapoi sa ma duca si pe mine.Mam dus si am stat doar vacanta de vara.Eu vroiam sa stau mult mai mult dar acolo mi-am cunoscut alt tata vitreg (am uitat sa mentionez cand eram mai mica si mama mea era cu Mihai primul tata vitreg am cunoscut 2 "amanti dea mamei mele"Al doilea apoi sa cuplat cu verisoara mamei mele)Totul era bine si frumos doar ca mi-am dat seama ca mamei mele tot ii placea sa bea si ca se certa in continuu cu andrei (tata vitreg)pana la un moment dat cand cupa ce am venit seara din oras si erau amondoi beti de erau aproape sa se bata si de aceea am iesit impreuna cu mama mea afara din casa(erau amandoi beti). De aceea m-am intors singura acasa cu microbuzu.Am ajuns la bunicii pe care ii ador. Dupa un an mama mea sa intors fiindca strabunica mea a murit.Cand a venit am hotarat sa ma mut cu ea si cu andrei. A fost bine un an doi pana cand au iceput certurile bataile.Sa sar putin peste evenimente pana asta vara cand de ziua lui andrei mama mea si cu el sau dus la strand impreuna cu niste prieteni si cand sau intors erau un pic bauti si a inceput certurile mici injuraturile. dupa ce au plecat prietenii eu am hotarat sa ma duc afara iar cum stam la casa andrei a iesit afara din casa apoi a intrat si direct a venit la mama mea si i-a dat doi pumni in fata. apoi mami a sarit la bataie.Eu am fugita la matusa mea care sta cu noi si s-a bagat apoi s-a bagat si unchiul meu si saubatut afara.Andrei era para tubart.Am chemat politia iar el a plecat.(Am uitat sa va zic ca foarte des mami pleca de acasa la baute si venea bata si se certa cu andrei si sareau la bataie si eu ma bagam intre ei). Dupa ce andrei s-a mutat de aici mami sa impacat cu el dar nu sa mai mutat la noi.Mami pana acum 3 saptamani cum eu ma duc la bunici in fiecare vineri mami bea si cand ma intorceam ma lasa siongura noptile.Acum a incetat sa mai bea dar astazi s-a dus de acasa undeva si cred ca va bea.Eu totdeauna povestesc cu bunicamea fara sa stiu mamami si ii povestesc bunicii mele ce mi se intampla ca sa ma descarc este ceva rau in asta? Si nu demult mi-a spus sa ma mut la ei.Pe tatal meu simt ca nu prea il intereseaza de mine sau nu isi aminteste de mine decat cand trebuie sa imi dea bani, Si ca prioritatea lui sunt fratele meu vitreg si sotia lui.mama mea ma certa foarte des fiindca cand bea nu pot sa vb frumos cu ea si simt ca tot mai putin tin la ea.Eu sunt o fata linistita nu imi place sa ies seara pe nu stiu unde sau ceva de genu.De multe ori am zis ca nu mai pot asa dar imi este greu sa o las pe mami si sa ma mut la bunici desi as vrea foarte mult sa fac asta imi9 este mila de mami.

Scuze ca acum vam povestit atatea dar simteam nevoia dati-mi va rog si voi parera voastra si niste sfaturi:d

Răspuns Câştigător
| lillatrila a răspuns:

Nu ştiu ce să spun, aici depinde de tine. Încearcă să afli cauza pentru care bea mama ta aşa mult, sau de ce se comportă aşa cu tine. Vorbeşte cu bunicii, poate pot să o convingă să renunţe, să se ducă la dezalcoolizare.
Înţeleg că nu vrei să o laşi baltă, dar poate o vei face să înţeleagă că dacă mai continuă aşa, te va pierde. Spune-i că ai de gând să te muţi la bunici, şi dacă nu realizează ce are de pierdut, înseamnă că pur şi simplu nu îi pasă. Cât despre tatăl tău, nu cred că vei putea scoate ceva de la el. Probabil e fericit cu noua sa familie, şi nu vrea alte griji în plus. Îmi pare rău să spun asta.

Să creşti într-un mediu violent poate avea efecte grave asupra personalităţii tale. Gândeşte-te că vrei un mediu stabil, liniştit şi confortabil, în care să nu ai grija unei bătăi în fiecare seară.
Să nu mai spun că unele chestii pe care le-a făcut mama ta sunt ILEGALE. Fă-o să înţeleagă că dacă mai continuă, va avea probleme nu numai cu tine, ci şi cu legea. Eu în locul tău aş pleca, m-aş muta la bunici, dar aş fi totuşi cu ochii pe ea.

Succes, şi îmi pare rău să aflu chestiile astea despre tine. Sunt sigură că viitorul îţi va surâde în curând, nu uita că în spatele norilor, soarele încă străluceşte. happy

5 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Chiar daca iti e mila de ea, trebuie sa te muti la bunici avand in vedere ca la ei poti avea o viata mai linistiita. Poate ca decizia ta de a pleca la ei va trage un semnal de alarma mamei si poate isi va dori sa se schimbe.Nu spune nimeni ca daca locuiesti cu bunicii, nu te poti intalni si cu ea.

| Adina_3463 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar mama ta trebuie sa se rupa din cercul asta vicios, sa mearga la dezalcoolizare. iar tu trebuie sa te gandesti si la tine, la sanatatea ta mentala.pana cand ai sa te complaci in situatia asta? iti doaresc multa bafta in ceea ce vei fac:*

| miranda2 a răspuns:

Adina are dreptate.
un om se apuca sa bea cand simte ca e singur si nimeni nu il mai iubeste.
fii alaturi de ea si incerca sa o convingi sa renunte la bautura fiindca nu e singura pe lmea asta.
daca nu, muta-te la bunici ca sa iti fie mai bine, sa fii fericita.
iti doresc succes!

| BogdanaV a răspuns:

Cred ca ar trebui să stai cu bunicii tăi, dar cred şi că ar trebui să o ajuţi pe mama ta să iasă din situaţia asta. Nu ştiu dacă e vorba de clasicul "băut de supărare" sau nu, dar trebui să-şi dea seamă că orice face şi orice spune te afectează şi pe tine. Îţi propun să te uiţi puţin aici http://nuepoveste.ro/pagini/casa-blu/centrul-de-consiliere poate îţi dai seama de ce fel de ajutor aveţi nevoie tu şi mama ta. :) Te îmbrăţişez! Ai grijă de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wtf? eu as fi plecat de mult.nu te mai lasa neglijata si calcata in picioare. daca mama ta ar fi fost pe bune mama u ar fi baut, culcat cu divershi barbati si din astea. daca ea nu a putut face asta nu ti'e mama asa ca dc mai stai?