| TeodoraLavinia12354 a întrebat:

Recent am achizitionat o pereche de pantaloni office superbi din in subtire, iar cand i am calcat, fierul de calcat a fost prea incins si i-a topit. Va rog, stie cineva vreo solutie pentru a-i repara sau pentru a acoperi pata? Tin sa mentionez ca nu vreau sa pun stickere pe ei deoarece ar arata ingrozitor.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumperi altii, si vezi fi atentă la setarile fierului de calcat, ca daca dai pe nylon (nailon) fierul arde si topeste materialul, trebuie sa dai pe mic si poe cooton (bumbac.) Acum unica solutie cumperi altă pereche de pantaloni nu poti merge la birou cu pantaloni cîrpiți peticiți, i ti trebuie o pereche de pantaloni noi, si o pereche de pantofi cu toc sau sandale cu toc. Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pantalonii de in au cea mai ridicata temperatura de calcare, chiar mai mare decat blugii si nu se ard cu una sau doua. Cel mai probabil erau sintetici, nu in!
Ceea ce ti s-a intamplat este arsura, nu pata si nu se poate scoate sau repara cu nimic.
Se pot pune petice peste acea pata, dar depinde si unde este pata si daca se preteaza la stilul pantalonului.

| TeodoraLavinia12354 explică (pentru Violleta2022):

Asa este, am spus o prostie, pantalonii sunt din vascoza combinata cu polistiren.Pata este fix pe dunga pantalonului, in jurul genunchiului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TeodoraLavinia12354):

Ufff...cred ca poti sa-i faci scurti in cazul asta, ca nu poti pune petec in genunchi si nici sa-i astupi cu altceva, dar ii poti taia. Nu uita sa-i lasi mai lungi de arsura, ca sa poti sa-i indoi, facandu-le o manseta (daca vrei).

| Bernardus a răspuns:

Nu stiu, pui intrebarea la catrgoria potrivita