| piticot_2039 a întrebat:

problema mea este urmatoarea joi am inceput un blister de anticonceptionale yasmin dar vineri sambata duminica am uitat sa le iau mi-am adus aminte tocmai luni pe la 10 si am luat 3 odata, am citit pe prospect ca poti sa le iei cand iti aduci aminte chiar si 2 odata dar de 3 nu zicea nimic.Este ceva grav ca am luat 3 odata? sex am facut dar nu s-a terminat in mine este posibil sa fi ramas insarcinata? am auzit ceva de genu sa folosesc metode contraceptive suplimentare timp de 7zile dar nu stiu despre ce este vorba.plz help me

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Luandu-le complet aiurea (nu se iau niciodata 3), e cazul sa folosesti prezervativ sau abstinenta pana dupa urmatoarea menstruatie. In plus, du-te neaparat la ginecologul acre ti-a prescris yasmin pentru a vedea daca ai nevoie de vreun tratament tinand cont ca ai luat pastilele asa haotic. Oricum, e cazul sa reevaluati impreuna daca tu esti capabila sa iei contraceptive orale. O femeie care a uitat doua pilule consecutiv, ar trebui sa foloseasca alte metode de contraceptie.

Abh
| Abh a răspuns:

Este o prostie ce ai facut, nu e permis sa uiti sa iti iei contraceptivul 3 zile. Faptul ca ai luat 3 tablete odata nu te scuteste de o eventuala sarcina, poate totusi vei avea noroc. Luand tabletele dupa cum iti amintesti, risti in orice moment sa ramai gravida, pe langa faptul ca iti dai peste cap tot sistemul hormonal.Ca sa nu mai uiti sa le iei, te sfatuiesc sa iti fixezi o anumita ora seara si sa le iei intotdeauna la acea ora.