| anonim_4396 a întrebat:

Buna, revin cu o întrebare. Am pus o întrebare acum câteva luni despre relația mea cu iubitul meu ( tata neacceptandul ca e de etnie rroma)Ne-am mutat împreuna, am renunțat la parintii mei pentru el (dragostea e mare si acum) Vreau sa va povestesc câteva întâmplări, el zice ca nu se poate controla ca ma iubește prea mult si nu suporta sa ma vadă lângă altul. ieri mergeam cu el pe strada și m-a lovit ca ma uitam la un bărbat. In mai a fost prima data când m-a lovit când mi-a căutat in telefon găsind câțiva prieteni de-ai lui in lista mea de prieteni pe Facebook, mereu face crize de gelozie. Prima data l-am iertat ca-l iubesc prea mult si nu pot sta fără el, dar se tot repeta… Dacă port un decolteu se supăra si ma face "curva" daca nu răspund la telefon ma face din tot felul, ca umblu cu bărbați ca pe el nu l vreau, ca mi bat joc de el. Eu am renunțat la parintii mei pentru el si el ma trădează in ultimul hal. Intr-o seara s-a îmbătat, si-a amintit de fostul meu iubit si nu m-a lăsat pana ce nu i-am dat numarul lui de telefon sa-l sune. Câteodată e atât de dulce de nu mi vine sa cred in ce se transforma din cauza geloziei. Ce părere aveți merita iertat?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai sta lînga asa un om care te face curvă, care te bate, desparte te de el si lasa l naibii cu geloziile lui de bou, mai si bea ca porcu si te bate, au dreptate parintii tai sa nu il placa, cu tiganii nu e sa te combini ăstia sunt violenti poate te omoară la betie, ce varsta ai?

| ania a răspuns:

Dacă e atât de gelos și ramai cu el, vei avea parte de multe bătăi în viata ta. Ai fi mai fericita dacă pe viitor ai respecta planul Creatorului și nu te-ai muta cu nimeni fără căsătorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Opa...deja a inceput controlul si bataile... fugiiiiiiiiiiiiiii ca nu-i de stat langa un tigan gelos, ca asta te baga in spital dupa ce te bate bine, ca asa-i la ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi cum ai ajuns la vorba parintilor tai?
Pacat ca nu i-ai ascultat!

Si cat bine ti-au vrut parintii, cand s-au opus sa te duci dupa tigan, fiindca stiau ca asta se va intampla, dar nu ti-a pasat de ce ti-au spus ei si uite, azi mananci bataie pe rupe si nu esti inca maritata legal cu el, sa vezi cum va fi dupa ce te mariti cu el, cand matura toata curtea cu tine, cand iti rupe oasele si iti da de mancare 1-2 ori pe saptamana, atunci s avezi ce viata vei avea cu unul care te poate si vinde pe bani buni, daca s-a saturat de tine.

| IrinaAndreea413 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns, dar nu ma pot întoarce la ai mei. Am rupt legătura, iar tatăl meu nu vrea sa mai audă de mine…

| Emilian65 a răspuns:

Un asemenea băiat nu merita sa stea lângă tine. Nu merita părinții tăi sa fie părăsiți pentru un asemenea băiat. Gândește-te bine și paraseste-l acum cât ești tânără. Vei găsi un băiat mult mai bun, care sa te iubeasca asa cum se iubesc doi tineri la vârsta aceasta.

| Hyperion7 a răspuns:

Draga mea,
Poate nu ne cunoaștem sau ceva, însă NICIODATĂ IN VIAȚA TA SA NU ÎȚI DAI PĂRINȚII LA O PARTE PENTRU NIMENI, INDIFERENT! De ce?
Iubiții și-o iau în cap și ajung sa faca ceea ce îți face respectivul acum.Parintii,buni,rai,sunt ai noștri și nu ne vor întoarce spatele niciodată, indiferent!
Faptul că tu i-ai înlăturat dintr-un orgoliu prostesc,te-a dus în situația de a fi o victimă a violenței domestice.
Singurul sfat pertinent pe care ți l-aș putea da este să îl părăsești și să pleci cat inca nu e extrem de grav.
Un om nu-si bate prietena,nu și-o abuzează sau controlează din iubire! NICIODATĂ! Deci clar nu te iubește! Gelozia lui e atât de oarbă încă îi întrunească conștiința! Poate el sa zica că din iubire face ceea ce face,însă ceea ce vreau eu sa îți zic este că nu! NICIODATĂ UN OM CARE IUBEȘTE NU ABUZEAZĂ! NICI CONTROLEAZĂ SI NICI NU JIGNEȘTE!
Inca un lucru,faptul că tu îl ierți,ii da lui confirmarea că ceea ce face el este bine și că nu greșește sub nicio forma! Încearcă să de detașezi de acest om nociv! O fi iubirea mare,da iubirea vine doar dintr-o parte,doar din partea ta!
Poate o să îți sune irelevantă povestea mea,însă și eu am trăit o experiență asemănătoare! Am avut o relație cu o fata,totul bine și frumos la început,aveai senzația că am fi perfecți unul pentru altul,însă la un moment dat relația a început să scârțâie foarte mult,daca la inceput nu avea absolut nimic,după un moment a început să devină și geloasa, posesiva,mă jignea,umilea și chiar mă calomnia pentru niste fapte pe care eu nu le-am comis! Eu am înțeles faptul că ar avea probleme cu încrederea de sine și am încercat să o ajut, mereu o validam, ii ofeream afecțiunea necesară, însă ea devenise așa de egoista și geloasa, încât nu aveam voie sa discut cu absolut nimeni, ba chiar mă jignea și mereu spunea că nu se poate controla, că sa o iert.Mereu o iertam, însă de la un timp chiar mi se luase și am zis că decât iubire d-asta, mai bine lasa-ma-sa-te-las și asta a fost.Nu zic că a fost ușor să tai raul de la rădăcina, însă am făcut tot posibilul să îl scot de acolo și să mă vindec de rănile cumulate in relație!
De aceea zic că e mai bine sa pleci, îți poate promite orice, însă lupul își schimbă părul, dar năravul ba!
Iar dacă tu vei rămâne acolo, vei ajunge abuzata și bătută în fiecare zi! Crede-mă!
Părerea mea este că nu merită deloc iertat! Faptul că el e dulce uneori cu tine arată că el simte că ești pe cale să executi o mișcare greșită și dacă te pierde sau daca te împotrivești lui sigur te va și agresa!
Însă nu trebuie sa cazi in capcana lui!
Astfel de comportamente sunt foarte des întâlnite printre abuzatori! Te manipulează in așa fel încât să pară că totul e ok, apoi iar incep la un moment dat!
Sper că povestea mea te-a motivat sa faci pasul mare de a te descotorosi de el! Acum, nu mai târziu! Mai târziu va fi prea târziu!

| VoidEternal a răspuns:

"Ce părere aveți merita iertat?"

Nu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au simțit părinții tăi că acest specimen cu care ești acum nu e poama bună. Și dreptate au avut.
Ce poți să faci este să-ți faci bagăjelul și să pleci. Mâine, poimâine cine știe ce ii va mai trece prin cap să îți facă.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Asta este viața! Câteodată uite că trebuie să mai ascultăm de părinții noștri, că nu ne vor răul de multe ori.
Acum suportă consecințele.
Cei din etnia lui nu prea suportă, agreează despărțirile.
Deci, dacă vrei să pleci de la el, trebuie să ai spatele asigurat, adică părinții tăi să te primească înapoi și să îți fie alături dacă el nu se potolește.
Dar, trebuie să fi conștientă că dacă pleci, să pleci definitiv, căci dacă el vine lingușitor la poartă și cedezi, nu ai făcut absolut nimic!
Ori pleci definitiv ori te călești la bătăile, scandalurile lui!

| pufulescu0o a răspuns:

Ti-ai facut moftul de a sta cu un bad boy, acum vine trezirea! Nu te speria, ai facut o greseala normala la varsta ta, dar trebuie sa o repari si sa il parasesti. Daca il ierti acum vei umbla toata viata cu un ochi vanat pe strada si vei veni acasa cu frica de ce i-a mai trecut prin cap! Vorbeste cu parintii tai si muta-te inapoi acasa apoi ignora-l complet.

| GeorgeCazan a răspuns:

Păcat de tine și de părinții tăi, care ti-au vrut binele, dar tu ai ales răul. Și în continuare văd că alegi răul. Alegi să fi bătută, dar în relație. Parcă ai trăi în secolul XX, când în România era "normal" ca bărbatul să-și bată femeia, deși totuși trăiești în secolul XXI. Niciodată nu voi înțelege de ce unele femei acceptă acest lucru.
Poate te vei trezi când vei ajunge la spital cu primele fracturi. Sper. Asta dacă nu te va omorî, dintr-o criză de gelozie, dar măcar tu îl iubești.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Eu nu inteleg cat de inadaptat mintal trebuie sa fi ca sa stai in relatie cu un asa barbat? Chiar asa mult va atrage golania?