| Denisaaa12398 a întrebat:

Uhm buna. Nici nu stiu cum sa incep. Scriu asta aici pentru ca nu am prieteni pe care sa ii intereseze viata mea si am nevoie de sfaturi. Imi cer scuze daca vor fi greseli de gramatica dar scriu asta cu lacrimi in ochi si sincer in secunda asta chiar nu pot sa gandesc limpede. Luna viitoare fac 14 ani, daca ii mai fac, si parintii mei sunt despartiti de cand avem 4 ani. Locuiesc. adica locuiam cu mama si cu bunicii la sat. Acum ea sta la oras cu iubitul ei si taica'miu e prin Spania, complet neinteresat de existenta mea. Am note decente la scoala, nu prea mari dar nici nu raman corijenta.Pana acum nu prea a interesat-o pe mama ce-i drept, dar am niste rude tare afurisite care i-au bagat in cap ca nu iau examenul. Desi la anul am examen, nu anul asta, ma obliga sa merg la meditatii la mate. Vor sa imi controleze mesajele si saimi stearga prietenii de pe facebook. Ba mai nou vor sa imi taie netu. Minunat, nu? Netul este tot ce iubesc, stau si citesc povesti pe wattpad ca sa scap de gandurile triste si sa uit de viata mea pentru cateva ore.Acum 2 saptamani, mama a venit acasa extrem de nervoasa ca s-a intalnit cu nu stiu ce profesoara si i-a spun ca raspund urat la ore desi eu nu imi amintesc sa fi facut asta. Mama mi-a facut un scandal monstru, mi-a luat telefonul si laptopul si a spus ca-mi taie netu. Dar nu a facut asta doar pentru ca s-a rugat bunica mea de ea. De fapt, a pitit laptopul prin casa si bunica mea mi l-a dat acum cateva zile, iar telefonul l-a adus acum o saptamana tot la rugamintea bunici mele. Ea nu ma intelege deloc, a uitat cum e sa fi adolescenta. In fine, eu chiar nu pot invata la toate materile. Sunt asa inutile unele, nici macar nu o sa le mai am la liceu. Ieri am vorbit cu ea si a fost totul bine si frumos, mi-a spus ca ma iubeste si chestii de genu desi sincer nu o mai cred. Azi am vorbit cu ea. Si a adus iar scoala in discutie. Mi-a spus ca nu o sa iau niciodata examenul ala de rahat si ca o sa devin un nimeni. Nu aveti idee cat m-a durut, iar eu am implorat-o sa aiba incredere in mine si sa nu mai ma descurajeze. Ea mi-a spus ceva gen ' Si ce ai vrea sa iti spun? Sa te apuci de fumat, drogat si de ***?' Cuvintele astea mi-au frant inima. Toate colegele mele au iubiti dar eu nu si nici nu am avut. Sincer, nici nu vreau.Ma doare asa de tare. Mi-a spus ca o sa vina sa faca scandal la scoala si sa vorbeasca cu profesorii. Maine cu siguranta imi taie netul asa ca am nevoie de sfaturi. Habar n-am cum o sa reactionez cand o sa-mi franga iar inima, dar nu mai rezist. I-am spus ca dupa liceu ma mut in Anglia. Nu vreau sa raman aici. Iar ea a ras si mi-a spus ca nu voi reusi niciodata.Ma doare prea tare. De ce nu poate sa aiba incredere in mine? Ea vrea sa mai faca un copil la 42 de ani si eu nu mai am voie nici sa stau pana la 11. Ce sa fac?
Va multumesc ca ati stat sa cititi atat, stiu ca v-am plictisit dar asa este viata mea. Monotona si plictisitoare.

5 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Imi pare rau pentru tine insa nu o mai considera ca mama( axeaza-te pe bunica ta ) nu merita sa o bagi macar in seama si explica-i ca daca iti taie netu nu o sa devi geniu peste noapte si ca nu e treaba ei ce faci tu la exam( pan la urma asta o va durea si pe ea cum te doare pe tine) sincer exteriorizeazate gaseste un baiat sau o fata cu care ai ceva in comun si e de treaba sau chiar online si discute relaxeazate.Pss Nu pune la suflet ce zice ea nu conteaza axeaza-te pe tine si pe bunica ta nu pe persoane ca ea.

| darriya a răspuns:

Ambitioneaza-te si arata-i ca nu e ca ea, da-i tu laptopul "poftim, nu mai im trebuie"ramai cu telefonul si telul are net stii doar?! daca vrei sa citesti cumparati carti! nu te mai certa cu ea in general parintii descurajeaza un copil doar pentru a-l face sa se ambitioneze

| Caddy14 a răspuns:

Trist... am trecut si eu prin asta. cand eram a 8-a examenul ala ii chiar un ra**t.Ii foarte usor numa ca profesorii din generatia comunista incearca sa te speri...ii o tampenie. eu nu o bagam in seama si daca incerca sa imi ia telefonul' sau ceva pur si simplu nu i-l dadeam. Daca incerca sa ma loveasca sau ceva formam 112 si ii aratam si ii ziceam "de mai continui sun" si se calma si tot asa pana dupa examen aproape in fiecare seara. Dupa examen s-au aranjat treburile si nu mai am probleme laughing)

| ionnelaay a răspuns:

Povestea ta m-a facut sa ma simt trista, deoarece cand citeam parca eram eu in locul tau. Te-ai refugiat in lumea virtuală din lipsa de afectiune. Sa fi o persoana puternica toate trec. Te inteleg, am fost si eu ca tine. Mama ta probabil prin vorbele pe care ti-le adreseaza vrea sa te motiveze catre scoala dar nu isi da seama ca te demoralizeaza. Am incredere ca vei ajunge departe in viata asa simt chiar daca nu te cunosc. Te pup si ai grija de tine.
P.S; Stai linistita in privinta examenului. Iar daca vei face meditatii vei avea un plus.

| LoseHacker a răspuns:

In primul rand CREDE IN TINE! Nu te descuraja niciodata. Un sfat al meu ar fi sa "te pui serios pe invatat". Daca mama ta ar vedea ca esti silitoare, poate o sa-ti puna la loc net-ul. Daca a zis ca o sa faca scandal la scoala fi atenta la ore, fa-ti intotdeauna temele, fi activa, pune multe intrebari, ca si cum ai fi interesata de ce-ti spun profesorii. Daca va veni mama ta la scoala, profesorii ii voi spune ca ai devenit silitoare: inca un motiv sa-ti dea net-ul. Cand vii de la scoala incearca sa o convingi sa-i spui ce s-a intamplat; chiar si daca ar fi o banalitate extrema, pari ca te-a 'marcat'. Daca nu vrea sa te asculte, cu atat mai bine. "Comploteaza" cu bunica ta impotriva mamei. dar cel mai important lucru este sa-ti gasesti un(o) prieten(a). Pana-ti va reda netul, o sa dureze, asa ca trebuie sa vorbesti cu cineva CARE TE INTELEGE despre lucrurile care te apasa. Si crede-ma, net-ul NU este singurul care te inveseleste. Chiar daca te afecteaza vorbele mamei tale, nu arata asta. Fi mereu vesela. Ea cu ADEVARAT te iubeste. Daca faci asa, in curand isi va recapata increderea in tine. NU TE DA BATUTA! Succes in viata. happy laughing :] :]]